Kategoriler
Gündem Manşet

TUTUKLANAN GAZETECİ ALİ AVCU, HAKKINDA KESİNLEŞMİŞ BİR KARAR OLMADIĞI ANLAŞILINCA 1 GÜN SONRA SERBEST BIRAKILDI

Yurt Gazetesi eski muhabiri ve Toplumsal Ses Gazetesi’nin kurucusu Gazeteci Ali Avcu, Samsun’da tutuklandıktan 1 gün sonra serbest bırakıldı. Hakkında devlet büyüklerine hakaret suçundan davası görülen Avcu, avukatının yaptığı başvuru sonucu hakkında kesinleşmiş bir karar olmadığı gerekçesiyle ertesi gün serbest bırakıldı. Avcu’nun yanlışlıkla tutuklandığı ortaya çıktı.

2007 -2008 yıllarında Kağıthane’deki Yön Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaparak, gazeteciliğe başlayan ve daha sonra Toplumsal Ses Gazetesi’ni kuran Ali Avcu devlet büyüklerine hakaret suçundan hakkında devam eden dava nedeniyle tutuklanarak bir gece cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Yurt Gazetesi eski köşe yazarlığı da yapan Toplumsal Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu, önceki gün Samsun’da tutuklandı. Bir gece cezaevinde yattıktan sonra kararın yanlış olduğu ortaya çıkınca serbest bırakıldı.

BAFRA CEZAEVİ’NDE 1 GÜN YATTI

Bir iş nedeniyle Samsun’a gelen gazeteci Ali Avcu önceki gün Samsun’da kaldığı otelden gözaltına alınarak Gazi Karakolu’na götürüldü. Avcu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Bafra Cezaevi’ne gönderildi. Burada bir gece misafir olan Avcu avukatının yaptığı itirazdan sonra hakkında kesinleşmiş karar olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ, SERBEST KALDI

Avcu’nun avukatı Taylan Tanay, Avcu’nun, yaptığı bir haberle ilgili olarak ve kendisine bildirimde bulunulmadan, davanın sonuca bağlandığını ve hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını belirtti. Tanay, yapılan bu işlemin usulsüz olduğu ve yargılamanın usule uygun hale getirilmesi için Gaziantep 8. İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Avukat Taylan’ın itirazını haklı bulan mahkeme Avcu’nun tahliyesine karar verdi.

ALİ AVCU: “YANLIŞLIKTAN DÖNÜLDÜ”

Yön Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Osman Şahin’le görüşen Gazeteci Ali Avcu, “Hakkımda açılan dava henüz daha karara bağlanmadan yanlışlıkla tutuklama kararı verilmiş. Konuyla ilgili mahkeme halen devam etmektedir. İtirazımız kabul edildi ve yanlıştan dönüldü” dedi..

Kaynak: Yön Gazetesi /Osman Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir