Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

İstanbul’u ne bekliyor?

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI – METİN AKMAN 

Yaz günleri çok sıcak geçmeye başladı. Bu sıcak günler içinde siyasetin sıcaklığı da ayrı bir yer tutuyor. Türkiye’miz çok büyük dış ve iç sorunlarla boğuşmakta ve sorunların üzerinde kalmak için dışa karşı adeta diplomatik savaş vermektedir. Türkiye büyük ülke olmasına yakışan bir şekilde bekasının, sınırlarının ve halkının güvenliğini sağlayabilmek için hem silahlanma konusunda yeni teknolojiler transfer ediyor hem de kendi savunma teknolojimizi yerli ve milli olarak yapma hamlesini hızla devam ettirmektedir.

Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’mizin haklarını korumak hem de yavru vatanın haklarını korumak için kendi sondaj gemilerimizle doğal gaz rezervleri için sondaja devam ediyoruz, bir taraftan PKK belasını bitirebilmek için Pençe harekatını başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz.

Tabi ki bütün bunlar iç sorunlarımızın halledilmesi için mazeret teşkil etmemeli doğru ve planlı çalışmalar yapılarak halkımızın mutluluğu sağlanmalıdır zira son yıllarda ekonomik açıdan çok büyük sıkıntılarla uğraşıyoruz. Ekonomideki olumsuzluklar direk olarak halkın kirasına gıdasına çocuklarının geleceğine etki etmektedir bir de işten çıkarılmalar çoğalınca iş yerleri kapanınca dünya başınıza yıkılıyor.

Sıkıntıların geride kalmış olmasını diliyorum. Siyaset insanla yapılır insanların mutsuz olmaları halinde hiç bir kuvvet seçim kazandıramaz çalışmalar insanların mutluluğu üzerine planlanmalı.

Uzun yıllar iktidarda olmak çok büyük güven duyulacak bir olaydır çok güven tedbirde açık verdirebilir örneklerini yaşayarak görüyoruz.

Doğruya doğru diyebildiğimiz zaman yanlış yapılanı da eleştirdiğimiz zaman eleştirilerimizi dinletebiliriz olaylara at gözlüğüyle bakmamalıyız. İnsanlarımızı kutuplaştırmaktan ziyade asgari müştereklerde birleştirici olmaya çalışmalıyız. Bir siyasi partide herkes kendine iyi gelecek bir yapı bulabilmelidir.

Belediyelere baktığımız zaman bazı gerçekler i görmeye başladığımıza inanıyorum. Görülüyor ki bazı konularda siyasi partilerin birbirlerinden farkları yok biri birinin açığını yakaladığını zannediyorken görüyoruz ki onun açığı çok daha fazla beyaz sayfada siyah nokta ancak ironi olabilir ama hedefi o beyaz sayfaya yönlendirmek çok önemlidir. Bu yolda birbirlerine rekabet başlatmak toplumun menfaatlerine uygun gelecektir.

İBB’nin önemli mevkilere yaptığı atamalarındaki liyakat arayışları da bugün için eleştirileri ötelemiş durumda inşallah boşa çıkmayacaktır.

Belli bir süre hazırlık safhasını halkımız göze alacaktır, ama rötüj ve denetlemeler sonrasında büyük yatırımların dışında değişikliklerin görülmeye başlaması lazımdır.

İBB seçimini CHP’li Millet ittifakı adayı kazanmıştır.

İstanbul eski İstanbul değildir.

Dalan döneminde başlayan yeşil alan kazandırma ve büyük parkların yapımı artarak hız kesmeden devam etmiştir, bugün bunları daha planlı daha yararlı hale getirmeye çalışılmalıdır.

Metro yapımında, yapılması planlanmış hatlar dışında ulaşımın en ekonomik hangi toplu taşımayla yapılacağının iyi hesaplanması gerekir sırf metro yapmış olmak için metro yapılmaması lazımdır.

Yazdıklarım kimseye akıl vermek değildir, toplumun düşünme kabiliyeti vardır, yeni atanmışlara belki bir kibrit çakar bazı çok basit görülen şeyler bürokrat ve teknokratlara fikirler verebilir diye düşünüyorum.

Herkes görevini en iyi şekilde yaparsa her şey çok güzel olacaktır.

Her şeyin çok güzel olması tüm halkımızın gerçekleşmesini en çok istediği bir olgudur.

CB ve kabine üyelerine ve TBMM’lisine aralarındaki koordinasyonun çok daha iyi işler hale getirilmesini diliyorum.

Belediye Başkanlarının ve Meclis üyelerinin halkın yaşamını kolaylaştırmak için önemli çalışmalar yapmalarını diliyorum.

Kurban Bayramı’mızın halkımıza mutluluklar getirmesini ve kardeşlik birlik ve beraberlik duygularımızı kuvvetlendirmeye vesile olmasını diliyorum. Hepinizin bayramını gönülden kutluyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir