Kategoriler
Eğitim Manşet

Mutfak atölyesinde Sarıyer Böreği pişti

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfağındaki atölye çalışması Sarıyer Böreğinin en önemli adreslerinden olan 1928 -Tarihi Sarıyer Muhallebicisi ve Börekçisi ile yapılan iş birliği doğrultusunda gerçekleştirildi.

Yılların ustası Sarıyer’in meşhur böreğini pişirdi

Mutfak Atölyesinde gerçekleştirilen önemli programa İşletme Müdürü Muzaffer Hacıoğlu ve Sarıyer Börek Ustası Seyit Doğruel katıldılar. İşçiliği çok ciddi ustalık isteyen Sarıyer Böreği yıllarını bu mesleğe adamış olan Sarıyer Böreği Ustası Seyit Doğruel tarafından mutfak atölyesinde uygulamalı şekilde yapıldı. Öğrenciler Sarıyer Böreğinin inceliklerini uygulamalı bir şekilde ustasından öğrenme fırsatı yakalarken aynı zamanda soru sorma şansı buldular.

“Öğrencilerle paylaşmak mutluluk verici”

Sarıyer Böreği Ustası Seyit Doğruel; “Sarıyer böreğini diğer böreklerden ayıran en önemli fark içerisine konulan kuş üzümü ve fıstıktır. Ayrıca malzemenin kalitesi son derece önemli özelikle kullanılan yağa çok dikkat etmek gerek ve olmazsa olmaz işçilik, bu durum hamurun yağda çok ince şekilde açılması gerektiği anlamına geliyor. Bu da Sarıyer böreğinin yapımını diğer börekler oldukça zor kılan bir durum. Bunu öğrencilerle paylaşmak mutluluk verici” diye konuştu.

“Sarıyer’de olmamız ciddi sorumluluk yüklüyor”

Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Şefi Sedat Özdemir; “Sarıyer, Mutfak Kültürü açısından çok önemli bir yere sahip ve bu mutfak kültürü içerisinde en önemli payda hiç kuşkusuz Sarıyer Böreğine ait. Hatta Türkiye’nin neresine giderseniz gidin orda bir Sarıyer Böreği tabelasını görmeniz mümkün. Bu durumda Sarıyer de bulunmamız bize ciddi bir sorumluluk yüklüyor diye düşünüyorum. Kendimize bu değeri öğrencilerimize en iyi ne şekilde aktarabiliriz diye sorduğumuzda cevap aslında bize oldukça yakın. Sarıyer’de işletme geçmişi asırları bulan ve bu işletmelerde uzun yıllardır çalışan çok değerli ustalarımız var. Bu programdaki amacımız bu ustalar aracılığıyla bu önemli değeri öğrencilerimize aktarmak” şeklinde programın amacını ifade etti.

“Okulumuz adına şükranlarımı sunuyorum”

Okul Müdürü İbrahim Halil Kahraman; “Okul-sektör buluşmaları kapsamında Sarıyerimizin gastronomi açısından önemli bir değeri olan Sarıyer Böreğini öğrencilerimizin ustasından uygulamalı şekilde öğrenmesi adına düzenlediğimiz bu programa icabet eden Tarihi Sarıyer Muhallebicisi ve Börekçisi İşletme Müdürü Muzaffer Hacıoğlu’na ve değerli ustamız Seyit Doğruel’e okulumuz adına şükranlarımı sunuyorum. Sarıyer böreğinin öğrencilerimize en iyi şekilde öğretilmesi hususunda işbirliğimizin devamını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin Sarıyer böreğinin yapımını öğrendikleri oldukça keyifli geçen programın sonunda Okul Müdürü İbrahim Halil Kahraman İşletme Müdürü Muzaffer Hacıoğlu’na plaketini takdim ederek teşekkür etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir