Kategoriler
Manşet Röportaj

INTRALINE İlaç şirketinin kurucusu ve yöneticisi Lokman Kanat; “Yeni bir şey öğrenmediğim gün kaybedilmiş bir gündür.”

4 yıl önce kurulmasına rağmen sektörde zirveye çıkan INTRALINE İlaç firmasının sahibi ve yöneticisi Lokman Kanat, başarı öyküsünü ve projelerini Sarıyer Gazetesi’ne anlattı. Uluslararası ilaç şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapan ve yaklaşık 20 yıldır sektörde çalışan Kanat; “Rekabetten korkmuyorum aksine çok seviyorum, çünkü rekabet kaliteyi ve başarıyı arttırır. Yeni bir şey öğrenmediğim gün benim için kaybedilmiş bir gündür.” diyor.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU- ÖZEL RÖPORTAJ

Lokman Kanat… Yaklaşık 20 yıl boyunca ilaç sektöründe uluslar arası şirketlerde üst düzey yöneticilik dahil pek çok kritik görevlerde bulundu. 2004 yılında global bir ilaç firmasında çalışırken firmanın çalıştığı 80 ülkenin 40.000 satış temsilcisinin çalışanlarının yer aldığı Portekiz Maderia adasında dünyanın en iyi mümessillik ödülü olan World Best Represant ödülüne layık görüldü. Sektördeki deneyimini 4 yıl önce aile bireyleriyle birlikte kurduğu Intraline isimli ilaç firmasıyla taçlandırdı. Intraline bugün 30’dan fazla ilacın Türkiye genelindeki pazarlaması yapıyor. Türkiye genelinde geniş pazarlama ağı bulunan ve yüksek cirosuyla dikkat çeken şirket devler arasına girmeyi başardı. Kısa sürede sektörde zirveye çıkan ve kaliteli ekibiyle dikkat çeken Intraline firmasının kurucusu ve yöneticisi Lokman Kanat ile sektördeki başarı öyküsünü konuştuk. Tarabya’da doğup büyüyen ve kendisi de Sarıyer’de yaşayan Lokman Kanat tam bir Sarıyer aşığı…

Sarıyer Gazetesi sordu, başarılı iş adamı Lokman Kanat yanıtladı;

Bu mesleği neden seçtiniz?

Satış ve pazarlama sektörünü çok seviyorum. Bununla birlikte sağlık sektöründe yaşam kalitesini yükselterek, hizmet sunarak yaşama değer kattığımı hissediyorum. Bu sektörde monoton bir çalışma ortamınız olmuyor. Her gün farklı insanlar ile yüz yüze görüşüyorsunuz, farklı ortamları deneyimliyorsunuz, sanırım bu yüzden olsa gerek.

İntraline olarak Türkiye’de kaç şubeniz ve bayiniz var. Bu büyümeyi nasıl başardınız?

Türkiye’nin değişik illerinde toplam 53 tıbbi mümessil çalışan arkadaşımız var. Çalışmadığımız iller için de bayilik sistemi ile çalışmaktayız. İşimize ve çalışanlarımıza verdiğimiz önem ve değer bizi zamanla pazar lideri yaptı. Sektörde çok güçlü ve saygın bir duruşumuz var.

Mesleğinizin keyifli ve zor yönleri nelerdir? Uzun yıllar bu sektörde önemli görevlerde bulunmuş deneyimli bir kişi olarak ilaç sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İlaç sektörü her geçen gün gittikçe zorlaşmakta… Bunun nedeni döviz kurundaki artış; ithalat yapan, bizim gibi yerli üretim yapan ilaç firmalarını olumsuz etkilemekte ve yeni orjinal moleküllerin gelmiyor olması da zorluk olarak karşımıza çıkıyor. İş istihdamı sağlayabilmek, hekimlere seçenek sunabilmek, hastaların yaşam kalitelerini arttırmalarına vesile olmak mesleğimin en güzel yanı diyebilirim.

Sizin başarı tanımınız nedir, yalnızca çalışmak başarı için yeterli mi?

Başarının sırrı inanmak ve çok çalışmaktan geçer. Tabi ki çok çalışmak her zaman başarıyı getirmez. Başarıda ekip içinde adil iyi bir ödül ve prim sistemi oluşturmak gerekir. Bunu yapabilmek için her şeyden önce ve iyi bir takım ruhu oluşturmaktan geçer. Ancak bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz. Yöneticilikte lider olmayı tercih ettim. Bu da oturup yapılacaklar listesini çalışanlarına yığmak yerine, işi bölüşerek yapmayı gerektirdi. Benim için başarının sırlarından biri de budur.

Hayat felsefeniz nedir?

Yaşam insana sunulmuş bir lütuftur. Doğaya ve tüm canlılara sorumluluklarımız var. Dolu dolu yaşamak, yaşamın hakkını vermek lazım. Yeni bir şey öğrenmediğim gün kaybedilmiş bir gündür.

İş hayatınızda ilkeleriniz nelerdir?

Olmazsa olmazım takım ruhunu oluşturmak. Bunu oluştururken de ekip arkadaşlarımı analitik düşünen, çalışkan ve güler yüzlü, takım çalışmasına yatkın kişilerden oluştururum.

Şirket olarak misyonunuz ve vizyonunuz nedir?

Misyonumuz İntraline ailesi olarak insana ve sağlıklı yaşama değer katmak amacıyla kurduğumuz firmamızı bugün büyüyen ve gelişen toplamda 80 kişilik ekip kadrosuyla yoluna büyüyerek hızla devam etmekte ve Türkiye’de kendi alanındaki ilaçlarda da pazar liderliğini korumaktadır. Sağlık alanında değer yaratmak için çalışan ekibimizle halkımıza, hekimlerimize, eczacılarımıza, tedarikçilerimize ve çalışanlarımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı her koşulda en iyi şekilde yerine getirme bilincindeyiz. Baş döndürücü bir hızda değişim gösteren sağlık sektörünün en güncel gelişmelerini takip eden, yeniliklere adapte olabilen ve bu değişim sürecini güçlenme ve büyüme enerjisine dönüştüren bir firmayız.

Biz İntraline ailesi olarak; dinamik, yaratıcı, takım ruhuna inanan, bireysel motivasyonu yüksek, yeniliğe ve gelişime açık, donanımlı çalışanları ile emin adımlarla ilerlemekteyiz. Şirket olarak istihdam sağlamak amacı ile yerli üretime de yer vermeye başladık.

Birbirimizi tamamlarız, çalışanlarımız için başarılı ekip üyeleri değil başarılı ekip vardır. Problem çözmek için bir araya gelmek bir başlangıçtır, bir arada kalmak bir ilerlemedir, bir arada çalışmak ise başarının kendisidir. Çalışanlarımızın fikirleri ile yeni İK uygulamalarına yer verir, gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde üzerimize düşen rolleri beraber üstleniriz.

Firmamız en alt kademeden en üst kademeye kadar yaptığı işten heyecan duyan ve hedeflerini yakalayabileceği bir ortamda uyum içinde çalışan kişilerden oluşmaktadır. Çalışanlarımız ile tüm ilişkilerimizde iyi niyetli, adil ve anlayışlı davranmak, yasalara ve ahlak kurallarına uymak temel ilkemizdir.

Yönetim anlayışımız yaşama değer katmaya dayanır. Hepimizin kendimizi etkileyen her konuda söz söyleme ve bilgi edinme hakkına sahip olduğuna inanırım. Bu sebeple şeffaf bir iletişim işleyişimizin temelini oluşturuyor.

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İlaç sektöründe artan rekabet ortamını seviyorum, firmaların kendilerini güncellemelerini sağlıyor, en iyi hizmeti sunmak için daha iyi nasıl yapılabilir sorusunun üstünde duruluyor ki bu çok güzel bir şey. Artan bu rekabet ortamında aynı sektörde rakip firmaların centilmence rekabetlerini sürdürmeleri gerektiğine inanıyorum.

Yoğun çalışma temposunda kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

İşlerden kalan zamanımda evde mesaim başlıyor iki tane oğlum var. Doruk ve Kuzey… Onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Maçlara gidiyoruz. Sıkı bir Fenerbahçeliyiz. Sarıyer Tarabya’da büyüdüm, her fırsat bulduğumuzda ailecek Sarıyer’de yürüyüş yaparız.

Lokman Kanat kimdir?

1973 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdum. İlkokulu Rize’de Çayeli ilçesinde tamamladıktan sonra ortaokulu ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Trakya Üniversitesi M.Y.O İşletmecilik (1994) ve İnönü Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesi İşletme bölümünden (1998) yılında mezun oldum. 2000 yılında ilaç sektöründe çalışmaya başladım. 2004 yılında Global bir ilaç firmasında çalışırken firmanın çalıştığı 80 ülkenin 40.000 satış temsilcisinin çalışanlarının yer aldığı Portekiz Maderia adasında dünyanın en iyi mümessillik ödülü olan World Best Represant ödülüne layık görüldüm. Dünyada pazar lideri ve Uluslararası Global firmalarda çeşitli kademelerde yönetici olarak görev aldım. 14 yılın ardından sektördeki deneyimlerimden yararlanarak 2014 yılında İntraline İlaç firmasını kurduk. İntraline ilaç firması özellikle Osteoartrit tedavisinde İntraartiküler (eklem içi) enjeksiyon pazarında lider bir firma olup ilaçlarını, Amerika- Almanya-İtalya-Kore ve Tayvan ülkelerinden ithal edip bu ülkelerin Türkiye distribitörlüğünü üstlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir