Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Çocukların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

SARİYERGAZETESİ.COM – TÜRK KALP VAKFI DİYETİSYENİ MERVE SAATÇİ – KÖŞE YAZISI

Günümüzde obezite görülme sıklığı sadece yetişkinlerde değil çocukluk döneminde de artmaktadır. Gelişen teknoloji, reklamlar ve özellikle de ailedeki beslenme alışkanlıkları çocuğun yeme davranışının şekillenmesinde büyük öneme sahiptir. Bu yüzden obezite ile mücadele çocukluk döneminde başlamalı ve onlara özel, gereksinimlerini tam karşılayacak beslenme programları uygulanmalıdır.

 • Öncelikle hekiminize ya da bir beslenme uzmanına danışarak çocuğunuzun boyuna göre ideal kilosunu öğrenin ve gerekli sağlık testleri yaptırın.
 • Çocuğunuzun kilo vermesi gerektiğine karar veren siz olmayın. Kontrolsüz yapılan diyetler ile büyüme gelişme çağında olan çocuğunuz günlük gereksinimlerini karşılayamayabilir ya da uygulanan katı diyet listeleri çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında gıdalara bakış açısını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Çocuklar anne babalarını rol model alır. Bu yüzden ebeveynler çocukları için yemek ve fiziksel aktivite konularında sağlıklı bir yaklaşımla örnek olmalıdır. Kilo verme ve beden imajına dikkat çekmek yerine kendini iyi hissetme ve sağlıklı kalma üzerine odaklanmalıdır.
 • Abur cuburlar yerine daha çok meyve, kuruyemiş, yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklara yer vermeye çalışın.
 • Öğünleri çocuğunuz ile birlikte planlayabilir ve yemekleri hazırlarken size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Mutfak çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmek için harika bir yerdir.
 • Görselliği ön planda olan tabaklar daha çok ilgi çeker. Çocuğunuza farklı renklerde, şekillerde yiyecekler sunmaya özen gösterin. Yemekten hoşlanamadığı besinleri bu sayede daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
 • Yemekleri birlikte yemeye çalışın. Yapılan çalışmalar aileleriyle birlikte yemek yiyen çocukların sağlıksız gıdaları yeme ve kilolu olma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermiştir.
 • Yemekleri ödül veya ceza olarak kullanmayın. Bu durum sağlıklı yiyeceklerin ceza olduğu ya da hoş olmadığı mesajını vererek onları soğutabilir.
 • Yasaklanmış yemekler çocuğunuzun onları daha çok istemesine ve hatta sizden gizli yemesine sebep olabilir. Porsiyon ve sıklığının ayarlandığı her türlü yiyecek çocuğunuzun sağlıklı beslenme planın bir parçası olabilir.
 • Bütün bireylerde olduğu gibi çocuklar için de günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu unutmayın. Uyanır uyanmaz yemek yeme isteği duymama, ailenin kahvaltı hazırlamak için zaman ayırmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı çocukların en çok atladığı öğün kahvaltı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ise kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının düştüğünü, odaklanma sorunu ve öğrenme güçlüğü çektikleri ortaya çıkmıştır.
 • Sabah saatlerinde çocuğunuzun iştahı yoksa kahvaltı sofrasında uzun süre geçirmesini beklemeden, evden çıkmadan önce en azından bir bardak süt ve yanında birkaç ceviz-badem tüketmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında evden yanına alacağı bir sandviç veya tost ile kahvaltısını tamamlayabilir.

Kahvaltı İçin Örnek Menüler

—Süt, haşlanmış yumurta, domates-salatalık, tam buğday ekmek

—Menemen, tam buğday ekmek, açık çay

—Peynirli tost veya soğuk sandviç, zeytin, süt

—Tam buğday lavaşa yapılmış peynirli dürüm, taze sıkılmış meyve suyu

—Çocukların beslenme çantasında yer alan besinler taşınması kolay, besleyici değeri yüksek olan ve hemen bozulmayan besinler olmalıdır. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, hurma gibi kuru meyveler çocuğunuza enerji verirken aynı zamanda okul başarısını da olumlu etkileyecektir.

—Aynı zamanda beslenme çantasında asitli içecekler, hazır meyve suları yerine süt, ayran, kefir gibi besleyici değeri yüksek olan içecekler ve mutlaka en az 1 litrelik su matarası yer almalıdır.

Beslenme Çantası İçin Örnek Menüler

—Tam buğday lavaşa yapılmış ton balıklı sandviç, kefir

—Ekmek arası köfte ve söğüş domates, salatalık biber, ayran

—Ev yapımı kek, süt

—Simit, peynir, meyve

—Çocuğunuzun daha çok hareket etmesini sağlayın. Günümüzde çocuklar boş zamanlarının büyük bir kısmını televizyon veya bilgisayar karşısında hareketsiz geçiriyor. Birlikte kısa aile yürüyüşleri yapabilir ya da onları futbol, dans, yüzme gibi keyif aldığı herhangi bir aktiviteye yönlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir