Kategoriler
Eğitim Manşet

“KURS MERKEZLERİ KAPANMAYACAK, REVİZE EDİLECEK”

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Ankara’ya Sarıyer’de faaliyet gösteren kurs merkezleri adına giden ve toplantıyı değerlendiren Meridyen Eğitim Kurumları Kurucusu Abdullah ALP, “Özel öğretim kurslarımız eğitim sistemimiz içerisinde sorun oluşturan değil önemli bir ihtiyacı karşılayan bir yapıda olup Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve denetimiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurslarımız Milli Eğitim sistemi içerisinde alternatif değil tamamlayıcı bir rol üstlenmektedir. Aileler çocuklarını, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanmak ve okul derslerine destek amacıyla, gönül rızasıyla kurslarımıza göndermekte. Kurslarımızın faaliyetini sürdürememesi, eğitim sistemimizde telafi edilemeyecek yaralara yol açacak. Sadece öğrenciler değil, kurs sahipleri ve bu kurumlara emek veren öğretmen ve personeller de zarar görecek” dedi.

Sarıyer’de bulunan özel kurs sahipleri ile de bir toplantı yaptıklarını belirten Alp sözlerini şöyle sürdürdü: İstanbul toplantısı, Sarıyer toplantısı ve ardından Ankara toplantısı yapıldı. Hepsinde kurs sahiplerinin en büyük beklentisi bir çözüm sunulması. Öğrenciler için, veliler için, öğretmenler için, kurucular için bir çözüm. Çözüm olarak sunulan devlet okullarında yapılacak kurs faaliyetleri ile özel kurslar kesinlikle birbirine alternatif değil. Biz de tam bu noktada kurs tercihtir diyoruz. Kurslar açık kalsın. İsteyen öğrenci okulunun kursuna isteyen öğrenci özel öğretim kursuna kaydolsun.

MERDİVENALTI UYARISI

Resmi rakamlara göre MEB’e bağlı 2 bin 549 özel öğretim kursunun bulunduğunu belirten Alp, “Bu kurslarda istihdam edilen öğretmen ve personel sayısı yaklaşık olarak 65 bin. Aileleri ile düşünürsek böyle bir durumdan en az 200 bin kişi olumsuz olarak etkilenecek. Özel öğretim kurslarının kapanmasıyla, ülkemizin bir yıllık ekonomik kaybı bir milyar beş yüz milyon lira olacak. Buna ek olarak çocuklarımız yasal, denetime açık, ruhsatlı kurumlarımızdan merdiven altında konuşlanmış kaçak faaliyet gösteren yerlere kaymaya başlayacak. Denetimden uzak olan bu yerlerde çocuklarımız daha önce olduğu gibi çeşitli isimler altındaki insanların kucağına düşecek. Bu acı tecrübenin tekrarlanmaması için çocuklarımızı bu yapıların kucağına atacak olan kapatma uygulamasının derhal gözden geçirilmesini bekliyoruz. Böyle olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için resmi faaliyet gösteren kurslara yasal engel getirilmemeli. Bu nedenlerle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın bizleri objektif ve sağduyu ile değerlendireceklerini düşünüyoruz” dedi.

KURS MERKEZLERİ KAPANMAYACAK, REVİZE EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’ un konu ile özel olarak ilgilendiğini ve bununla ilgili oluşturulan heyetlerin özel öğretim kurs temsilcileri ile toplanarak raporlar hazırlandığını belirten Alp “Anayasal olarak kurslar zaten kapanamaz. Bununla birlikte biz kursların kapatılacağına ihtimal vermiyoruz, Cumhurbaşkanımızın sıklıkla vurguladığı 2023 eğitim vizyonu içerisinde kurs merkezleri de bu vizyona uygun olarak revize edilecek, bilim akademisi veya geliştirme ve destekleme kursları olarak misyonlarını sürdüreceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir