Kategoriler
Gündem Manşet

Basın Konseyi’nden İmamoğlu’na tebrik ziyareti

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tebrik ziyaretine gelen Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyelerini misafir etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki ana binasındaki Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarette Pınar Türenç, yeni dönemde İmamoğlu’na başarılar diledi. İmamoğlu, yurt içinde ve yurt dışında yaptığı gezilerde, Türkiye’deki basın özgürlüğü alanında yaşanan sorunlara dair sorular geldiğini belirterek, “Bunu duymak rahatsız ediyor bizi tabi. Ama böyle bir süreç yaşanıyor. Ben de ‘Farklı mecralar etkin, işliyor’ dedim. Bu olabilir, ama bir geçiş dönemi. Sorunları hep beraber çözeceğiz” dedi.

PINAR TÜRENÇ, İMAMOĞLU’NU TEBRİK ETTİ

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, 2’nci Başkan Murat Önok ve diğer yüksek konsey üyeleri, İmamoğlu’nu 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerindeki başarısından dolayı tebrik etti. Misafirlerini, “Sizleri ağırlamaktan çok mutlu oldum. Çok saygın hem masa hem konsey” sözleriyle karşılayan İmamoğlu, “Basın, herkesin haber alma kaynağı. Orası iyi olmalı. Çünkü orası önemli. Orası iyi işlemeyince, diğerleri de yürümüyor. Oradaki özgürlüğü, iyi alanı oluşturmak zorundayız” dedi. Basın alanında birlikte çalıştığı arkadaşlarını, “Bu süreçleri iyi bilen insanlar. Bizim için bir avantaj” sözleriyle tanımlayan İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“HEP BERABER ÇÖZECEĞİZ”

“İBB olarak adil davranmaya ve basının anlamlı bir şekilde desteklenmesi konusunda, şehir ölçeğinde, aktif olmaya dönük kararlı bir yönetimiz. Etik kuralları gözeten, karar verirken ona göre hamle yapma konusunda ince davranan, titiz davranan arkadaşlarımız var.” İmamoğlu, yurt içi ve yurt dışı gezilerinde bir araya geldiği insanların kendisine, Türkiye’deki basın özgürlüğü ve konuyla ilgili yaşanan sorunlara dair sorular sorduklarını belirterek, “Bunu duymak rahatsız ediyor bizi tabi. Ama böyle bir süreç yaşanıyor. Ben de ‘Farklı mecralar etkin, işliyor’ dedim. Bu olabilir, ama bir geçiş dönemi. Her ülke yaşıyor bu sorunları. Yani son 100 yıla baksak en ileri demokrasi dediğimiz ülkelerde bile bu anlamada baskıcı dönemler yaşandı. O bakımdan böyle söyleyip, süreci biraz erteliyoruz. Ama hep beraber çözeceğiz” şeklinde konuştu.

“BASININ NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”

Başkan Pınar Türenç ile Yüksek Kurul üyelerinin, Konsey çalışmaları hakkında verdiği bilgileri ilgiyle dinleyen Ekrem İmamoğlu, “basının zor koşullar altında olduğunu” belirterek Basın Konseyi’nin önemli görev yaptığını söyledi. İmamoğlu, “yurt dışına her gittiğinde kendisine muhataplarının, Türkiye’deki sorunların ilk sırasında basın özgürlüğü alanında yaşanan sıkıntılar olduğunu” dile getirdiklerini aktardı ve şöyle dedi: “Basının ne kadar önemli bir işlevi olduğunun farkındayız. Türkiye’nin sorunlarının arasında ilk üç sırada medya özgürlüğü gelmektedir. Siz de basının daha iyi düzeye ulaşabilmesi için çalışıyorsunuz. Bu konuda bizlere de sizi desteklemek görevi düşmektedir.”

Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret eden Basın Konseyi heyetinde; Pınar Türenç, Hüsamettin Cindoruk, Murat Önok, Kenan Akın, Doğan Şentürk, Yaman Törüner, Atilla Gökçe, Doğan Satmış, Başar Yaltı, Okşan Atasoy, Turgay Noyan, Fehmi Ketenci, Yazgülü Aldoğan, Levent Yıldız, Nazan Moroğlu, Ahu Özyurt ve Ali Ayaroğlu yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir