Kategoriler
Gündem Manşet

MEHMET DENİZ: “16 NİSAN’DA GETİRMEK İSTEDİKLERİ SİSTEMİN ADI BAŞKANLIK DEĞİL KRALLIK”

SARIYER OLAY – HABER MERKEZİ

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, “Baktığınız zaman 18 tane Anayasa maddesi değiştirilmeye çalışılıyor. Ancak bu 18 maddenin değiştirilmesi sadece 18 maddeyi içermiyor sadece. Bu madde değişiklikleri 62 tane maddeye yansıyor” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim birlikte yapılsın” maddesinin hoşuna giden madde olduğunu belirten Deniz, ” Bu güzel bir şey. Birlikte yapılması iyi oluyor. Ekonomik maliyeti azaltıyor, seçim bütçesi oluyor vatandaş sürekli olarak seçim peşinde koşmuyor. Ama bunun dışında 7 madde var, onları çok gereksiz görüyorum. Bazı maddeler ise ülkemizin geleceği açısından son derece tehlikeli ve sakıncalı” dedi.

“BAĞIMSIZLIK ORTADAN KALKIYOR”

“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı diyen madde var, ancak öbür tarafta cumhurbaşkanı partinin başkanı oluyor” şeklinde konuşan CHP Sarıyer Başkanı Mehmet Deniz “Parti başkanı olunca bağımsız olma ihtimaliniz yok, yargıyı siz atıyorsunuz HSYK 6 üyesini cumhurbaşkanı, 7 üyesini parti atıyor, bağımsızlık ve tarafsızlık ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanı parti başkanı olunca diyelim ki Kılıçdaroğlu CHP genel başkanı olarak Sarıyer ilçesine Mehmet Deniz’i ilçe başkanı olarak atayacak ama aynı zamanda cumhurbaşkanı olarak göreve geçince buraya bir de kaymakam atayacak. Hem ilçe başkanını hem kaymakamı atamış olacak. Burada zaten dengesizlik ve kaos ilçelerden başlayacak” dedi.

“TEK ADAM KARGAŞAYI ÖNLEMEYECEK”

Mehmet Deniz, “Hani diyorlar ya; tek adam, kargaşayı önleyecek, kararlar hızlı alınacak. Tam tersi bence kararlar hızlı alınamayacak, ilçe başkanı kendisini kaymakamın yerine, kaymakam kendisini ilçe başkanının yerine koyacak ya da vali ve il başkanı konusunda aynı şey olacak. Bunlar düşünülmeden, değerlendirilmeden hazırlanmış bir anayasa” diye konuştu. Anayasa değişikliklerinin birkaç partinin bir araya gelip “hadi anayasa yapalım diyerek yapabileceği şeyler” olmadığını vurgulayan Deniz, “Bunlar uzun çalışmalar süresince hazırlanması gereken şeyler. Referandum sonucu da bir şey ifade etmiyor. Bir kere denge yok, terazinin bir tarafında Cumhurbaşkanı var; ordu, anayasa mahkemesi, yargı ona bağlı, istediği zaman savaş çıkarabilecek, olağanüstü hal yetkisi alabilecek, istediği zaman Türkiye’yi belli bölgeleri birleştirip eyalet sistemine getirecek, bütçeyi hazırlayacak. Gelir-giderin tek kişinin yetkisinde olmasına karşıyız. Bu kişi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil de Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli de olsa biz genel olarak buna karşıyız. İnsanlar fani, değişebilir, hastalanabilir, yaşlanabilir, hastalanınca yanlış kararlar alabilir, bu gibi olaylardan dolayı ülkenin bütün yetkilerinin tek bir kişiye verilmesi çok sakıncalı bir sistem” dedi.

“HAYIR ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”

Referandumdan “hayır” çıkacağına inandığını ifade eden Mehmet Deniz, “Hayır çıkacak ve bu durum Cumhurbaşkanı’nı birçok olaydan kurtarmış olacak. Onların da hayrına olacak. Geçmişteki çalışmalarda AK Parti’deki kadrolarda, Ergenekon davalarında, 2010’daki referandumda baktığın zaman bugünkü koşulları, 15 Temmuz’u, genel kurmay başkanının içeri atılmasını hazırlayan birçok neden var. Göreve gelmemesi gereken komutanların göreve getirilmesi de var. Meclisin yetkileri ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanı istediği herkesi bakan atayabilecek, sizin meclise karşı sorumluluğunuz olmayacak” dedi.

“BAŞKANLIK DEĞİL KRALLIK”

Başkanlık sisteminin Cumhurbaşkanı’na birçok yetki vereceğini vurgulayan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendisi hasta olsa istenmeyen kişiler bizi yönetecek. O kişi isterse olağanüstü hal ilan edebilecek, kanun hükmünde kararname çıkarabilecek, kanunları değiştirebilecek. Böyle bir sistem dünyanın hiçbir yerinde yok inanın. Buna başkanlık sistemi deniliyor ama değil. Bu başkanlık falan değil bildiğin krallık. Padişahlarda bile bu kadar yetki yoktu, sadrazamlar vardı. Böyle bir sistem başkanlık falan değil, ülkece uçurum kenarında falan değiliz artık, uçurumdan tepe takla yuvarlanmış durumdayız. Yaşadığımız olaylar çok ciddi sıkıntıları gösteriyor. 15 yıldır iktidardasın da hangi kanunu istedin de çıkaramadın. İstediğin her şeyi yapabiliyorken ne gerek var bu sisteme. Büyükşehir Belediye Başkanlığı sizde, Ankara’da iktidarsınız. Ne oldu da koalisyonları bahane ederek böyle bir şeyi söyleyebiliyor”

“KUTUPLAŞMA ARTACAK”

“Koalisyon birlikte yönetmek, ortak değerlerde buluşmak demektir ama bu sistem kutuplaşmayı arttıracak” diyen Deniz, “Diyelim yüzde 51 evet çıktı yüzde 49’u yok sayıyorsunuz. Dünyada böyle bir sistem yok. Anayasa değişikliği yüzde 80,yüzde 90’la yapılmalı.En az yüzde 80 üzerinde bir oyla anayasa değişikliği gerçekleştirmelisiniz ki başarılı olsun, kutuplaşma, huzursuzluk olmasın. Şu anda bile biz bölündük.

Bakın farklı partilerdeki insanlar birbirine kinle, nefretle bakıyor. Zaten ekonomi bitmiş durumda, işsizlik hat safhada, ihracat durmuş, yaşam tehlikemiz var. Biz kin ve nefret ihraç edebiliyoruz. Bütün dünyayla iletişimimiz kopmuş durumda. Hayır çıktığı zaman yine Ak Parti iktidarı devleti yönetmeye devam edecek, hükümet devam edecek, cumhurbaşkanı görevine devam edecek. Bu parti seçimi değil, parti seçimi gibi düşünmemek lazım. Cumhuriyet’in isminin kalması bir şey ifade etmiyor, İran’da da cumhuriyet var o değerlerin uygulanması lazım. Sürekli kutuplaşma kabul edilebilir bir durum değil. Türkiye zor günlerden geçti bu zor durumlardan da çıkacaktır ben buna inanıyorum. Hayırlısıyla bu parlamenter demokratik sistem içindeki aksaklıklar giderilecek . Kutuplaşma olmadan, kavgayla gürültüyle herhangi bir çalışma yapılamayacağını görecekler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir