Kategoriler
Gündem Manşet Röportaj

Reşitpaşa Spor Kulübü Başkanı Adnan Güven: “Gençlerimize sahip çıkalım”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – ÖZEL RÖPORTAJ

Başarılarıyla adından söz ettiren Reşitpaşa Spor Kulübü Başkanı Adnan Güven, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Aynı zamanda Sarıyer’in sevilen esnaflarından olan Güven, sporun gençlerin yaşamındaki öneminin altını çizerek kulüp olarak Sarıyerli gençlere sahip çıktıklarını söyledi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1968 yılında Sarıyer ilçemize geldim. Emirgan’da oturuyorum. Sarıyer Lisesi’nin ilk mezunlarındanım. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Kuyumculuk abimin mesleğiydi o yüzden bu mesleği de devam ettirdik. Sarıyer’in en eski ve köklü kuyumcularından biriyiz. Daha önce Emirgan Spor Kulüp başkanlığı da yaptım. Reşitpaşa’daki kardeşlerim “Başkanım sizi aramızda görmek istiyoruz, Reşitpaşa’yı sahipleneceksin” dediler ve ben de o şekilde geldim. Reşitpaşa Spor Kulübü’nün 3. dönemdir başkanlığını yapıyorum. Yönetimimizle birlikte çalışmalarımıza aynı şekilde devam ediyoruz. Ben de bundan gurur duyuyorum.

Reşitpaşa Spor Kulübü’nü biraz anlatabilir misiniz? Kulüp olarak yaptığınız çalışmalar neler?

Reşitpaşa Spor Kulübü Sarıyer’imizin en nadide kulüplerinden birisidir. 350 tane lisanslı futbolcumuz var. Bütün kategorilerde futbol olarak iştirak ediyoruz. Bu sene A Takımı şampiyon olarak süper lige çıktı. Şampiyon oldu ve İstanbul elemelerini kazandı. Türkiye Şampiyonası’na gidecek. 14 takımımız şampiyon oldu. Diğer takımlarımız da başarıdan başarıya koşuyor. Bütün kategorilerde şu anda 11’den başlayarak A Takıma kadar gerekli hizmeti yapıyoruz.

Kulübünüzün Sarıyer’de sporla ilgilenen gençler açısından amacı nedir?

Kulübümüzün tek amacı var, o da Reşitpaşa’daki çocukları iyi bir eğitim vermek şartıyla yetiştirmektir. Kulübümüzde 11-19 yaş arası futbol branşı var.  Bizim kulüp zaten disiplin bakımından her zaman 1 numaradır diyebilirim. Bütün çocuklar saygı ve sevgi çerçevesindedir. Anne babalar onları bize emanet ediyor. Çocuklar okuldan çıkıp gelirler halı sahada antrenmanlarını yaparlar. Reşitpaşa Spor Kulübü olarak burada biz bir aile gibiyiz. Yetiştirmiş olduğumuz çocukları diğer takımlara veriyoruz. Geçen sene Başakşehir’e 3 tane futbolcu verdik. Şimdi onlar inşallah profesyonel olacaklar milli takımda görmek istiyoruz. Bu sene de Milli Takım’dan Kamil Doygun hocamız geldi. 3-4 futbolcumuzu beğendi. İnşallah onları da Milli Takım’a çıkaracaklarını söylediler. Birkaç futbolcumuzu da Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a tavsiye edeceklerini de söylediler. Biz bundan dolayı gurur duyuyoruz. Ayrıca yaz futbol okullarımız var. Sarıyer’in köklü aileleri de eğitim alıp futbol yeteneklerini geliştirmeleri için çocuklarını kulübümüze gönderiyorlar.

Peki, Reşitpaşa Spor Kulübü’nü Sarıyer’deki diğer kulüplerden ayıran farklar nedir?

Sarıyer’de zaten başarılı olan birkaç tane takım var. Biz hepsini beğeniyoruz. Hepsi arkadaşlarımız, başta Sarıyer Spor Kulübü olmak üzere Yeniköy, Reşitpaşa, İstinye yani sayamayacağım kadar takım var. Biz hiçbir zaman için bir menfaat beklemedik. Sadece çocukları yetiştirip ülkemize faydalı yararlı olmalarını istiyoruz. Asrın en büyük tehlikesi uyuşturucu gençlerimizi tehdit ediyor. Biz bu çocukları kahve köşeleri ve mahalle aralarından alarak kendimize sahipleniyoruz. Çocuklarımızı terbiyeli, disiplinli ve ahlaklı birer birey olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Gençlerimize sahip çıkalım diyorum. Reşitpaşa Spor Kulübü’müzdeki hocalarımız arasında Hasan Terzioğlu, Çetin Kara, Turgay Kayış ve Fatih Topuz var. Hocalarımız çok yetenekli, çocuklara gerekli olan tüm eğitimi veriyorlar.

Peki, sizce futbol oynayan çocukların okuldaki dersleri olumsuz olarak etkileniyor mu?

Kesinlikle etkilenmiyor. Reşitpaşa Spor Kulübü okuldur. Eğitim alanıdır. Gerekli olduğunda çocuklar için okullardan da izin alıyoruz.

Kulübünüzdeki yaz spor okullarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yaz spor okullarımıza bütün yaş kategorilerindeki çocuklarımızı bekliyoruz. Sezon sonunda biz bu çocukların arasından ileride yetenekli gördüğümüz çocuklardan ayırıyoruz. Alt yapıdan yetiştirerek A takımına kadar yükseltmeye çalışıyoruz. Geçen sene biz A takımı ile lige katıldık ve çocukların hepsi başarıdan başarıya koştular. 3-4 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan ettik. Geçtiğimiz günlerde Reşitpaşa’da Borsa’yı ziyaret ettik. Borsa Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ile görüşerek kendisine formamızdan hediye ettik. Reşitpaşa Spor Kulübü için desteklerini beklediğimizi söyledik. Himmet Karadağ kulübümüze destek olacağını söyledi. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir