Kategoriler
Manşet Röportaj

Kocataş Mahallesi Muhtar Adayı Serdal Doğan: “MUHTARLIK MAKAMI HİZMET MAKAMIDIR”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Kocataş Mahallesi Muhtar Adayı Serdal Doğan, Sarıyer Gazetesi’ne konuştu. Doğan; “Çocukluğumun geçtiği ve halen yaşadığım Kocataş Mahallesi’nin tüm sorunlarını biliyorum. Muhtarlık makamı hizmet makamıdır. Kocataş’ı güzelleştirebilmek için çok sıkı mesai yapacağız” dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Muhtar adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

1978 Sivas Suşehri doğumluyum. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 1986 yılından bu yana Kocataş Mahallesi’nde ikamet etmekteyim. Çocukluğum ve gençliğim orada geçti. Kendi çocuklarım da o semtte doğdu ve büyüdü. Mahallemizdeki eksiklikler anlamında serzenişler oluyordu. Çevremdeki insanlar buranın hizmet alamadığını ve artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini sık sık ifade etmeye başladı. “Sen muhtar olursan Kocataş Mahallesi kazanacak ve Kocataş’a hizmet gelecek” dediler. Ben de mahallenin muhtar adayı oldum.

Kocataş Sarıyer’in tepe mahallelerinden biri olduğu için ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu var. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Kocataş Mahallesi Sarıyer bölgesinde hizmet anlamında çok az hizmet alan mahallelerden bir tanesidir. Manzarasıyla da çok güzel bir konumdadır. Bizim bölgemizde Zekeriyaköy’e açılan yürüyüş yapılabilecek bir yol var. Ama mahalleli yürüyüş yapamıyor. Kocataş’ın ulaşım sıkıntısı var. Otobüsler var ama hem çok geç geliyor hem de her noktaya da ulaşamıyor. Kocataş Mahallesi kış şartları çok zor geçen bir yerdir. Minibüsler de var ama güzergahları karmakarışık oldu. Vatandaşlar bu durumdan muzdaripler. Büyük otobüsler yoğunluğu kaldırıyor ama bir saatte bir otobüs var. Bizim önerimiz şu olacak, yarım saatte değil de 15 dakikada bir yarım otobüsler olursa hem daha güvenli hem daha sık geçecek vatandaş seyahatlerini oturarak geçirecek.

Kocataş’ta gözlemlediğiniz ve çözmeyi hedeflediğiniz diğer sorunlar nelerdir?

Mahallemizde ne yazık ki ATM yok. İnsanlar para çekmek istediklerinde Sarıyer ya da Büyükdere’ye gidiyorlar. Bunun yanı sıra mahallemizde vatandaşların faturalarını yatıracağı ve havale, eft gibi işlemlerini yapabileceği bir PTT de yok. Tüm bu işlemleri yapmak için Kocataş’tan başka yerlere giden vatandaşlarımız zaman kaybı da yaşıyor. Kocataş Sarıyer’in en güzel mahallesidir. Park düzenlemeleri ve yürüyüş yollarının düzenlenmesiyle birlikte daha da güzel olacaktır. Mahallede yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara hakkaniyetli bir şekilde yardımların yapılmasını sağlayacağım. Mahalle halkının belediye ve kaymakamlıktan istediği talepleri muhtarın elçi olarak iletmesi gerekiyor. Muhtarlığımız vatandaşlarımız için her daim açık olacak ve oradaki personelimiz mahalle sakinlerine hizmet verecek. Tüm bu çalışmaların yapılması için gayret göstereceğiz. Muhtar olarak Kocataş sokaklarında ayakkabılarımızı aşındıracağız. Bütün sokaklarımızın ihtiyaçlarını tespit ederek bütün hizmetleri üst düzeyde alacağız. Kocataş’ta yapılacak çok iş var. Hepsini inşallah başarıyla yapacağım. Kocataş için sadece elimizi taşın altına koymayacağız. Kocataş’ı güzelleştirebilmek ve daha yaşanılır bir yer haline getirebilmek için çok sıkı mesai yapacağız. Kocataş’ın 20 senede alamadığı hizmeti biz bir dönemde yerine getirmeyi hedefliyoruz diyebilirim. Kocataş’ta sağlık ocağımız var ama yetersiz kalıyor. Bu bakımdan biraz daha kapsamlı hale getirmeye çalışıyorum. Kış aylarında özellikle çocuklar ve yaşlılar çok fazla rahatsızlanıyor. Sağlık ocağında gece gündüz 24 saat bir ambulans olabilmesi için gayret göstereceğim. Çünkü Kocataş konumu itibariyle ulaşımı zor bir mahalle ve erken müdahale çok önemlidir. Belediyenin de öngördüğü doğrultuda Kocataş’ın gelişmesi için çalışmalar yapılırsa mahallemiz muhteşem manzarasıyla bir cazibe merkezi haline getirilebilir. Sarıyer’in birçok mahallesinde olduğu gibi Kocataş’ta da kronikleşmiş bir mülkiyet sorunu var. Vatandaşlarımız adına mahallemizin mülkiyet sorunlarını yetkili makamlarda dillendirmeye devam edeceğim.

Peki, muhtar olmayı siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Bence muhtarlık halkla belediye ve kaymakamlık gibi kurumların arasında bir elçilik görevidir. İnsanların talebini yerine getirmek için mükellef olan bir yerdir. Çünkü mahalle sakinleri elektrik ya da su kesintisi gibi birçok sorunu önce muhtara söyler ve çözülmesini bekler. Muhtarlık makamı hizmet makamıdır. İnsanların taleplerini karşılayacak bir kurumdur. Mahallemizde birçok ilden vatandaşlarımız güzel bir mozaik halinde ve uyum içerisinde yaşıyor. Hakkaniyetli davranarak herkesin muhtarı olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir