Kategoriler
Eğitim

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Çalışabileceği İş Alanları

Elektrik elektronik alanı son zamanlarda oldukça fazla önem arz ederek; günlük hayatta kullanılan çoğu mekanizmanın üretilmesi ya da geliştirilmesi namına da etkin bir çalışma içerisinde de yer almaktadır. En basit cihazlardan en zorlarına kadar gündelik hayatta insanlığa yarar sağlayan tüm ürünler elektrik elektronik mühendislerinin ortaya koyduğu ürünler olarak ifade edilmektedir.

Elektrik elektronik mühendisleri genel olarak görevleri içerisinde elektrik enerjisini meydana getirmek, elektrik enerjisini dağıtmak, cihazları sistemleştirmek ve çalıştırmak biçiminde bir faaliyet içerisinde yer alabilmektedir. Bu tip işlemleri gerçekleştirmeleri noktasında da fizik kurallarına tamamen hakim olmalarının yanı sıra yaratıcılık ya da haya gücü konusunda da deneyimli olmaları gerekecektir.

Elektrik elektronik mühendisleri çağa uygun biçimde faaliyetlerini gösterdiklerinden dolayı iş olanakları oldukça geniş olarak tabir edilmektedir. Birçok farklı alanda çalışacak olan mühendislerin genel olarak yeni teknolojik ürünlere dayalı çalışmalar yaptıkları da görülebilecektir.

Genel olarak mühendislik, teknik bakım, AR-GE, bilgi işlem, yönetim, akademisyenlik ve endüstriyel ürün üretimi noktasında da çalışmalarını gerçekleştirebilmektedirler. Bu noktalarda vasıflı birer birey olarak çalışan elektrik elektronik mühendislerinin ortaya koymak isteyecekleri durumlara dayalı aktiflik gösterebilecekleri de söz konusu olabilmektedir. Çoğu üniversitede bulunan elektrik elektronik mühendisliği lisans bölümünden mezun olan kişilerin bu tarz çalışma ortamına da dahil olabilmeleri de görülerek kariyerlerini bu biçimde de gösterebilecek noktada da yer alabilmektedir.

Elektrik elektronik alanında mühendis unvanına sahip olan kişilerin enerji santrallerinin yanı sıra şantiye ve laboratuvar ortamlarında çalışmaları söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra da enerji alanında açık (şantiye) alanda da çalışabilecek olan mühendislerin tıbbi ürünlerin ortaya konulmasına dair de bir çalışma ortamına da dahil olabilmektedir.

Yapı denetim firmalarında da çalışabilecek olan mühendislerinin projeleri meydana getirmek adına da etkin olacakları görülebilmektedir. Son olarak ise Vestel, DSİ, Aselsan, TEK, EÜAŞ ve TEİAŞ gibi devlet kurumlarında da çalışarak bu kurumlarda da kariyerlerine dayalı olarak da çalışmalar içerisinde yer alabilmektedir. Bu aşamada da ülkenin teknolojik gelişmeler göstermesi noktasında da başarılı işlere de imza atacaklardır.

Kaynak: https://www.elektrikde.com/elektrik-elektronik-muhendislerinin-calisabilecegi-is-alanlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir