Kategoriler
Manşet Röportaj

Hakan Akkaya; “Şoförlerimizin ve yolcularımızın sıkıntılarını çözmeye geldim”

 SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Sarıyer S.S. 19 Nolu İstanbul İli Sarıyer İlçesi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hakan Akkaya, seçildiği günden bu yana başarılı çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Minibüslerle ilgili her türlü sorunla yakından ilgilendiğini kaydeden Akkaya, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Erzurumluyum, 1972 yılında doğdum. 30 senedir bu sektörün içindeyim, bu işin mutfağından gelmeyim. Bu mesleği A’dan Z’ye bilen kişiyim. Burada çok büyük disiplinsizlik ve sıkıntılar vardı onun için aday olduk. Kooperatifin bugüne kadarki en genç başkanı ben oldum. 5 kişilik yönetim ekibimle gece gündüz demeden çalışıyoruz.

Sarıyer’de kaç hat var? Bu hatlarda toplam kaç minibüs yolculara hizmet veriyor?

Sarıyer’de 17 hat var ve toplamda 308 minibüsümüz bulunmakta. Boğazda çalışan bütün minibüsler, yan hatlar, köyler, Rumeli Kavak, Ayazağa, Tarabyaüstü, Beşiktaş-Sarıyer, Tarabya-Sarıyer, İstek Vakfı, Bahçeköy olarak sayabiliriz. olsun hepsi bize bağlı. Hepsinin kapanış saatleri değişiyor.

Toplam yolcu kapasitesine bakarsak günlük ortalama kaç yolcu taşınıyor?

Tahmini bir sayı verecek olursak en az 100 bin kişi taşınıyor.

Peki, en yoğun hat hangisi?

Beşiktaş Sarıyer hattımız oldukça yoğun bir hat. Yan hatlar ve köy hatlarımızdaki yolcu sayısı çok düşük. Neden düşük diyecek olursak sistemde sıkıntılar ve çok şikâyetler vardı. Biz depolama olarak Ferahevler’e çektik. Orada bir dönüm 600 metre bir yer kiraladık, şu anda arabaları ringe çevirdik. Kısırkaya’dan başladık. Ferahevler’den çıkıyor Kısırkaya’dan dönüyor. Sarıyer’de herhangi bir durakta bekleme yapmıyor. Sadece depolama alanımızda bekliyor, sırası geliyor dakikalar ayarlanıyor görevli arkadaşlarımız tarafından devam ediyor. Önceki şikayetlerden de yola çıkarak çalışmalara başladık Kilyos’a, Kilyos’tan Kocataş’a ve Kavak’ı da aynı sisteme çevireceğiz ve inşallah yolcularımızın beklentilerini de karşılamış olacağız.

Dernek olarak bünyenizde kaç şoför var?

Minibüslerimizde görev yapan şoför arkadaşlarımızdan 308’i mal sahibi olmak üzere toplamda 600 şoförümüz var. Her gün oldukça yoğun bir tempoyla çalışıyoruz.

Oluşturduğunuz WhatsApp hattınızda vatandaş yönünden en çok alınan şikayetler neler?

Yollarda kural hatasından çok şikayet geliyor, şoförlerimizin bazıları hepsi demeyelim ki içinde çürük elma olanları karıştırmayalım, yolcularımıza hakaret ediyor. Onları WhatsApp hattından şikayet geldiği ve şoförü tespit ettiğimiz zaman gerekli ceza işlemlerini hemen başlatıyoruz.  Sosyal medya hesaplarımızda da 2000-3000’e yakın üyemiz var. Şoförlere verilen cezaları buradan da paylaşıyoruz ve vatandaşlarımız da yakından takip edebiliyorlar.

Peki, bir yolcudan şikayet geldiğinde anlık olarak gerekli ceza işlemleri için şoföre hemen ulaşabiliyor musunuz?

Tabi ki arkadaşlarımız ulaşıyor, gerektiği yerde ben de devreye giriyorum. Kooperatifimize çağırıyoruz ve cezalısın diyoruz. Kaç gün veriyorsak hemen gerekli işlemler yapılıyor. En düşük ceza 5 günden başlıyor. Verilen cezalar şoförün uygunsuz hareketine ve suç oranına bağlıdır. Yolcuya hakaret ve yolda seyir halindeyken zikzak yapılmasından dolayı çok şikâyet geliyor. Basit şeylerde uyarıyoruz. Ama öbür türlü tamamen uzaklaştırıyoruz. Bu durum 5 günle sınırlı ama ikinci ya da üçüncü kez yapılan uyarılarda duraktan da men edeceğiz. Kesinlikle taviz verilmeyecek, onu da belirtiyoruz. Minibüs şoförlüğü camiasında bu kişileri kesinlikle barındırmayacağım. Yolcularımız telefon ve WhatsApp hatlarımıza sağ olsunlar çok duyarlılar. Bu zamana kadar karşılarında muhatap bulamadıklarını söylüyorlar. Şimdi şikayetleri için bize ulaşabildikleri için ilgi gerçekten oldukça fazla oluyor. Ceza işlemi uygulanırken hiçbir ihbar ve şikâyet için kesinlikle hiç kimsenin ismi verilmeden gizlilik içerisinde yapılıyor. Gerekeni hiç af etmeden yapıyoruz.

WhatsApp hattınızdan hangi saatlere kadar şikayetleri alıyorsunuz? Son sefere kadar mı?

Evet, son sefere kadar şikayetleri alıyoruz. Zaten köylere ringe gönderdiğimiz hatlar saatlerini koymuşuz. Kilyos’ta 3 tane araç nöbete kalmamıştı, 3 arabayı da bağladım. Nöbete kalmadım diye bir şey yok, arıza dahi yapsa bize bildirecek ki biz oraya başka araba yollayacağız.

Minibüs şoförü arkadaşlarınızın size ilettiği, vatandaşlarla yaşadığı sıkıntılar nelerdir? Bazen şoför haklı oluyor ama bu kez de vatandaşlar zor durumda bırakabiliyor?

Biz bu konuda biraz anlayış bekliyoruz. Şoförlerimiz sabah 05:00-06:00’da yola çıkıp da gece 01:00’e kadar görev alıyor. Bu zor bir meslek ve takdir edersiniz ki yoğun stres içinde. Vatandaşlarımızdan bizim istediğimiz biraz daha anlayışlı olmaları ama şoförümüzden bir hata geldiği zaman da bize bildirmesidir. Şoförlerimizle kesinlikle diyaloga girmemesini rica ediyorum. Biz burada hiçbir konuya ilgisiz kalmıyoruz ve devamlı takipteyiz. Yakında denetim aracımız da trafiğe çıkacak ve artık yollarda da denetim yapacağız. Araçları gezeceğiz ve yolcumuza broşürlerimizi vererek kendimizi tanıtacağız. Şoförümüzden herhangi bir şikayeti var mı veya bizden talepleri neler bunları dinleyeceğiz. Yolda denetim kesinlikle olacak. 17 hattımızda vatandaşımıza gideceğiz birebir derdini dinleyeceğiz.

Minibüs şoförü arkadaşlarınıza yönelik eğitimleriniz oluyor mu?

Sarıyer Sürücü Kursu’yla görüşmeler yaptık. Oraya gruplar halinde şoförlerimizi göndereceğiz. Hem psikolog desteği alacağız hem de ders verecekler.

Meslekten gelmiş bir başkan olarak göreve geldiğinizde neler değişti? Minibüs şoförlüğü zor mu?

Çok zor… Ben direksiyondan indim buraya oturdum. Onun için şoför arkadaşlarımızın derdini de çok iyi biliyorum. Çünkü bizim konaklama yerlerimizde de sıkıntı var. Geliyor orada bir stres atamıyor, lokanta hijyen bakımından çok sıkıntılıydı. İstanbul trafiği de zaten takdir edersiniz ki çok zorluyor. Biz bunun için şoförlerimiz burada bir saat olsun yarım saat olsun sıra beklerken ortamı stres atacak hale getirmeyi planlıyoruz. Aslında herkes disiplin istiyor. Ama maalesef bu makama gelen herkes oturup kalıyor. Biz inşallah bunlardan olmayacağız. Hep sahadayız biz. Biz buraya oturmaya gelmedik. Şoförlerimizin ve yolcularımızın sıkıntılarını çözmeye geldim. Önceden şikayetler daha fazlaydı göreve geldiğimizden bu yana azaldı diyebilirim.

Sarıyer’de yeni minibüs hatları açmayı düşünüyor musunuz? Böyle talepler var mı?

Evet, gelen talepler doğrultusunda düşünüyoruz ve çalışmalarımız 3 tane daha minibüs hattı açılması yönünde sürdürülüyor.

Minibüslerin bakımı ne sıklıkla yapılıyor?

10 binde ya da 8 binde bir arabalar servise gidiyor. Ama bunlardan yana da sıkıntımız var. Bir araç 250 bin lira oldu. Devletimiz nasıl taksicilerde ÖTV kullandılar mesela 100 bin liralık arabayı 50-6- bin liraya aldılar. Biz de öyle bir uygulama yapılmasını talep edeceğiz. Şuanda 250 bin lira bir araba herkes alamıyor. Hatlarımızda çok fazla eski araç yok ama araç değiştirilmek istendiğinde de arkadaşlarımız zorlanmasınlar istiyoruz.

İstanbul’un gözbebeği Sarıyer’le ilgili bir mesajınız var mı?

Ben bu mesleğe 1987-88’lerde 15 yaşında büyük ağabeylerimizden heveslenerek başladım. Sarıyer’de de minibüslerde eski zamanları hatırlayanlar var mıdır bilmem… Ama şimdi bakıyorum sadece ben değil o zamanlar çalışan arkadaşlarım minibüsçülükten nefret etti. Boğazın incisiydi o zaman. Biz Sarıyer’e yakışır o minibüsçülüğü geri kazandıracağız. Sarıyer’in eski itibarımızı geri kazanana kadar çalışmaya devam edeceğiz. Teşekkürler.

       

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir