Kategoriler
Manşet Röportaj

ESNAF NE DİYOR?

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ

Türkiye’de birçok sektörde yaşanan ekonomik sıkıntılar esnafı da olumsuz yönde etkiliyor. Sarıyer Gazetesi, Sarıyer’in sokaklarını dolaşarak esnafın sorun ve beklentilerini dinledi. Zamlardan olumsuz etkilenen ve “Gelir gideri karşılamıyor” diye konuşan Sarıyer esnafı, gelecek güzel günleri bekliyor.

Murat Yılmaz (Terzi)

Sorunlarımı anlatırsam çok uzun sürer. Şu anki hayat şartları ve gidişat hiç iyi değil. Gelir gideri karşılamıyor. Her gün içeri giriyoruz. Büyük ihtimalle bu böyle yürümez. Mesleği bilen de yapıyor bilmeyen de yapıyor. İşi tam anlamıyla bilmeyen terziler insanların kumaşlarını da ziyan ediyor. Bu durum mesleği gerçekten bilen ve emek veren bizleri üzüyor. Terziler Odası gerekli olan denetlemeleri yeterli olarak yapmıyor. İnşallah gidişat bir an önce düzelir. Bence Atatürk’ün dönemine dönmemiz gerekiyor. O döneme dönebilir ve onun yolundan gidersek belki bir parça nefes alırız. Bu ülkeye yazık oluyor çünkü kolay kazanılmadı.

Sercan Avcı (Kuru temizleme)

Plastik başta olmak üzere hammaddeye çok zam geldi. Kuru temizleme malzemelerini yurtdışından ithal ettiğimiz için Euro endeksli çalışıyoruz. Hammaddeye yapılan zamlara çözüm bekliyoruz. Ama biz bunu hiçbir şekilde müşteriye yansıtmıyoruz. Çünkü fiyatların zammı yılda bir oluyor. Ufak çaplı zamlar yapmaya çalışıyoruz. Piyasa daha çok kırılmasın insanlar hizmet alsın istiyoruz. Ülkemizde bu zamana kadar hammadde üretimine geçilmemiş bizim de yapabileceğimiz çok bir şey yok aslında. Bundan sonraki süreçte ne gibi çalışmalar yapılır nasıl teşvikler verilir hükümetin bileceği iş. Kira düzenlemeleri de önemli devlet sadece emlakçıların eline bırakmamalıdır. Çünkü biz hammadde diyoruz, işler kötü diyoruz ama esnaf dükkan kiralarıyla da başa çıkamıyor.

Şenol Şahin (Perde – Ev dekorasyon)

Gelir ve giderlerimiz gayet yolunda. İşlerimizden memnunuz ve işlerimizi büyütmek için yatırım yapmaya devam ediyoruz. Fırtınalı havalar deriz böyle kriz dönemlerine, kriz dönemlerini güzel değerlendirenler büyümelerine devam ederler. Bizler de bu kriz dönemlerinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bunun için pozisyonlarımızı alıyoruz. Hedeflerimizi ve iş sektörümüzü büyütmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı da memnunuz ve herhangi bir problem görmüyorum. Çalışma hayatımızdan gayet memnunuz.

Musa Akkaya (Kasap)

Esnaf olarak beklentimiz işsizliğin azalarak her şeyin düzgün olmasını bekliyoruz. Fiyatların devamlı artışıyla ilgili sorunlarımız ve sıkıntılarımız var. Piyasadaki durgunluk bizi çok etkiliyor. Kurban Bayramı’ndan çıktık balık mevsimi olması ve şarbon hastalığının çıkması bizi olumsuz etkiliyor. Ama kendi yağımızda kavruluyoruz diyebiliriz. 51 yıldır kasap olarak çalışıyorum. Baba mesleği olarak devam ediyoruz. Ömrümüz olduğu sürece daha da devam edeceğiz.

Cem Ahmet Aslanoğlu (Takıcı)

Esnaf olarak bizim sektörümüz şu anda durgun. İnşallah hareketlenecek bekliyoruz. İşlerimiz açıkçası gayet durgun. Yavaş gidiyor ileride iyi olmasını bekliyoruz. Altın ve gümüşte dolar üzerinden fiyatlar yükseliyor. Dolar yükseldikçe hem bizim alış gücümüz hem de müşterinin alış gücü zayıflıyor. Tamir revaçta insanlar eski ürünlerini getiriyor tamirlerini yapıyoruz. Yenileyip veriyoruz.

Hakan Tekeş (Dekorasyon)

Bir esnaf olarak memnunuz. Zaten zamlar olacaktı doların yükselmesiyle değil sadece fırsatçılar bekliyordu. Ama esnaf dürüst çalıştığı sürece zam da gelse müşteri geliyor. 1930’dan  bu yana sektördeyiz, 1990’dan bu yana da Sarıyer’de esnafız.

Hasan Akkaya (Kasap)

O kadar çok problemlerimiz var ki saymakla bitecek gibi değil. Ama dilimiz döndüğü kadarını söyleyelim. Son zamanlarda yapılan zamlara ben amelsiz zamlar diyorum. İnsanlarda iyi amel olsa bunları yapmazlardı. O kadar aşırı derecede zamlar oldu ki piyasalar allak bullak oldu. İnsanlarda bir tedirginlik var. Esnafın işleri düşük yeterli işlerimiz yok. Piyasada yeterli para dönmüyor. Zamlar da etkiledi ister istemez. O yüzden sağ olsun devletimiz bir şeyler yapmaya çalışıyorlar faizler düşsün diyorlar yüzde 10 indirim yapılsın diyorlar. Ama öyle ürünler var ki yüzde 50 yüzde 100 zam yaptılar. Buna yüzde 10 inse ne olur ki. Bunu indireceklerse tam manasıyla indirsinler. Köpük tabak alıyoruz getiriyorlardı 100 tanesi 20-25 liraya oldu 50 lira. Yüzde yüz zammı nerden hak ettiler de koydular üstüne bilmiyoruz. Poşet alıyorduk 7 liraya kilosunu, poşetin kilosu 18-20 lira oldu. Başımızda oturan büyük esnaflar toptancılar bu zamları neye göre yaptılar? Yukarıdan zammı patlatınca her tarafa da vurdu. Alıyoruz masraflar çoğaldı. İş azaldı ticaret kayboldu. Esnaf vergi mi, KDV mi versin yoksa bu zamlarla mı boğuşsun.

Atalay Kaban (Eczacı)

Bir kısım ithal ilaçların bulunmaması bizi zorluyor. Bazı ilaç firmalarıyla eczacıların sorunları var. Bazı kremleri mağazalarda da satmaya başladılar. Senelerce biz eczanelerde sattık. Hastalara tanıttık. Şimdi eczane dışına çıkartıyorlar. Bunun beraberinde diğer firmaların da bu firmayı takip edip bazı ilaçları eczane dışına çıkartmaları bizim en büyük sorunumuz. Sarıyer’deki eczacılar devlet hastanesinin taşınacak mı yoksa kalacak mı ne olacağını bilmiyor. Eğer taşınırsa eczaneleri de olumsuz olarak etkiler.

Atakan Yıldız (Restoran)

Esnaf olarak tabi ki işlerimizden memnunuz. Sadece piyasada olan ürünlerimizin çok zamlanması kebapçı olarak bizi etkilemez diye düşünüyorduk ama etkiledi. Aldığımız market, manav veya mangal kömürü zamlandı. 3,5 olan malzemelerimiz 5,5 liraya çıktı. 300 lira ödediğimiz peçete grupları 500 lira oldu. 400 liraya aldığımız mangal kömürleri 600 liraya çıkmış. Yani böyle etkilendik gerçekten. Öbür türlü biz zam yapmıyoruz. Bir esnaf olarak mücadele ediyor ve çalışıyoruz. Sarıyer’imizden ve müşterilerimizden memnunuz.

Muharrem Sarı (Restoran)

Aldığımız ürünlerin hepsine yüzde yüz zam geldi. 20 liraya aldığımız salça 55 lira oldu. 20 liraya aldığımız alüminyum folyo kutular 55 lira olmuş. Yani sıkıntılarımız çok büyük. A’dan Z’ye ne ararsanız her şeye zam geldi. Bunu biz müşteriye yansıtmak istediğimiz anda kıyamet kopuyor. Hiç kimseye bu durumu anlatamıyoruz. Gelir gideri karşılamıyor. Yemeğin tabağına 1 lira zam yapsak “bu kadar zammı olmuş” deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir