Kategoriler
Gündem Manşet

Dostlarını unutma! Bir kap su, bir kap mama

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Bunaltıcı sıcaklarla mücadele edenler sadece insanlar değil. Yaz aylarında sokak hayvanları su ve beslenme sıkıntısı çekiyor. Yaşamını sokakta sürdüren birçok hayvan, sıcak havalarda yiyecek ve su bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Sarıyer Belediyesi, sokak hayvanlarını korumak ve bu ayları daha rahat geçirmelerini sağlamak amacıyla önlem aldı.

BESLENME ÖNEMLİ

Sokakta yaşamını sürdüren canlar için öncelik, karınlarının doyurulması. Havaların ısınması ile Sarıyer genelinde birçok noktada bulunan besleme alanlarına sık sık yemek bırakılıyor. Bunlar genelde kuru mama ve sıcak yemek şeklinde oluyor. Ekiplerin tespit ettiği yavruların olduğu bölgelerde her gün besleme yapılıyor. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Besleme ve Mama Ekibi, Ayazağa’dan Rumeli Feneri’ne kadar birçok noktada besleme yapmanın yanı sıra mamamatik bakımı ve mama takviyeleri de periyodik olarak sürdürülüyor.

Peki, sıcak havalarda sokak hayvanları için bizler neler yapabiliriz? İşte yanıtı…

BİR KAP DA SİZ KOYUN

Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların yemek bulması zordur. Halsizlik ve susuzluk çeken hayvanların kolayca erişebileceği noktalarda kuru mama bulundurulmalı ve boşalan mama kapları mutlaka tazelenmelidir. Yemek atıkları sıcak havalarda çok çabuk bozulup zehirlenmelere yok açabilir. Bu nedenle yemek atıkları yerine kapınızın önüne sevimli dostlarımız için bir kap mama ve bir kap su koymak onların yaşaması için hayati önem taşıyor.

KAPILARINIZI AÇIN

Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların da dinlenebilecekleri rahat ve gölge bir alana ihtiyaçları vardır. Özellikle güneş ışığından uzak parklara, ağaçlık alanlara onların sıcaktan korunabileceği alanlar açabilir, onları misafir edebilirsiniz.

YARDIM EDİN

Hayvanların tıbbi bakımı Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz lütfen 444 1 722 çağrı merkezinden ekiplerimizle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir