Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

70 milyon nereye gitti?

SARİYERGAZETESİ.COM – KÖŞE YAZISI – BEKİR BATU

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Günahıyla sevabıyla Sarıyer’de bir yerel seçim daha yaşandı. Şükrü Genç halkın büyük desteğiyle 3. kez güven tazeledi. 29 bin oy farkıyla seçimleri kazanarak Sarıyer’de bir kez daha kendi rekorunu kırdı. Böylelikle seçim dönemindeki polemikler ve tüm siyasi tartışmalar da bitmiş oldu. Şimdi artık çalışma ve Sarıyer’e hizmet etme zamanı.

***

Sarıyer Belediyesi işe önce kendi içinde mali disiplini sağlamakla başlamalı. Her ne kadar kimse görmek istemese de Sarıyer Belediyesi’nin giderek altından kalkılmaz hale gelen borçları mevcut. Sarıyer Belediye Meclisi’ne gönderilen 31 Ekim 2018 tarihli önerge cevabında belediyenin resmi borçları tam 520 milyon 927 bin lira olarak açıklanmıştı. Sarıyer Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında ise resmi borcun tam 590 milyon 299 bin liraya çıktığı görüldü. 31 Ekim’den Mayıs başına kadar yani yaklaşık 7 ayda belediyenin borçlarının tam 70 milyon daha arttığı görüldü. Peki bu 70 milyon yeni borç neden yapıldı, bu paralar nerede nasıl kullanıldı? Belediye zaten rekor borca sahipken nasıl olurda son 7 ayda 70 milyon daha borçlanıldı? Yoksa bu borçlanma seçim döneminde kullanılmak üzere mi yapıldı? Bu ülkede iktidarların seçim dönemlerinde devlet hazinesine dadandığını hep gördük, umarım bu kötü gelenek Sarıyer’e de örnek olmamıştır. Sarıyer Belediyesi’nin 520 milyon olan borçlarını nasıl olup da 7 ay içinde 590 milyona çıkardığını Sarıyer halkına anlatması gerekir. 3. kez seçim kazanıp halkın güvenini tazeleyen bir belediye başkanından bu soruya açık bir şekilde cevap vermesi beklenir.

Yoksa Sarıyer’de son 7 ayda dev bir bina ve tesis yapıldı da bizlerin mi haberi olmadı? Sarıyer Belediyesi devlet kurumlarına borçlarını ödemeden sadece emlak gelirleriyle ayakta kalmaya çalışırsa bir süre sonra bu gelirler de kendisine yetmeyecektir. Bu savurganlığın ve mali disipsizliğin sonu belediyenin mali açıdan kilitlenmesi ve maaşların bile ödenemeyecek duruma düşmesidir. Şükrü Genç ve ekibi belediye içinde istikrarı sağlayamaz ve mali disiplini yakalayamazlarsa bu dev borçlanma başlarına çok büyük sorun açacaktır. O yüzden tıpkı insanlar ve sokaktaki esnaf gibi, Sarıyer Belediyesi’nin de ayağını yorganına göre uzatması gerekir.

***

Sarıyer’de siyasetçiler kimi zaman ne yazık ki cesaret konusunda yetersiz kalabiliyorlar. Tüm bu gerçekleri yazmak ve gündeme taşımak sadece biz gazetecilerin görevi gibi algılanıyor. “Aman işimiz bozulmasın, belediyeyi küstürmeyelim” gibi düşüncelerle Sarıyer halkına gerçekler anlatılmıyor. Bu gerçekleri dile getirdiğimiz zaman da bizler birileri tarafından kötü adam ilan ediliyoruz. Bizler için ne AKP, ne CHP ne de diğer partiler önemli değildir. Önemli olan Sarıyer’dir Sarıyer’in çıkarıdır. Gerçekleri yazdığımız, kimsenin soramadığı soruları iftira atmadan, belgeleriyle sorduğumuz için kötü adam olacaksak bundan sonra da kötü adam olmaya devam edeceğiz. Yalakalık yapıp etraftan nemalanmak kolay önemli olan gerçekleri yazıp hesap sorabilmek. Hangi partiden olursa olsun tüm siyasetçiler gelip geçicidir, önemli olan Sarıyer’dir Sarıyer halkıdır.

SARIYER ESNAFINA SAHİP ÇIKALIM

Sarıyer’de ne yazık ki işyeri ve ev kiraları çok yüksek. İş yeri ve dükkan sahipleri bu konuda çoğu kez esnafa haksızlık yapıyor. Çünkü Sarıyer esnafı çok fazla iş yapamıyor. Kiralar yüksek olduğu için esnaf çoğu kez kirayı nasıl ödeyeceğinin derdine düşüyor. Bunun eleman maaşları, faturaları, vergileri ve işletme giderleri de var. Kısaca Sarıyer esnafı artık zorda, Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nde dükkanlar tek tek kapanıyor. Eskiden boş dükkan bulmanın mucize olduğu, dükkanların adeta el altından el değiştirdiği caddede artık iş yapmak çok zor. Ülke ekonomisinin durumu ve vatandaşın alım gücü kötü. Ancak ekonominin can damarı küçük esnaftır. Sarıyer esnafına sahip çıkalım, alışverişimizi büyük AVM’lerden değil de olabildiğince buradaki esnaftan yapalım. Kendi esnafımıza sahip çıkalım, onların ayakta kalması Sarıyer’in de canlılığını koruması demek. Peki bu konuda neler yapmalı? Sarıyer akşamları saat 20.00’den itibaren adeta karanlığa gömülüyor. İnsanlar evlerine çekiliyor ve sokağa çok az insan çıkıyor. Gençlerin uğrak mekanı sahildeki kafeteryalar dışında gece geç saatlere kadar açık mekan bulmak neredeyse imkansız. Sarıyer’in sokakları geceleri çok karanlık ve insanlar sokağa çıkmakta endişe ediyor. Bu yüzden özellikle ana caddelerin ve hemen arkasındaki sokakların iyi bir aydınlatmadan geçirilmesi gerekiyor. Sokaklar aydınlık olursa insanlar sokağa çıkar, sokağa çıkınca da esnaf dükkanlarını açık tutarlar. Ticaretin canlanması için ilk şart insanların sokağa çıkmasıdır. Bu yüzden Sarıyer Belediyesi esnafa sahip çıkıp, sokak aydınlatmalarını yapmalıdır. Ayrıca 2018 yılında resmi rakamlara göre Sarıyer Belediyesi tam 273 milyon liralık mal ve hizmet alımı yaptı. Peki bu paranın ne kadarı Sarıyer esnafına gitti? Sarıyer Belediyesi, tüm alımlarını Sarıyer esnafından yapmalı Sarıyer’in parası Sarıyer’de kalmalıdır. İşte bu birlik ve dayanışma sağlanabilirse zor durumda olan Sarıyer esnafı biraz olsun nefes alabilir.

Sevgiyle kalın…

“70 milyon nereye gitti?” için bir yanıt

Sn Bekir bey
Bu haftaki yazınız,geçen haftaların devamı gibi aynı mükemmellikte.Siz bi yakadan davulun tokmağına vuruyorsunuz ama karşıyakadan bi ses gelmiyor.Ne sizin davulun yankısı nede başka bir ses.Ben doğma büyüme Sarıyerliyim,mülkiyet sorunlarım var,acaba 570 milyon bunu halledermi.Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir