Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet Altı

Kilo almak isteyenler burada mı?

DYT. TUĞÇE KALAYCIOĞLU BAKAR – KÖŞE YAZISI

Şu zamana kadar genel olarak doğru beslenme, bazı hastalık tiplerinde beslenme ve zayıflamaya yönelik yazılarım ile faydalı olmaya çalıştım sizlere canım okuyucularım. Bugün de baktım ki şişmanlık, obezitenin yanında çok önemli bir problem daha var dünyamızda. Bu da ‘kilo alamama’ sorunu. Zayıflığından şikayetçi çoğu kişi kilo almak için o kadar çok hatalar yapar ki, bunun sonucunda da hem doğru düzgün kilo alamamış olur hem de son derece sağlıksız bir vücuda kavuşmuş olur. Ben bugün sizlerin kilo almanıza yardımcı olmak için ufak ipuçları vereceğim. Size tavsiyem kilo almak zorlu bir süreç olduğu için önce doktorunuza görünüp hormon, kan testi yaptırın ve sonra uygun gördüğünüz bir diyetisyenden bu konuda yardım alın. Zayıf olmanızın nedenlerine bakarsak eğer; psikolojik(sinir stres, depresyon), aşırı fiziksel aktivite yapmanız, metabolizmanızı hızlandıran bazı hastalıklar, sindirim ve emilim bozuklukları, uzun süre aç kalmanız, düzensiz yemek saatleriniz, kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi, metabolizmanızın hızlı çalışması ve iştahsızlık olabilir. Aşırı zayıflığın sizlerde yaratacağı sağlık problemleri ise, bağışıklığınızı azaltıp hastalıklara yakalanma riskinizi artırır, sürekli kendinizi yorgun hissedersiniz, üşürsünüz, tırnaklarınız kırılır, saçlarınız dökülür, unutkanlık başlar, sırtınız ağrır ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Eğer ‘her an uyumak istiyorum’ modundan çıkmak istiyor, kol ve bacaklarınızın zayıflığından dolayı giydiklerinizin size yakışmamasından sıkıldıysanız ve artık iştahınızın yerine gelmesini istiyorsanız önerilerime kulak verin. Yalnız sizden tek bir ricam var; azimli, istekli, sabırlı olun ve kendinizdeki bu gelişimi arkanıza yaslanıp izleyin.

-Yepyeni güne kesinlikle kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltınıza bal-kaymak, tahin-pekmez ekleyin.

– Ana yemeklerinizde çorba yerine ekmek, pilav, makarna yiyin ve suyu, meyve suyunu, ayranı yemeklerden sonra için.

– Ekmek tercihinizi tam buğday yapın.

– Kasınızı artırmak için protein alımınızı artırın yani yağsız et, derisiz tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt, yumurtaya ağırlık verin ve sebze yemeği yiyecekseniz etli yiyin.

– Ara öğünlerinizi mutlaka yapın atlamayın. Mesela kuru incir+ceviz, yoğurt+reçel, tahıllı beyaz peynirli tost+ taze sıkılmış meyve suyu, simit+ ayran yiyebilirsiniz.

– Tatlı yiyecekseniz protein içeriği yüksek olduğundan dolayı sütlü tatlı yiyin.

– Çay, kahve içmek yerine ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu için.

– Patates kızartması, kızarmış et, tavuk, balık yerine fırında patates, ızgara et, tavuk balık yiyin.

– Kuruyemişler(ceviz, fındık, badem) ve kuru meyvelerin(incir, kayısı) enerjisi, vitamin, mineral içeriği yüksektir ara öğünlerinde bunları tercih edebilirsiniz.

– Yemeklerinizi renklendirin yani besin ve enerjisini artırın. Mesela sade bir makarna yerine ton balığı, mısır eklenmiş makarna yiyin.

– Porsiyonlarınızı biraz büyültün.

– Yemek saatlerinize yakın iştahınızı kapatacak şeyler yemeyin.

– Yemek yemeyi zorunluluk olarak görmeyi bırakın ve zevk alarak yemeye çalışmaya başlayın.

– Düzenli egzersiz yapmaya devam edin.

Sürekli tartılıp moralinizi bozup motivasyonunuzu düşürmeyin. En başta da dediğim gibi kilo almak sabır gerektirir.

* Kendinizi stresten olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Sinirlerinizi alt üst etmeyi, gergin olmanızı azaltın ve sizi kemirip bitiren öfkelenmenizi atın artık çöpe. Her şeye canınızı sıkmaktan da vazgeçin çünkü ne dertler kalıcı ne de ömür.

Her sabah uyanabildiğiniz için, bugünü de görebildiğiniz için şükredin. Çünkü uyanabildiğiniz her gün, her şey için yeni bir şanstır. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu, bol bereketli keyifli bir ay diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir