Kategoriler
Manşet Röportaj

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç: “Gönlümüz ve kapımız milletin dertlerini kendisine şiar edinen herkese sonuna kadar açık”

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – RUKİYE AY

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Gazetemize çok özel açıklamalarda bulunan Bilgiç; “Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer’de 2019 yerel yönetim ve mahalli idareler seçimlerinde Milliyetçi-Ülkücü anlayış birikimleriyle seçmene kendi sözünü söyleyecek. Proje ve birikimlerimizle vatandaşımızın teveccühünü kazanmak için gayret ve mücadele sergileyeceğiz” diye konuştu.

“SARIYER’İN HAK ETMEDİĞİ BEKLEYİŞ 2019 YEREL SEÇİMİNDE SON BULACAK”

Sarıyer’deki yerel yönetimin çalışmalarını Milliyetçi Hareket Partisi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlçemizin mevcut yerel idare tarafından iyi yönetilmediği açıkça ortadadır. Sarıyer de büyük bir hizmet beklentisi var. Mevcut yönetim bize göre 2009’dan 2014’e ve 2014’ten 2019 hedefleri doğrultusunda bir sonuca ne yazık ki ulaşmadı. Bizim değerlendirmemize göre yerel yönetim kadroları Sarıyer’i yansıtmıyor ve Sarıyer için yeterli sayılabilecek ölçütlere sahip değil. Çözülmesi ve verilmesi gereken hizmetlerin sürekli ötelendiği mazereti ise bir şekilde engellendiği şeklindedir. Ülkemizdeki genel ve ilçemizdeki yerel iktidarın arasında yıllardır yaşanan kişiler üzerinden alelade süren bir türlü bitmek tükenmek bilmeyen kısır çekişmelerin insanlarımızın gelinen aşamada mutlaka çözülmesini beklediği ancak hizmet alımı adına sorunlarına hiç bir katkı sağlamadığı hemşehrilerimiz için acı bir gerçek. Sayın Başkan ve kadrosunun 2009’da seçilmeden önce yapacağız dediği projelerini 10 yıllık uzun bir zamanda maalesef çok azı gerçekleşti. Yapılan ve yapılması düşünülen hiçbir hizmeti kendilerince “yaptık oldu” anlayış ve bakışıyla SMS ile duyurmaktan başka hiç bir istişaresinin dahi yapılmadığı bu mevcut yerel yönetim resmen çöktü. Sarıyer’in hak etmediği bu bekleyiş 2019 yerel yönetimler ve mahalli idareler seçimlerinde mutlaka son bulacak. Aksi bir sonuç telafisi imkansız hizmet kayıpları ile sürüp gidecek, insanlarımız hak ettiği hizmeti alımını görmeden ömür tüketmeye devam edecektir. Tabi şunu da ifade etmem gerekir, hayata geçirilen ve toplum tarafından kabul gören hizmetler için teşekkür ederiz. Milliyetçi Hareket Partisi mevcut yerel yönetimi hem uzaktan hem yakından dikkatle takip etmektedir. Bu millet bu ülke için çalışan üreten ve dertlenen her idareciden Allah razı olsun.

“BİLİNÇLİ YAPILAN HİÇBİR HATANIN HALININ ALTINA SÜPÜRÜLMESİNİ İSTEMEYİZ”

Milliyetçi Hareket Partisi’nin görüşüne göre yerel idarecilik nasıl olmalıdır?

Yerel idarecilik sadece seçilmiş olduğu siyasi partiye ve partililerine hizmet vermek demek değildir. Rakip partiler ile ters gitmek gerektiği hallerde ağız münakaşası dahil hiç bir konuda siyasi çatışma yapmak da değildir. Hele hele menfaat gereği rakip tutmak, o rakiplerin yapı ve yapılarını kendine göre dizayn etmek, yakışıksız ve uyulması gereken kamu adına tarafsızlık ilkesine uygun düşmemektedir. Bu gidiş Sarıyerli hemşehrilerimiz ve ilçemiz kamuoyuna adına sözde “iyi” denilse de veya “iyiymiş gibi” gösterilse de hiç iyi değil aksine çok “kötü” bir gidiş. İnşallah 2019 mahalli idareler seçimlerinde bu gidiş nihai sona erecek. Sona ermesi de ilçemiz için çok hayırlı olacaktır. Seçilenleri seçildikleri parti iç siyasi gündeminin peşinde koşturarak ilçemizi adeta taraflı ve yanlı siyasi bir yerel yönetim şekline çevirmeye uğraşıyorlar. Partimizin sorumlu yöneticileri olarak Belediye yöneticilerini yaptıkları ve yapılmasına müsaade ettikleri tüm suçlamaları dikkatle gözlemlemekte ve izlemektedir. Hukukun üstünlüğünü esas kabul ederek masumiyet karinesini kapsayacak meseleleri gündeme getirmeyi insani ve siyasi ahlaka uygun bulmuyoruz. Ancak bilinçli yapılan hiçbir hatanın halının altına süpürülmesini de istemeyiz.

“MHP’Yİ HİÇKİMSE ÖTEKİLEŞTİRMEYE, YOK SAYMAYA VEYA HAFİFE ALMAYA KALKMASIN”

MHP Sarıyer İlçe Teşkilatı’nın yaklaşan yerel seçimde Sarıyer’e vaatleri neler?

An itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer’de 2019 yerel yönetim ve mahalli idareler seçimlerinde Milliyetçi-Ülkücü anlayış birikimleriyle seçmene kendi sözünü söyleyecek. Proje ve birikimlerimizle vatandaşımızın teveccühünü kazanmak için gayret ve mücadele sergileyeceğiz. Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak milletimizin hizmetine katkı sağlamak adına önemli başlıklar altında ciddi projeler hazırlamaktayız. Sarıyer’e milli ve yerli yerel yönetim anlayışının sonucu ürettiğimiz projelerle Allah nasip kısmet eder partimizin adayı kazanırsa, bu konuda iddiamızın sonuna kadar arkasında durarak, hayata geçirerek ya da kamuoyu ile paylaştıktan sonra zaten bundan öncekiler gibi bundan sonrada isim değişikliğiyle de olsa kesinlikle Sarıyerli hemşehrilerimize hizmet üretimi adına büyük katkı verecektir. Sarıyer’in yerel yönetim kadroları ve idari yapısı Sarıyerimizin bütününü temsil etmemekte bu yönde bir çaba da sarf etmemektedir. Sarıyer’de yerel yönetim ve bazı idarecilerinin ayağına ip dolanmış, çözülmesi imkansız şekilde kördüğüm olmuş durumdadır. Tahminimiz ise genel seçimlerde kendi ayaklarına doladıkları ipi yerel seçimlerde değişmez dedikleri ama çabuk değişmiş olduğu bilinen bir dizi ilkeler manzumesi ile anlaşa anlaşa karşılıklı çözecekleridir. Milliyetçi Hareket Partisi kurumsal idaresini Milliyetçi-Ülkücülerin temsil etme hakkı olduğu sürece Yerel seçimlerde Sarıyer’de kendi siyasi yapısı ve adayı dışında daha dün kurulmuş köksüz ve hatalar harabesine dönüşmüş, hiç bir siyasi partinin ve omurgası esnek hiç kimsenin güdümünde söylem ve siyaset yapmaz yapmamış bundan sonrada asla yapmayacak. Bu vesileyle MHP’yi kimsenin ötekileştirmeye, yok saymaya veya hafife almaya da kalkmasını tavsiye etmeyiz. Hizmeti insan için yapma anlayışından çabuk ve kolayca çıkan ve eksen kayması yaşayan ülkemizde kurulmuş ve bundan sonra da kurulması muhtemel geçici siyasi parti ve partiler ülkü ve şuurun kudreti gerektiğinde mensuplarına verdiği kuvveti idrak edemez. Hasbelkader birileri sığ düşünceye dalıp MHP adına hesap yapmaya kalkarsa bunun şahsi ve siyasi sonucuna da katlanmayı, sert zemine çakılmayı göze almak durumdadırlar.

“SARIYER’E HİZMET İSTANBUL’UN HİÇBİR İLÇESİNE REVA GÖRÜLMEYEN BİR ŞEKİLDE VERİLİYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Sarıyer’e yaptığı hizmetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer’e ve Sarıyerliye hizmeti adeta İstanbul’un hiç bir ilçesine reva göremediği biçimde “azar azar yetmedi diyorsan gel de yalvar” mantık ve anlayışı ile veriyor. İnsanımız yapılan her şeyi görmekte ve bilmekte, yapanı ve yapılanı da unutmamaktadır. Sarıyerliler Adalet ve Kalkınma Partisi’ne iki dönem Sarıyer i yönetme şansı verdi. 1994-1999 arası koalisyon hükümeti bahaneleri vardı ancak 2004-2009 kazandıkları dönem tek başına genel ve yerel Türkiye’de iktidar oldukları halde Sarıyer sükut-u hayale uğrattılar. Vatandaşın beklediği, istediği ve vaat edilen hiç bir yerel hizmeti maalesef vermediler. Bu nedenle idareyi 2009’da yapılan yerel seçimlerde iktidarın elinden sandıkta almıştır. Bugün geriye bakıldığında 2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin şapkayı önüne hiç almadığı da ortaya bir kere daha çıkıyor. Yeniden kazanması Sarıyer’e hiç bir katkı da sağlayacak mıdır bir muamma durumundadır diyebilirim.

“İMAR BARIŞI KONUSU KİŞİLERE İNDİRGENECEK YA DA HERHANGİ BİR TARAFIN SAHİPLENECEĞİ SIRADAN BİR MESELE DEĞİL”

MHP Sarıyer İlçe Teşkilatı olarak Sarıyer’de gündemden hiç düşmeyen İmar Barışı konusuna yaklaşımınız nedir?

İmar Barışı çok hassas bir meseledir. Bu konuya devletimizi sevk ve idare edenlerin, İBB’nin hassasiyetle yaklaşması gerekiyor. İnce eleyip sık dokunması Sarıyerli sakinlerimizin menfaatine olacaktır. Buradaki meselede yüz binlerce insanımızın umut ve beklentisi var. Geleceğe dair Sarıyer’e dair hayalleri barındırıyor. Bunu hiç kimse görmezden gelmemeli ve hiç bir çıkar sahibi adına asla yok saymamalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanı ve yöneticileri bu mesele üzerine yıllardır Türk Milliyetçileri ve Ülkücü Dünya görüşüne sahip siyasiler olarak birçok çalışma ve önerimiz problemin ortadan kaldırılması adına büyük gayretlerimiz var. Milletvekillerimizin vermiş olduğu önerge ve kanun teklifleri meclis kayıtlarında mevcuttur. İlçe Başkanı olarak MHP’yi temsilen ne diyoruz diye merak eden varsa son 52 aydır ne demişiz açıp bakabilirler. İmar Barışı konusu kişilere indirgenecek ya da herhangi bir tarafın sahipleneceği sıradan bir mesele değil. Bizim ne söylediğimize bakanlar takip edenler vardır. Farkında ve bilincindeyiz. Gelinen noktada “biz yaptık” pankartımız olmasa da alın terimiz ortadadır. Bizler bu meselede siyasi rantı asla gütmeyiz bunu da bu konuda kafa yoran herkes çok iyi biliyor. İmar Barışı bir aşamadır ancak bu aşama öncelikli olarak 2981 nolu yasanın uzatılma sürecinden çıkarılıp tekrar olduğu gibi kabulünü ve samimiyeti gerektiriyor. Bu yapıldığı taktirde zaten ilk iş olarak hak sahiplerine tapularının verilmesi gerektiği durumu ortaya çıkacaktır. İmar Barışı herkes için çıkan bir yasadır ancak “ben doğru yaptım” diyen kesimle “sen yanlış yaptın” diyen iki siyasi kesimi karşı karşıya getirerek daha büyük bir kafa karışıklığına yol açtı. Meclisin çıkardığı yasa bile tartışmalara sebebiyet verdi. İmar Barışı esasen iskana uygun nitelikte sayılacak yapılar için çıkmış sonradan Sarıyer’de gecekonduları da içine alması için partimizin iktidar partisine TBMM’de katkı ve desteği oldu. Sonrasında yapılan düzenleme, takip ve tahkikat devlet yetkilerinin yetkisinde gelişmiştir. İmar Barışı adı altında Yapı Kayıt Belgesi için vatandaşımızdan ücret talep ediliyor. Hükümet hak sahiplerine aslında imara uygun olmadığı için banka kredisi vermediği halde (gecekondu) yapı kayıt belgesi alması için banka kredisi açtı. Bu ne demektir, kanuna uygunluğu vatandaşlarımızca bilinmiyor. Vatandaşlarımızın kendine göre muallakta kaldığı durumlar aydınlatılmalı, yasa insanımızın haklarına daha çok sahip çıkacak şekilde ortak kanaatler dikkate alınarak içi doldurulmalıdır. MHP Sarıyer İlçe Başkanı olarak mülk edinmeyi bir sorun değil hak görerek özel yaşam ve ev üzerinden kesinlikle siyaset yapmıyoruz. İnsanımız için yaptığımız her türlü çalışmayı da iyilik yapar gibi görünmek için değil samimiyetle insanımıza iyilik olsun, mutlu ve huzur içinde yaşasınlar diye yapıyoruz. Allah bizim niyet ve emelimizi bilir, bilmeyen varsa da elbet kuldan bir gün mutlaka utanacaktır. Devletimiz tarafından milletin vergileriyle yapılan kuruluşlarımızca yapmak zorunda olduğu hizmeti vatandaşa bir sadaka veya bir keyfi bağış gibi kimse görmemelidir. Yapılan vatandaşın cebinden çıkıp vatandaşımıza geri dönen dönmek zorunda olan kaynaklardır. Kaynakların çarçur edilmesi peşkeş çekilmesi bizim Türk Milliyetçiliği bakış ve anlayışımıza göre milletimize ve memlekete ihanettir. İnanç düşüncemize göre yetim hakkıdır, hakka ve hakkaniyete karşı gelmektir.

“GÖNLÜMÜZ VE KAPIMIZ MİLLETİN DERTLERİNİ ŞİAR EDİNEN HERKESE SONUNA KADAR AÇIK”

Önümüzde yaklaşan bir yerel seçim var. Sarıyer için kısaca bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanı ve yöneticileri olarak bizler ilçemizde yerel seçimlerin önümüzdeki dönemde en önemli siyasi gündem olduğunun bilinç ve idrakindeyiz. Üretken belediyecilik ülkü ve şeffaflık ilkesini Sarıyer Belediye’mize kazandırma kararlılığıyla çalışacağız. Milletimize kendimizi dilimiz döndüğünce anlatacağız. Tabi ki her zaman olduğu gibi sonuç olarak takdir çok kıymetli Sarıyerli hemşehrimizin yani seçmenlerimizin olacak. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde yapılmış olan siyasi ittifak liderimiz Devlet Bahçeli’nin takdirleriyle ülke bekası meselesi üzerine gerçekleşti. Yerel yönetimlerde an itibariyle böyle bir durum söz konusu değildir. Şayet Genel Başkanımız ve partimizin yetkili üst kurullarının bu yönde bir karar ve takdiri olursa durumu o zaman ve şartlarda değerlendirmek daha doğru olacak. Ancak İttifak etme durumu adı başta Millet ittifakı olan fakat ilkeleri, bağları ve ipleri çabuk çürüyen partiler için her zaman açık ve örtülü devam edebilirler, “İp’e un sermeye” devam edebilirler. Bizi kesinlikle bağlamaz ve endişeye sevk etmez. Rahat olsunlar. Biz inandığımız ülkülerimiz ışığında yol haritamıza devam edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi ve endişesi olmamalıdır. Sarıyer’de Milliyetçi Hareket Partisi siyasi düşüncesine, parti disiplinine, ilke ve ülkülerine uygun yerel seçimlerde siyaset yapmak isteyen, ilçemizin kıymetli değerlerini partimize katılmaya bekliyoruz. Gönlümüz ve kapımız milletin değer ve dertlerini kendisine şiar edinen herkese sonuna kadar açıktır.

17 Eylül 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir