Kategoriler
Manşet Röportaj

Ayazağa Muhtarı Mustafa Karaman: Tapu sorunu çözüldü, güçlü müteahhit istiyoruz!

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ

Ayazağa Muhtarı Mustafa Karaman, Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun sorularını yanıtladı. Karaman, Sarıyer’in gündeminden hiç düşmeyen Ayazağa ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ayazağa Medyanı’nda geçtiğimiz günlerde yapılan eylemle ilgili neler söyleyeceksiniz? Orada vatandaşlar tapularının verilmediğini, Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı tarafından İBB’ye baskı yapıldığını iddia eden pankartlar açtılar. Eylem ulusal basında da çok ses getirdi. Nedir oradaki durum ve hangi adaları kapsıyor?

Buradaki 124-125 sokağın tamamında orada bulunan kooperatif var. Onların o kooperatifle yapmış olduğu bir anlaşma var. Emay İnşaat diye bir firma var. O firmadan dolayı olan bir problem var. Çünkü buradaki insan bize yapacaklar diye kooperatifle beraber sözleşme yapıyorlar anlaşma yapıyorlar.  Bittikten sonra en son eylem planına geçiyorlar. Oysaki bu onların sorunu, bizim Ayazağa’da imar sorunu yok. Bunu Sarıyer Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi onayladı ve bitti. Bundan sonra vatandaş yatırımcı bulacak. Tek sorun yatırımcı olmaması. Ayazağa’da şu an imarla ilgili hiçbir problem yok. Sadece yatırımcı açısından sıkıntı var. Yatırımcı gelip burada kooperatifler ya da hak sahipleriyle konuşup anlaşması lazım. Eylem yapanlarla ilgili ise suçu tamamen Emay İnşaat’ta görüyorum. Vatandaşlar Emay İnşaat ile hangi şartlarda nasıl anlaştı bilmiyorum. Ama bu sorunu halkın yürümesi, miting yapması ya da basın açıklaması yapması değildir. Bu sorunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Emay İnşaat’ın çözmesi lazım. Burada vatandaşı yanlış bilgilendiriyor ve yönlendiriyorlar. Emay İnşaat, 3 yıl önce anlaşmayı yaptı ama o günden beri Sarıyer Belediyesi’ne hiç sözleşme ya da yapmış olduğu bir alan projesi bırakmadı. Bir proje çizip de belediyeye “ben burada çalışma yapacağım” diye söylemde bulunmadı. Emay İnşaat sınıfta kaldı.

Yani Emay İnşaat işi teslim edemedi ve süreç uzadı mı?

Teslim edemedi değil işe hiç başlamadı. İnsanlarla kat karşılığı anlaşmayı yaptı. Belediyeye bir plan ve proje sunmadı. Yerler büyükşehirden satın alınması gerekiyor. Halkın sokağa inmesi ve yürüyüş yapmasına bence hiç gerek yok. Firmanın bu işi çözmesi gerekiyor.

Ayazağa’da herkes tapusunu aldı mı?

Ayazağa’da Sarıyer Belediyesi’nde belli bir kısım tapularını aldı. Vatandaşların bir kısmı da tapularını almak üzere belediyeye müracaat ettiler.

Belediye burada yapılan inşaatları özellikle ada bazlı istiyordu ama parsel bazlı mı yapıyorlar?

Bazı yerler ada bazlı bazı yerler ise parsel bazında yapılıyor. Şöyle söyleyeyim arazi ne kadar büyürse o kadar daha fazla kat alma yüksekliği var. Ada bazında yapmak halkın menfaatine oluyor. Daha fazla kat ve daha fazla hak sahipleri almak için çalışma yapacaklar. Vatandaşlara gerekli açıklamaları Sarıyer Belediyesi İmar Müdürlüğü yapıyor. Sarıyer Belediyesi imarlarını açtı. Onayladı ve meclis üyelerinin oy birliğiyle geçirdi. Ayazağa’da tek sorun yatırımcı sorunudur.

O zaman yatırımcı bekleniyor?

Evet, büyük firmalar yapacak. Çünkü arazi büyük. Ayazağa’da çok işgüzar var. Sanki herkes inşaatçı ya da belediye yetkilisi olmuş. İnsanların kafasını bulandıran, sosyal medyada boşu boşuna yazı yazan insanlar var. Ayazağalı vatandaşlarımız onlara hiç itibar etmesinler. Sarıyer Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden her türlü bilgiyi alabilirler. Büyük firmalar kentsel dönüşümdeki yerlerde çok kişiyle muhataplar ve karşılarına yüzlerce kişi çıkıyor. Herkesin beklentisi farklı oluyor. Herkesle ayrı ayrı masaya oturmak istemiyorlar. Kooperatif başkanlarının daha duyarlı olarak kendi menfaatlerini değil halkın menfaatlerini düşünmeleri ve daha net olarak Ayazağa’daki bu sürecin şeffaf olarak sürdürülmesi gerekiyor.

Ayazağa’da park ve tesisler olarak sosyal yaşam alanlarında eksiklik var mı?

Evet, Ayazağa’da maalesef yeterli park ve spor alanımız yok. Otopark sıkıntımız ve yol sorunumuz da var. Yollarımız eskiden gelişi güzel yapılmış ve otopark da olmayınca insanlar mecbur yola sağlı sollu park ediyorlar. Yolda ne otobüs, ne minibüs ne de vatandaş rahatça gidebiliyor. Ayazağa’nın trafiği çarpık yapılaşmadan dolayı. sabah akşam yürümüyor.

Peki, UNIQ İstanbul’un gelmesi Ayazağa’yı nasıl etkiledi?

UNIQ İstanbul’un gelmesi Ayazağa’da trafiğimizi şişirdi. Tabi iş imkanı olarak Ayazağalı vatandaşlarımız için iyi oldu. UNIQ’in yanı sıra Beykent Üniversitesi, Vadi İstanbul, My Home, 1453 Ağaoğlu ve Nişantaşı Üniversitesi de geldi. İmar planlarında insanlar kat karşılığında anlaştığında ve Ayazağa sil baştan olduğunda burası düzene girecektir.

İBB’den 160 dönümlük alanın mezarlığa çevrilmesiyle ilgili bir karar gelmişti, gazetemizde de o habere yer vermiştik. Onunla ilgili bir çalışma var mı?

İstanbul’da artık yer kalmadı. Tabi ister istemez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orman Bölge Müdrülüğü’nden 50 dönümlük bir arazi için anlaştı. Orası mezarlığa dönüştürülüyor. İstanbul’da yer kalmadığı için defin işlemleri Ayazağa Mahallesi 208-209 Sokak’taki mezarlığa getirilecek. Hemen hemen her gün öğle ve ikindide cenaze işlemleri olduğu için trafik yoğunluğu çok yaşıyoruz. Hele ki bayram ve arefe günlerinde izdiham oluyor. Ayazağa’ya girmek bir dert oluyor. Alternatif bir çıkışımız yok. Ayazağa bir balon gibi giriyorsun aynı yoldan da çıkıyorsun.

Ayazağa’da belediyenin emniyete devrettiği yeri var. Bu süreç şu anda resmen başladı mı?

Eski belediye ek hizmet binası ve muhtarlığın olduğu yer Sarıyer Belediyesi tarafından karakola devroldu. Şu anda karakol tam faaliyet gösteriyor. Orası açık park olarak insanlarımızın akşam oturacağı ve yürüyebileceği yeşilliğe kavuşacak inşallah. Bununla ilgili de Sarıyer Belediyesi gerekli çalışmaları yapıyor. Ayazağa Meydanı çok sıkışık bir meydan ve trafik yürümüyor. Bu sorunların çözümüne yönelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi’nin yapmış olduğu ortak çalışma devam ediyor.

Sarıyer’de gördüğüm kadarıyla en çok dernek Ayazağa’da var. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz? Kaç dernek var?

Evet, çok sayıda hemşeri, köy, il dernekleri ve kooperatifler olarak toplamda 42 dernek diyebiliriz. Tabi dernekler il bazında olsa daha güzel olur bence ama her köyün bir derneği var. Faaliyetleri kendi aralarında devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ayazağa girişindeki KİM marketle anlaşması vardı. Dar gelirli vatandaşlara alışveriş yapmaları için kart veriliyordu? Bu sene de yapılacak mı?

Evet, İBB’nin çalışması bu yıl da devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine 12 ay boyunca 75-150 lira olarak İstanbul kart veriliyor. Ayazağa’da 811 kişi bu karttan alıyor. İstanbul’da bu yardımı en fazla Ayazağa alıyor diyebiliriz, çünkü ihtiyaç sahibi çok sayıda vatandaş var. Mahallemizde maddi sıkıntılar var.

Ayazağa’nın nüfusu ve biraz da coğrafi özelliklerinden bahsedecek olursak neler söylemek istersiniz?

Ayazağa’nın toprak bütünlüğü çok fazla ve geniş bir araziye sahip. Nüfusumuz 45 bin, 25 bin 255 seçmenimiz var. Sarıyer’in 38 mahallesi içinde en büyük en büyük birinci mahalleyiz.

Ayazağalılara ve Sarıyer geneline bir mesajınız var mı?

Vatandaşlarımıza Ramazanlarını huzur içerisinde geçirmelerini dilerim. Ayazağa’da bu yıl da Sarıyer Belediyesi ve Ayazağa Muhtarlığı olarak Ayazağa Meydanı ve Yeşiltepe Meydanı’nda ortaklaşa düzenlediğimiz iftarlarımız olacak. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Sarıyerlilere hayırlı ramazanlar diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir