Kategoriler
Manşet Röportaj

MHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Sevcenur Özcan: “Sarıyer için söyleyecek sözümüz ve yapacak işlerimiz var”

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – ÖZEL RÖPORTAJ

MHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Sevcenur Özcan, ilk kez Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya konuşan Özcan; “Sarıyer için gerçekten çok güzel projelerimiz var. Mahalle mahalle, sokak sokak tüm Sarıyer’i dolaşarak ele almadığımız üstüne basıp vurgulamadığımız hiçbir konu bırakmayacağız. Toplumda kadının yerini daha anlamlı kılmak için aday oldum” dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1970 yılında Tunceli ilimizin Çemişgezek ilçesinde doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Elazığ’da tamamladım. Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. 1993 yılında Adana’da kamu hizmetine başladım. 1996 yılında evlenip eşimle İstanbul’a yerleştim. Pınar Mahallesi Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nda 3 yıl süre öğretmenlik yaptıktan sonra İstinye’de bulunan Şükran Ülgezen Kız Meslek Lisesi’nde çalıştım. Arkasından Vehbi koç Vakfı Lisesi’nde bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 2002 yılında Darüşşafaka Mahallesi’nde olan o zamanki ismiyle Cumhuriyet Lisesi şimdiki ismiyle İstinye Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcılığı ve müdür vekilliği görevlerinde bulundum. 2010 yılında MEB’in okul müdürlüğü sınavına girerek Uskumruköy’deki Ali Akkanat Anadolu Lisesi’ne atandım. 8 yıl süren okul müdürlüğü görevinde bulundum. Aynı zamanda uzman edebiyat öğretmeniyim.  Eşim ve ailesi de 1978 yılından beri yani 40 yıldır Ferahevler Mahallesi’nde yaşıyor. Ben de 26 yıldır Sarıyer’de yaşamaktayım. Bir erkek bir kız olmak üzere iki çocuğum var.

Peki, bir eğitimci ve kadın aday olarak avantajlarınız nelerdir?

Sizin de belirttiğiniz gibi hem kadın olmanın hem de eğitimci bir aday profilimin olması sebebiyle, kadın olmanın getirdiği düzen, titizlik, sorumluluk, özen, yumuşak kalplilik, gönül penceresinin insanlığa açık oluşu, ana yüreği, görsel bakış gibi birçok avantajlar getirmektedir. Okul müdürü olarak görev yaptığım okullarda o okula bir Türk kadının elinin değdiğinin çok belli olduğu yönünde dönüşler alıyordum çünkü gerçekten kadın elinin değmesi diye kabul edilir ve edilmesi gereken bir toplum gerçeğimiz var. Kadın aile ve sosyal yaşamdaki adalet, tarih ve kültür havzasında asırların katalizörlüğünde olan ve olgunlaşan millet varlığının ana çekirdeği, istikbal ümitlerinin güvencesidir. Elbette ailenin temeli ve özü kadındır, bu da hakkaniyet ile bakınca çok büyük bir avantaj olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü kadın milli ruh ve dayanışma şuurunun zarif yüzü, nezaket ve şefkat elidir. Türk kadını milleti için kendisinden beklenen ne varsa her zaman yapmış ve yerine getirmiş hatta fedakârlıkta sınır tanımamıştır. Ne var ki buna rağmen hala kadınlarımızın şiddete kurban gitmeleri, ilkel dürtülerle kadına yönelik suçlardaki artışlar kaygı verici olduğu kadar ve geleceğimiz açısından da tedirgin edici olması sebebiyle bu sorunun çözümü için bir kadın aday olarak çalışmak onların sözü ve sesi olmak benim bir kadınlık vazifemdir. Eğitimci olmam her şeyi geniş bir yelpazeyi kapsayan bir alan. Biliyorsunuz insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar her alanda eğitim yer almaktadır. Maalesef bugün yaşadığımız birçok sorun aslında eğitim eksikliği sosyal yaşam ile eğitimin yoğrulmayışı özellikle günümüz kent hayatına bireylerce uygulanamayışı meselesidir. Bu kadar yıl bu işin mutfağında olmama rağmen bulunduğumuz noktadan mücadelemiz sunduğumuz çözümlerimiz ve çabalarımız maalesef çok lokal seviyede kaldı. O nedenle daha çok kitleye hitap edebilmek, bir değil birçok yere hatta belki herkese yararlı olmak gibi bir hayalim ve hedefim var. Gençlerimiz pırıl pırıl 25 yıldır onlarla çalışıyorum. Ülkemizde maalesef bu gençler göz göre göre heba ediliyor. Uyuşturucuya ve bataklıklara sürüklenmelerine göz yumuluyor. Belediyede de başkan seçilip hizmet etme şansım olursa seçmenimizin teveccühüne layık olur ve Allah bana bunu nasip ederse gençlerimizi ve eğitimi hep en önde tutacağım ki zaten bir ilçede bu iki şeye yani gençlere ve eğitime hizmet ederseniz o ilçe özellikle Sarıyer’imiz inanılmaz bir şekilde daha güzel hale gelecektir. Eğitimci olmamın bir faydası da insan ilişkileri ve insan psikolojisi alanında iyi olmanızı sağlıyor. 25 yıllık meslek hayatımda çok ciddi sayılabilecek sorunlar yaşamadım, hiçbir öğrencim, hiçbir velim, hiçbir öğretmenim veya çalışanım ile üzecek veya üzülecek bir hadise olmadı, şükürler olsun. Elbette zaman zaman sıkıntılar her mecrada olduğu gibi vukuu bulmuştur ama çok ciddi bir mesele yaşamadım, yaşatmadım.

Siyasete girmeye nasıl karar verdiniz?

Siyaset benim için demokrasi demek sorunlara çözüm önerisi ve çözüm getirmek, halkımıza hizmet etmek için bir araç bir yol ve yöntem demek, fakat yanlış siyasi temsiller yıllardır yaptığım okul müdürlüğü görevimi ve yapacağım yeni görev yerimi maalesef riyakar bir şekilde elimden alarak taraflı bir tutuma haksız şekilde kurban etti, emek hırsızlığına gidildi, yıllardır verdiğim hizmet, yetiştirdiğim öğrencilerim,  ihmal ettiğim kendi ailem ve çocuklarım düşünülmeden bir hırs yüzünden üzücü durum yaşamama sebep oldu ve o gün siyasetin böyle bir şey olmaması gerektiğini, herkesin hizmet alanı dâhilinde çalışması gerektiğini, siyasal güçlerle insanların devletimize karşı liyakat ve sadakati esas alması düsturu ile siyaset yapması ve yapılması gerektiğini düşündüm. MHP kuruluşundan bugüne dek belki de kamuoyuna yansımamış ve yansıtılmamış olsa da kadına ve siyasette kadın temsiline ciddi önem vermekte olan bir siyasi harekettir. Özellikle de parti Genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin bu konuya çok titiz ve hassas yaklaşımları bulunmaktadır. Bu yaklaşım partimizde olan tüm kadınları ve aynı zamanda şahsımı cesaretlendirmektedir. Eğer bu alanda başarılı olur, bu makamlara gelirsem topluma ilçe ölçeğimiz başta örnek bir biçimde nasıl siyaset yapılması gerektiğini göstermek için ön ayak olmak istiyorum. Ayrıca kadının siyasi ve sosyal hayatta önünü açmak, toplumda kadının yerini daha anlamlı kılmak için aday oldum. Kadın savaşta-barışta tarihin her döneminde aktif bir şekilde sosyal hayatın içinde bulunmuş, müşfikliğin simgesi, muazzam bir feraset ve feda ruhunun timsali olmuştur. O nedenle daha çok aday olmalıyız ve daha çok biz de varız demek istiyoruz. Uzun yıllardır Sarıyer ‘de yaşamam nedeniyle de Sarıyer için söyleyecek sözümüz yapacak işlerimiz var. Bu sebeplerle varım ve parti teşkilatımızın taktirleri ile adayım. MHP ‘deki geçmişim, hem büyüdüğüm şehir olan Elazığ’da hem de ailem sebebiyle bu siyasi görüşteki ortamın içinde yetiştim. Meslek hayatımda da MHP’nin bir yan kuruluşu olan Türk Eğitim Sendikası’na üye oldum. Eğitim camiasında malum sendikaya üye olmadığınız zaman yönetici olmanızın imkânsız olduğu dönemlerde bile hiçbir zaman koltuk sevdası için sendikamı terk etmedim. Devlet memuru olmam nedeniyle de hiçbir zaman parti içinde aktif çalışamadım. Bulunduğum yerden ülkemin ve milletimizin geleceği için hizmet ettim.

Sarıyer için projeleriniz nelerdir?

Sarıyer için gerçekten çok güzel projelerimiz var. Mahalle mahalle, sokak sokak tüm Sarıyer’i dolaşarak ele almadığımız üstüne basıp vurgulamadığımız hiçbir konu bırakmayacağız. Eğitim, sağlık, spor, çevre, yaşlılarımız, kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, tarihi eserlerimiz, turizm, dini ibadethanelerimiz gibi tüm konular üzerinde sözümüz ve çalışmalarımız olacak ancak projelerimizi seçim çalışmalarımızın başladığı dönemde kamuoyuna daha detaylı anlatacağız. Ali Akkanat Anadolu Lisesi’ne atandığımda ‘bir devlet okulu neden özel okul gibi olamasın’ diye yola çıkmıştım ve özel okul gibi bir okul bırakarak görevimi devrettim. Tabi o süreçte katkı sunan herkese özellikle okulun yapımını sağlayan hayırsever Ali Akkanat Bey’e sizin aracılığınızla bir kere daha çok teşekkür ediyorum.  Başkan seçilince Sarıyer’in öz kaynaklarını Sarıyer ve Sarıyerliler adına doğru kullandığımız zaman Sarıyer’i belli standartlar üzerine çıkarıp  “Türkiye’de ve Dünya’da örnek bir ilçe haline neden getirmeyelim” diyorum, bunlar hayal değil mümkün olan hedeflerimizdir.

Sarıyer’in öncelikli sorunları ve bunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

Sarıyer’in şu anda herkes tarafından bilinen en önemli sorunu imar ve mülkiyet sorunudur. Öncelikli çözüm bekleyen bu sorun Sarıyerlilerin Sarıyer’de kalmasını sağlayacak, sakinlerimizin hak ve hukuklarını koruyarak hiçbir yeri müteahhitlere peşkeş çekmeden bu problemi çözmemiz gerekiyor. Partimizin bu konuda vatandaşımızdan yana net bir duruşu vardır, istismar etmeden daha güzele kavuşturmak boynumuzun borcu olsun. Yukarıda da saydığım eğitim, sağlık, çevre, yaşlılarımız, kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, tarihi eserlerimiz, spor, turizm, ibadethaneler gibi konularda çözüm önerilerimizi çok yakında seçim sürecinde bir bir açıklayacağız.

Sarıyer sizce nasıl yönetiliyor?

Hiçbir zaman emeğe saygısızlık yapmayacağız, yapılan her doğru ve güzel şey için çalışan emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ederek eksiklerini tamamlamak, daha fazlasını yapmak için göreve gelmek istediğimi söylemek isterim. Şu andaki yönetimin elbette hem iyi ve kötü yönleri vardır ama sonuçta herkes bir emek vermektedir. O nedenle teşekkür ediyor devralarak eksiklerini tamamlayarak, yapmayı taahhüt edip yapılmayanları, bizim yapma iddiasında olduklarımızı insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz.

Mevcuttaki CHP’li belediyenin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Belediyecilik çalışmalarında şu partili bu partili diye bakmadan vatandaşa hizmet götürme yarışı olarak bakmak gerekir. Önce vizyon, kaliteli bir ekip ve sonuç için çaba gerektiren bir çalışma ile gayret göstermek gerekmektedir. Belediye herkesin umut kapısı herkesin ikinci evidir. Hiç bir partinin yan kuruluşu ve idare merkezi değildir o nedenle başarı ya da başarısızlık görevde bulunan ekiple ilgilidir. Mevcut belediyenin artık hizmet üretememe gibi bir kısır döngü içinde olduğunu görüyor, sonuç getirmeyen vaatleri Sarıyer’de bıkkınlık yaratmıştır, yeni şeyler ortaya koymak, çatışmacı siyaset dilini bırakmak gerek, bu ülkemiz ve milletimiz için artık olmazsa olmaz durumdur ve belediye başkanı olmak istediğim Milliyetçi Hareket Parti’mizin de üretken belediyecilik anlayışını ve örnek çalışmalarını Sarıyer’imizde hayata geçirmek istiyorum. Belediyecilik bir sosyal hizmet götürme merkezidir ve bu konuda 10 yıldır Sarıyer’i yöneten yapının, birçok sorumluluk alması gereken görev dağılımındaki temsili ekibi olan başkan, başkan yardımcıları ve meclisindeki temsilcilerinin Sarıyer’i bundan sonraki süreçte yönetebilecek ölçütlere sahip olduğu düşüncesinde değilim. Bu yapı çökmüş ve tükenmiştir, başaramadıkları gibi çıkmaza sürüklediler, yukarıda söylediğim gibi emeğe saygısızlık yapmam ama doğruyu taktir yanlışı da teşhir ederim. Biz yepyeni, genç, dinamik beyinlerle Sarıyer’imize neler yapabileceğimizi göstermek istiyoruz.

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç: “Sarıyer’deki yerel seçim yarışında MHP de var”

Sarıyer’de yerel seçim sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı bünyesindeki başkan, yönetim ve diğer tüm birimlerimiz olarak 31 Mart 2019 Yerel Yönetimler ve Mahalli İdareler seçimlerinde maksatlı biçimde ülkemizin içine sokulmak istenilen her türlü gerginlik ortamına girmesine müsaade etmeden, demokrasimize yakışır bir dil ve üslup içerisinde, saygı, sevgi, samimiyet çizgi ve çerçevesinde daha güzel, daha yaşanılabilir, daha çağdaş, günümüz şartlarına daha uygun, tarihe ve doğaya saygılı bir kent inşa etmek, medeni bir toplum olma yolunda ciddi bir ivme kazandırmak için sevgi ve hoşgörünün herkes tarafından hakim kılındığı bir ortamda geçmesini dilerim. Tüm siyasi partilerin ve belediye başkanı adaylığı yarışında olacak kişilerin insanlarımızın haklarını yok saymamak için doğru düzgün hareket etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Partimizin mensupları, milliyetçi-ülkücülerin hiç kimsenin kayığına binmeden, kimseye muhtaç kalmadan, el açmadan menfaat gütmeden mücadelemizi sürdüreceğiz ve partililerimiz tarafınca da bu şekilde olacağı inancındayız. Sarıyer’in ve Sarıyerlilerin her alanda kazanımları için alt yapısal projeler ortaya koymamız gerekir düşüncesindeyim. Önceden denenmişler ve olması gereken şekilde yönetememişler yerine yeni bir şeyler söyleyecek, partimiz adına adayımızın koymuş olduğu kısa ve uzun vadedeki hedefleri gerçekleştirecek bir anlayışın bulunduğu, bunun da siyasi tarafı tarzının MHP’de olduğu kanaatindeyim. Kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden özellikle de insanlara dayatma yapmadan, ayrıştırmayacak şekilde baskı kurmadan ve doğadaki bütün canlıları da düşünecek şekilde güzel bir seçim süreci yaşamayı dilerim.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Sevcenur Özcan’ı aday adayı olarak belirlerken önceliğiniz ne oldu?

Sarıyer’deki yerel seçim yarışında MHP de var… Önceliğimiz; toplum olarak en büyük özlem ve eksiğimiz olan eğitimdeki önceliklerimizin göz ardı edilişi, kamudaki idarecilerimizin  bu konuda birbirini tamamlayıcı olmayışı, bu eksiklerimizi de ancak görev ve gözlem ile aynı zamanda yöneticilik tecrübesi olan bir insanın tamamlamasının mümkün olacağını düşündük. Kadın olmasının da yerel idareye hanım eli değmesi hususunda daha güzel olur faktörü de tabi ki vardır. Sarıyer’e Belediye Başkanı olması istediğimiz Sevcenur Özcan hanımefendinin çok ciddi bir tecrübesi ve yönetme kabiliyeti vardır. Siyasi camia da kendisini ve ailesini yakinen hem biliriz hem de tanırız, kendileri ayrıca partimizin yan kuruluşlarında da üyedir. Çıkış noktamız Sevcenur hocamın bir hikâyesinin oluşudur. Siyaset yapacak kişinin okunabilir ve insanlarda karşılık bulacak bir hikâyesinin olması gerektiği kanaatindeyim. Adaylık teklifimizi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde yaptık. Kamudaki görevinden 1 Aralık itibariyle istifa etmesi gerektiği için teklifimizi kendisinden değerlendirmeye almasını rica ettik. Sarıyer’in sorunlarına çözüm önerilerimizi ifade ettik, mevcut durumun düzeltilmesi noktasında katkıları ne olabilir, dinledik ve bizlerde parti yetkileri olarak bir duygu birlikteliği oluşmaya başladı. Cevaben “Olur başkan birlikte dertleniriz” dedi. Kurucu yönetim olarak atanmamızın altıncı ayında (6 Aralık 2014) tarihinde yaptığımız kurultayımızda Sarıyer’e sözümüz ve taahhütlerimiz vardı. Bunları hayata geçirmek için temsil edecek bir hanımefendi olması hasebiyle kadınlara seçme ve seçilme verildiği tarih olan 5 Aralık Çarşamba günü ilçemizde başvurusunu alarak il başkanlığımıza giderek Ankara‘ya gitmek için müsaade aldık. Başkan ve yönetim olarak ilçemizdeki siyasi irademiz tarafından ilk seçildiğimiz gün olan 6 Aralık günü Sarıyer’e aday yapmak için parti merkezimize genel başkanımız Devlet Bahçeli’ye kabule çıktık, adayımızı taktim ettik. Başarılı olacağımız konusunda söz ve iddiamızı ifade ettik ve adayımıza hayırlı uğurlu olsun dileklerinde bulundular. Sağ olsun var olsunlar. Bizlerde İlçe kamuoyuna bu güzel haberi aracılığınızla duyurduk, basında karşılık görmesi ziyadesiyle bizleri memnun etti, Allah utandırmasın. Öncelikle halkımıza, hareketimize ve gönüldaşlarımız olan yol arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Sarıyerlilere insan odaklı bir sosyal hizmet götürme yarışında Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz de varız. Demokrasi için daha yaşanabilir bir Sarıyer için, İstanbul’un en güzel ilçesine ve sakinlerine sahip çıkmak adına var olmaya 50 yıllık siyasi tecrübe ve birikimlerimiz ile devam edeceğiz. Sevcenur Özcan Başkanımız ile Sarıyer’i yönetecek kadrosu ile ilçemize yerel seçimlerde projelerimiz, söylem ve siyasi eylem kabiliyetimizle örnek değerler katacak Allah’ın izniyle de. Önce ülkemiz, sonra milletimiz, partimiz ve partililerimiz için netice alacağız ve bu yarıştan galip çıkacağız. “Güçlü Kadın Mutlu Yarın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir