Kategoriler
Manşet Röportaj

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç: “Sarıyer’i ileriye taşıyan CHP iktidarı, daha güçlü ve daha deneyimli olarak iktidarına devam edecek”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Gazetemize çok özel açıklamalarda bulunan Yalınkılıç, “CHP olarak Sarıyer’de yerel yönetimlerde yaptığımız belediyecilik ortadadır. Yarın bir seçim yapılsa, seçimde yapılması gereken her şey için ilçe örgütümüz hazır. Yerel seçimlerde kurulacak CHP iktidarı ile ülkede güneş doğacak, kara bulutlar dağılacak” diye konuştu.

Seçimlere 6 ay kaldı. Sarıyer’de CHP ilçe teşkilatı olarak seçime nasıl hazırlanıyorsunuz?

Biz parti olarak bir seçim bittiği zaman arkasından gelen seçime hazırlık yapmaya başlarız. 5 yılda 5 seçim yaşadık 6.’sına da hazırız. 24 Haziran’da yapılan seçim sonrası geride bıraktığımız seçim ile ilgili ayrıntılı olarak değerlendirmelerimizi yaptık. Bu değerlendirmeler ışığında seçime hazırlık sürecimiz kesintisiz devam ediyor. Yarın bir seçim yapılsa, seçimde yapılması gereken her şey için ilçe örgütümüz hazır. Partimizin propagandasına, programına ve tanıtımına dönük çalışmalar ise yenilenen mahalle birimlerimiz ile etkinlikler, ev ziyaretleri, esnaf çalışmaları, belirlenen çalışma metodu ve planlamalar ile gerçekleşmektedir.

Şükrü Genç’in yaklaşık 10 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları değerlendirir misiniz?

CHP iktidarında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in 2009’da devraldığı Sarıyer Belediyesi’ni yaklaşık 700 personel, 60 milyonluk bir bütçe devraldık. 2018’in sonlarına geldiğimizde personel sayısı yaklaşık 2000, bütçe ise 421 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Yarattığı bu istihdama ve bütçeye vurgu yapmamdaki temel neden belediyenin nasıl bir gelişim içinde bulunduğuna dikkat çekmek için. 9 yılda Sarıyer’in altyapı sorunları, kilometrelerce kaldırımları ve yolları, yağmur giderleri, binlerce merdiveni gibi alt yapıya dönük çalışmaları tamamlanmış bulunuyor. 9 yılda yolu olmayan evlere sitelere yeni yollar açıldı. Şükrü Genç döneminde Sarıyer’e kazandırılan üç büyük yapıya da dikkat çekmek gerek. Belediyemize ve Sarıyer’imize kazandırılmış olan başkanlık binası, Boğaziçi Kültür Merkezi, Yaşar Kemal Kültür ve Evlendirme Dairesi yaklaşık 600 milyonluk bir değerle Sarıyer’imize kazandırılmıştır. Bunun yanı sıra 2019 yılında ülkemizin tek boğaz müzesi olma özelliği taşıyan müzemiz faaliyete geçecek. Önümüzdeki dönemde de birçok proje hayata geçmek için sırada bekliyor.

Meclis üyesi aday adaylıkları ve belediye başkanlığı adaylık başvurusu başladı. Şu ana kadar meclis üyesi adaylığına kaç kişi başvurdu? Belediye başkan adaylığına başvuran var mı?

Evet parti içi aday adaylık sürecimiz işlemekte. Yoğun bir talep var, aday adaylığı başvuruları ile rakam her an değişiyor. Son güne kadar aday adaylıkları ile ilgili hazırlık yapan partililerimiz bizden dosya almış bulunmakta.

İmar Barışı’yla ilgili yapılan çalışmaları değerlendirir misiniz?

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki, Sarıyer halkının mülkiyet sorunu ile ilgili her çalışma bizim için çok önemlidir. Biz yıllardır kangrene dönmüş olan vatandaşın tapu sorunun siyasi malzeme yapılmasına kesinlikle karşıyız. Soruna çözüm üretecek her türlü çalışmaya önem veriyoruz. Dolayısı ile “imar barışı” adı altında çıkan düzenlemeyi de yakından takip ediyor, her noktadan ele alıyoruz. Çıkan yasayı değerlendirdiğimizde bazı avantajlarının yanında çok büyük oranda belirsizlikleri bulunan bir düzenleme. Bir kere tapu sorununu çözmekten uzak. Yasanın içinde tapu sorununu çözen bir düzenleme yok. Oysa tapu tahsis belgeleri ile ilgili çıkarılan 2981 No’lu yasa daha kapsayıcı ve sorunun çözümüne dönük düzenlemeler içermekte. Yeni çıkacak bir yasanın 2981’den daha kapsayıcı ve çözüm üreten bir yasa olması gerekirdi. Bir kere vatandaş yasayı anlamakta zorluk çekiyor. Yasa o kadar çok soru işaretleri içeriyor ki yasa vatandaşı rahatlatmıyor. Yasada net olan bir şey varsa; o da ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması ve bundan gelir elde edilmesi. Yapı kayıt belgesiyle elektrik, su, doğal gaz izinleri veriliyor. Tahsil edilemeyen para cezaları siliniyor. Varsa yıkım kararları ortadan kaldırılıyor. Sarıyer’de zaten bu sorunları içeren yapılar yok denecek kadar az. Biz bu yasayı incelediğimizde görüyoruz ki Sarıyer’de yaşanan tapu sorunun çözümü yerine, yasa daha çok Esenyurt gibi çok katlı binaların yapıldığı bölgelerde ki gökdelenlerin kaçak kat sorununu çözmekte.

Sarıyer’in sorunları ve çözüm önerileri sizce nelerdir?

Sarıyer’in en büyük problemi hala mülkiyet sorunudur. İSKİ ve İBB’nin sorumluluğunda bulunan alt yapı sorunları nedense çözülmemekte ya da çözümler geciktirilmektedir. Öyle ki biz bu yaklaşımı tamamen siyasi bulmaktayız, Ak Partili İBB belediyesi CHP’nin iktidarında olan Sarıyer’e üvey evlat muamelesi yapmaktadır. Örneğin; tapu sorunun çözümü için çıkarılan imar ıslah planları önemli bir mücadele ile gündeme alınması sağlanmış fakat hala olumlu bir sonuç alınamadı. Sarıyer’in birçok sorunu Ak Partili İBB Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın “Önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler” anlayışındaki ayrıştırıcı dildedir. Bu sonuçla Sarıyer’deki birçok hizmet İBB tarafından yapılan engellemeler ile gecikmektedir.

İlçe başkanlığı görevinde bir kadın olarak bulunmanızın avantajları ve dezavantajları neler?

Kadın yöneticiler; işbirlikçi, destekleyici, anlayışlı, uzlaşmacı, katılımcı olmalarının yanı sıra, gücü paylaşabilen bir yapıya sahiptirler.  Bir kadın yönetici olarak bu anlayışı siyasette avantaj olarak görmekteyim. Bu yöntemleri sonuna kadar destekliyor ve uygulamaya çalışıyorum.

Sarıyer’de belediyenin yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunur musunuz?

Yerel belediyecilik anlamında CHP iktidarında Sarıyer Belediye’si bir devrim yapmıştır. Sarıyer’e kazandırdığımız yapılar, eğitime verdiğimiz destekler, sanatsal hizmetlerimiz, Sarıyerlinin kişisel gelişim ve yaşamına verdiğimiz destekler CHP’nin yerel yönetim anlayışının göstergesidir. Bu anlamda Sarıyer Akademi’de eğitim gören tüm öğrenciler 4 yılda en iyi üniversitelere yerleşti. Başarı oranı Türkiye’de ilk 10’a ulaştı. Yaklaşık 10.000 öğrenciye burs veriliyor. Dünya çapında uluslar arası 2 önemli ödül alan EÇADEM projesi ile Sarıyer’de yaşama değer kattı.

6 ay sonra yapılacak seçim sonrasında Sarıyer’i neler bekliyor?

Sarıyer, CHP iktidarında gerçekleşen büyük devrimin devamından başka bir sonuç beklemiyor. CHP iktidarı ile sosyal belediyeciliğin güzel bir örneğini veren Sarıyer Belediyesi, bu gelişimini ve büyümesini devam ettirecektir.  Sarıyer ilçesi Türkiye genelinde “En Yaşanabilir Kent” araştırmasında en huzurlu ilçe olarak 4. olmuştur. Sarıyer Belediyesi Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışı ve tüm resmi kurumları ile bir araya gelerek sağladığı bu yeri 1.’liğe taşıyacaktır.

Sarıyer’de nasıl bir seçim sonucu bekliyorsunuz?

2009 yılında halkın desteği ile iktidara gelip Sarıyer’i ileriye taşıyan CHP iktidarı daha güçlü ve daha deneyimli olarak iktidarına devam edecek. Sarıyer halkı 2009 öncesindeki az gelişmiş belediyecilik anlayışına asla geçit vermeyecektir. 2019 seçiminde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi CHP iktidarına kavuşacak, İBB’de, Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışı ile Avrupa’da Paris, Londra, Barcelona gibi yaşanabilir kentler arasına girecektir.

Şükrü Genç’in adaylığı garanti gibi görünüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Şükrü Genç partimizin başarılı belediye başkanlarından biridir. Aday adaylığı için gerekli başvuruyu ilçe başkanlığımıza iletti. Bundan sonra kesin adaylık konusundaki gerekli açıklamayı ise, yine parti organlarımız Sarıyer Belediyesi’ndeki 10 yıllık başarılı süreyi değerlendirerek kamuoyu ile paylaşacaktır.

Sarıyerlilere mesajınız var mı?

CHP olarak ülkemiz önemli bir süreçten geçerken biz de ülkeye olan sorumluluğumuzun farkındayız. Ülke hepimizin ülkesi, ülkemizde yaşanan her olay siyasetçiler olarak bizi ilgilendirmekte. Ülkemizde inkar edilemeyecek ekonomik bir kriz var ve bu kriz ülkemizin çok geniş kesimlerini, dolayısı ile Sarıyer’imizi ve Sarıyerlileri de etkilemekte. Biz CHP olarak bu krizden çıkış yollarını biliyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu yol haritasını 13 madde altında kamuoyu ile paylaştı. Ülkede güvene ihtiyaç var, bağımsız bir yargıya ihtiyaç var, tarafsız bir basına ihtiyaç var. Ekonomik sıkıntıların aşılabilmesi için yatırımcıya güven vermek zorundasınız. Halkımız bilmeli ki bu güveni sağlayacak, ülkeye nefes aldırıp krizden kurtaracak parti CHP’dir. CHP olarak Sarıyer’de yerel yönetimlerde yaptığımız belediyecilik ortadadır. Bu belediyecilik anlayışının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de var olması için önümüzdeki seçimlerde Sarıyer halkı olarak tercihini CHP’li belediyecilik anlayışından yana yapmasını istiyoruz. Yerel seçimlerde kurulacak CHP iktidarı ile ülkede güneş doğacak, kara bulutlar dağılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir