Kategoriler
Manşet Röportaj

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar: “Sarıyer, Mart seçimini özlemle bekliyor”

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – RUKİYE AY

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay’ın sorularını yanıtladı. Bayraktar; “Sarıyer bizim vatanımız ve sevdamızdır. Bu nedenle bu güzel ilçeyi bizden sonraki nesillere de aynı düşünceyle ve aynı güzellikte aktarabilmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk sadece AK Parti’nin değil Sarıyer’de yaşayan herkesindir. Vatandaş Mart seçimini özlemle bekliyor. Sarıyer’in Mart 2019’da dertlerden kurtularak AK Parti yerel yönetim anlayışıyla İstanbul’un en özel ilçesi olacağına inanıyorum. Sarıyer, AK Parti yerel yönetim anlayışıyla hizmete boğulur” diye konuştu.

Sarıyer’de İmar Barışı’na kaç kişi başvurdu? Bundan sonraki süreçte ne olacak?

Bizim İmar Barışı ofislerine danışma için yaklaşık 20 bin civarında başvuru oldu. Sarıyer’de 12-13 bin kişi de müracaatta bulundu. Biz hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teknik heyet ve ekiplerini İmar Barışı ofisimizde oluşturduk. Vatandaşa gerçekten çok güzel bir hizmet sundular. Başvurular 31 Ekim’e kadar olduğu için bu sayının en az ikiye katlanacağını düşünüyorum. İnternet üzerinden de müracaatlar yapılabiliyor. Orada da gerekli olan her türlü açıklama var. Vatandaşlar başvurularını internetten de yapabilir. Ama şunu söylemekte fayda var. Bizim ofislerdeki başvurular çok daha sağlıklı oluyor. Yanılma payı olmuyor. Çünkü oradaki arkadaşlar İmar Barışı konusunda donanımlı, bilgili ve bu işi gerçekten bilen arkadaşlardır. Vatandaşa yanlış beyanda bulunmasınlar diye çok iyi bir hizmet sunuyorlar. Sarıyer Yeniköy’deki ofiste 30-40 personel danışmanlık hizmeti veriyor. Orada vatandaş kat mülkiyeti, hisse tapu veya hazine arazisiyle ilgili “hangi başvuruyu nasıl yapabilirim” sorularına açıkça yanıt bulabilir. İmar Barışı Sarıyer’in kanayan yarasıydı. Sarıyer’de teşkilat olarak bu işin öncüsü olduk. Ama tabi Sarıyer’de bundan sonraki süreçte yorgun yapıların yenilenmesi gerekiyor. Tabi Sarıyer’in mahalle kültürünü dokusunu, komşuluk ilişkilerini koruyan bir dönüşüm planını gerçekleştirmek ve Sarıyer’e yazık etmemek gerekiyor.

Yerel seçim yaklaşıyor. AK Parti Sarıyer’de neler yaptı ve yerel seçimin kazanılması durumunda Sarıyerlilere neler vaat ediliyor?

Biz Sarıyer’de yerel iktidarda olmamamıza rağmen ilçede devrim niteliğinde çalışmalar yaptık. 9 Mayıs 2014’te Sarıyer’de AK Parti İlçe Başkanı olarak göreve geldiğim günden bu yana 5 seçim geçirdik. Önümüzde bir yerel seçim var. Ama bu yerel seçime kadar biz tabi çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Sarıyer’de bir gençlik kampını hayata geçirdik. Çocuk Üniversitesi yapıyoruz, kütüphane yaptık. Sarıyer’de muhteşem bir hastane hizmete açtık. Bunun yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Bahçeköy’de Ruh Sağlığı Merkezi açtık. Sağlıktan neden bu kadar bahsediyoruz çünkü sağlık bizim en değerli varlığımızdır. Bu nedenle sağlık hizmetini birinci planda tutuyoruz. Sarıyer’de gözünüze güzel gelen bir eser olursa bunun altında AK Parti’nin imzasını görürsünüz.

AK Parti Sarıyer’de aday belirleme sürecine girdi mi? Netleşen isimler var mı?

Bizim için esas olan kimin aday olacağı değildir. Biz “Sarıyer’de en faydalı nasıl olabiliriz” sorusu için çalışmalarımızı sürdürürüz. Bu nedenle de siyasetimizi kesinlikle kişiler üzerinden yapmayız. Bir anlayış üzerinden yaparız. Tabi ki burada bir kişi aday olacaktır. Sarıyer’de aday olacak kişiyi genel merkezimiz değerlendirerek karar verecek ve bize de belirlenen aday etrafında toplanmak düşecektir. AK Parti’de diğer siyasi partiler gibi adaylık yarışında kavgalar yaşanmaz. Belediye başkan adayımız vaatler vermez. Bunlara uzak bir partiyiz. Bizim yöntemimiz ve usulümüz bellidir. Birlik bütünlük havası içerisinde ilçe teşkilatımızla birlikte istişarelerimizi yaparız. Bu nedenle bu sorular bizim için çok elzem sorular değildir.

Peki, Sarıyer’de kesinlikle olması gerekiyor ama bir türlü yapılamadı dediğiniz bir proje var mı?

Sarıyer muhteşem bir coğrafyadır. Sarıyer’de neler olmaz ki! Sarıyer, AK Parti yerel yönetim anlayışıyla gerçekten hizmete boğulur diyebilirim. Sarıyer’de yerel, büyükşehir ve iktidar üçlüsüyle çok daha güçlü kazanımlar olacağını düşünüyorum. Sarıyer halkı bu fırsatı değerlendirecektir. Ben buna inanıyorum. Sahaya indiğimizde bunu görüyorum. AK Parti Sarıyer İlçe teşkilatımıza vatandaşlardan ciddi bir teveccüh var. Sarıyer’i çarpık bir dönüşüm planıyla mahvetmememiz gerekiyor. Ben Sarıyer’de doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum. Sarıyer bizim vatanımız ve sevdamızdır. Bu nedenle bu güzel ilçeyi bizden sonraki nesillere de aynı düşünceyle ve aynı güzellikte aktarabilmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk sadece AK Parti’nin değil Sarıyer’de yaşayan herkesindir. Vatandaş Mart seçimini, özlemle bekliyor. Gerçekten bunu görüyoruz ve samimiyetimizle söylüyorum. Sarıyer Mart 2019’da bu dertlerden ve sıkıntılardan kurtularak AK Parti yerel yönetim anlayışıyla İstanbul’un en özel ilçesi olacağına inanıyorum. Hatta dünyanın gözbebeği olacak bir ilçe durumuna gelecektir. Çünkü Sarıyer buna müsait bir ilçedir, çok şey yapılabilir ama maalesef Sarıyer’e bakınca elle tutulur bir eser göremiyorsunuz. Eserler varsa da bunları AK Parti yerel yönetimleri yaptı.

Sarıyer genelinde bakacak olursak uyuşturucuyla mücadele için neler yapılması gerekiyor?

Uyuşturucu temin etmek kolay hale geldiği için son zamanlarda çok yaygınlaştı. Bu durum dış güçlerin Türkiye üzerinde gençlerimize yönelik yapmış olduğu bir operasyondur. Çok akıllı olmamız gerekiyor. Eğitim, emniyet ve sosyal olarak üç yönden bu konuya sahip çıkmalıyız. Bunu besleyenler ve bundan beslenenler var. Toplum olarak bunları besleyenleri hesaba çekmemiz gerekiyor. Eğer biz bunu yapamazsak bu tehlikeyle her zaman karşı karşıya kalacağız. Uyuşturucu tehlikesi de mantar gibi büyücektir. Sarıyer’de ilçe başkanı olarak birçok vaka ile karşı karşıya kalıyorum. Nice anneler bize geliyor ve dertlerini dinledikçe gerçekten “ne yapabiliriz, nasıl bir önlem alabiliriz” şeklinde girişimlerde bulunuyoruz. Sarıyer’de Yeşilay’ı kurduk. Yeşilay olarak geçen yıl liselerde uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili 40 hafta program yaptık. Bunun yanı sıra Sarıyer’de sağlık seminerleri verdik. Gençlerimize uyuşturucudan uzak durmaları için bilgi verdik. Uyuşturucuyla mücadele konusunda topyekûn bir gayretin içinde olmamız gerekiyor. Toplumu bilinçlendirir ve gençlerimizi de bu şekilde yetiştirirsek bu beladan da kurtulmuş olacağız. Avrupa’ya baktığımızda kullanım oranı bize göre çok yüksek. Biz de bu duruma düşmeden uyuşturucuyla mücadelede fırsatı elimizden kaçırmamalıyız. Ülke olarak kültürümüzü korumak ve daha ileriye taşımak adına da çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Bununla ilgili bir mesajınız var mı?

2018-2019 yeni eğitim-öğretim yılı ülkemize, milletimize ve tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Eğitim bu ülkenin geleceğinin inşası için çok önemlidir. Eğer biz eşlerimizi, çocuklarımızı eğitimde çağdaş ve yüksek seviyeye getiremezsek maalesef dünyada söz sahibi olamayız. Dünyada bir teknoloji savaşı var. Teknolojiye ulaşmamızın yolu da eğitimden geçiyor. 21. yüzyılda yeni bir medeniyet kurmak demek, bilim ve teknolojide çağdaş ve yüksek seviyeye sahip olmak demektir. Tarihteki uygarlıklara baktığımızda ciddi etik ve ahlaki değerlere sahip olduklarını görüyoruz. Eğer siz çocuklarınıza ciddi etik ve ahlaki değerleri veremezseniz bunun üzerine ne inşa etmeye kalkarsanız kalkın ayakta kalması mümkün olmayacaktır. Önce ahlaki değerleri çocuklarımıza vermemiz gerekir.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir