Kategoriler
Manşet Sağlık Sektörel

Diş Hekimi Berk Göl; Estetik ve Cad-Cam Cerec sistemini anlattı

Uzman ekibi ve güler yüzlü çalışanlarıyla yıllardır Sarıyer’de ağız ve diş sağlığının vazgeçilmez adresi Denta Vita’nın sahibi Diş Hekimi Berk Göl, sektördeki son gelişmeleri Sarıyer Gazetesi’ne aktardı. Gülüş Tasarımı’ndan, Cad-Cam’a bir çok konuda bilgi veren Göl; ‘Gülüşünüzü saklamaya gerek yok, gülüş tasarımınızı değiştirebiliriz’ dedi.

Öncelikle günümüzün popüler konusu estetikle başlayalım..

Estetik bir duygu bilimidir ve güzelliği içerir. Güzelliğe tümden gelim olarak bakacak olursak yüz ve yüzü oluşturan parçalardan dişler büyük öneme sahiptir. Bir resme baktığınızda ilk ikisinde gördüğünüz şey her zaman en açık renkli parlayan cisimler olur. İnsanlar arası ilişkilerdeyse ilk izlenimi ilk sıcaklığı verecek olan, sizi hatırlatacak şey gözünüzün beyaz kısmı ve parıldayan haliyle dişlerinizdir. Dişler evet rengiyle göze çarpar ama renk tam bir estetik gülüş için tek başına yetmeyecektir; düzgün sıralanması, doğal durması, şekli itibariyle yüzünüzün geometrisine uyum sağlaması dinamik bir duruş sergilemesi çok önemlidir.

Dişlerindeki renklenmeler, çapraşıklıklar, kırılmalar, eksiklikler, diş eti çekilmeleri bireylerde yavaş yavaş gülerken tedirginliğe, konuşurken eliyle ağzını kapatmaya, öz güven düşüklüğüne sürükleyebilir. Bu gülümsemelerin değiştirilebileceğinin bilincine artık toplum olarak daha çok varmaya başladık. Bizim alanımızdaki haliyle ‘’gülüş tasarımı’’ dediğimiz kavrama geliyoruz…

Gülüş Tasarımı (Smile Design) diyerek neyi kastediyoruz?

Bunun içinde dudak, yanak, dişlerin; rengi, dizilimi, hizalanması, boyu, embraşur dediğimiz aralarındaki açıklık miktarları, hacim ve şişkinliği, diş etinin seviyesi, en önemlisi de bu faktörlerin kişi bazında değerlendirildiğinde kombinasyonu var.

Peki biz bunları nasıl bir araya getiriyoruz?

İlk olarak profesyonel ortamda aldığımız fotoğraflar eşliğinde diş-diş eti-kemik durumunu klinik ve radyolojik olarak değerlendirerek tedavi planımızı hastamızla beraber netleştiriyoruz. Tedavi planımızı şekillendirirken tabi göz önüne aldığımız belli başlı noktalar var;

*Önce hastamızın bizden beklentisi nedir?

ESTETİK ve CAD-CAM CEREC SİSTEMİ

*Non-invaziv çalışma yani doğal diş dokularını olabildiğince nasıl koruyabiliriz?

*Çalışma zamanı, seans sayısı maximum kalitede nasıl en az sayıda konforlu hale getirilebilir …

Ve artık işleve geçebiliriz! İşte bu noktada gelişen teknoloji sayesinde hem biz hekimler için hem de hastalarımız için konfor sağlayacak Cad-Cam CEREC sistemini kullanmaya başlayabiliriz.

Cad-Cam ne demek?

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Üretim anlamına geliyor. Aslına bakarsanız 1980’li yılların başından itibaren beri süregelen gelişim içerisinde olan bir sistemden bahsediyoruz.

CEREC

Bu iki konsepti birleştiren, diş hekimliği için geliştirilmiş, 3 boyutlu tasarım ve üretim cihazıdır. 3 boyut bize röntgende alınan sadece izdüşümsel olan 2 boyutlu görüntünün aksine bölgenin iç-dış yüzey şekli
hakkında bilgi verir. Görüntüler ağız içi kamera ile alınıp bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bu görüntülerin üzerinde uygun programlarla hastamızın ihtiyaçları baz alınarak estetik diş hekimliğinin kurallarına uygun tasarımımızı yapıyor, gerektiğinde bunları değiştirebiliyor, son haliyle dijital restorasyonlarımızı bireyin yüz fotoğrafı ile birleştirerek uyum kontrolünden sonra düğmeye basıyoruz.

Tasarladığımız restorasyonlar; porselen bloklardan lamina, inley onley dolgular, yine porselen ve zirkonyumdan kron köprüler mikrofreze makinesinde en ince ayrıntısına kadar hassas bir şekilde kazınarak üretiliyor.

Sonrasında kalan işlem hazır materyalimizi alıp gerekli cilayı ileri teknoloji fırınlarda yapıp ağız içerisi için hazır hale getirmek oluyor.

Bu sistemin bize getirdiği avantajlara gelelim:

-Geleneksel ölçü kaşığına ihtiyaç duyulmadan tüm işlemin
bitirilebilmesi.

-Çeşitlendirilebilir ve halen gelişimi devam eden, kontrol edilebilir estetiği ve dayanıklılığı standartlara bağlanmış, kullanım alanı geniş materyal seçeneği.

-Hata ihtimalini azaltmıştır. Üretilen restorasyonun kalınlığı, hacmi, karşıt dişle ve kontak dişlerle teması, dizaynı, sınırları bilgisayar ekranı üzerinde kontrollü sistematik bir şekilde planlanır.

-Restorasyonların diş üzerinde hazırladığımız kavitesine adaptasyon hassasiyeti geleneksel metal-seramik sistemlerine göre çok daha iyileştirilmiş durumdadır; haliyle çok daha estetik ve sızdırmaz sonuçlar
elde ediyoruz.

-Chairside dediğimiz yöntemi uygulayabiliyoruz; yani ‘’Tek Seans Diş Hekimliği’’. Seanslar arası gerekli geçici restorasyonlara ihtiyacımız kalmadan tek seansta bitim.

-Öngörülebilir estetik sonuçlar elde ediyoruz; hastamızın koltuğa oturduğu andaki diş şeklini hafızaya alıp, gerekli tedavisinde kullanılmak üzere kopya edebiliyoruz.

-Tek seansta 1 saat gibi kısa bir sürede nihai sonuca ulaşabildiğimiz inley, onley dolgularla çok fazla harabiyete uğramış desteksiz diş dokularına yapacağımız tedavinin çiğneme kuvvetlerine karşı çok daha dayanıklı, uzun ömürlü olmasını sağlayabiliyoruz.

-Ve yapılan restorasyonun ölçüsü tasarımı daha sonra kontrol edilmek ya da tekrar kullanılmak istenirse kayıtlı kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir