Kategoriler
Gündem Manşet

Amerikalı Profesör Arnold Ludwig’in incelemesine göre; dünyadaki 377 devlet adamı arasından en yüksek puanı Atatürk aldı

Amerikalı Psikiyatri Profesörü Arnold Ludwig‘e göre dünyanın en iyi lideri Mustafa Kemal Atatürk. Profesörün, 2002 yılında yazdığı King of the Mountain (Dağın Kralı) kitabında 20. yüzyılda yaşamış 2 bin devlet adamı incelenmiş. 200 farklı ölçütün kullandığı 377 devlet adamı içinden de en yüksek puanı Mustafa Kemal Atatürk alabildi.

SARIYER GAZETESİ – MERT CİN 

Saddam’dan Kaddafi’ye, Mao’dan Roosevelt’e, De Gaulle’den Nehru’ya, Churchill’den Hitler’e, Mussolini’den Mandela’ya, Stalin’den Nasır’a ve Arafat’a bir çok devlet adamının incelendiği kitabın yazım aşaması 18 yıl sürmüş. 200 farklı ölçütün kullanıldığı çalışmada 377 devlet adamı incelenmiş ve 1’de 31’e kadar değişen puanlama sistemi ile liderler sıralanmış  Roosevelt ve Mao 30’ar puan alırken, Nehru 25, Churchill 22, Golda Meir 12, Fidel Castro 23, Lenin 28, Khomeini 23, Kennedy 15 puan almışlar. Sadece tek bir lider; 31 puanla ilk sırayı almış… Bu lider de “Visionary” sıfatıyla, 20. yüz yılın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı unvanına layık görüldü.

Amerikalı Psikiyatri Profesörü Arnold Ludwig’e göre; Mustafa Kemal Atatürk 377 liderin sıralandığı listede Roosevelt ve Mao’yu geçerek 31 puanla 20. yüz yılın en iyi  devlet adamı olarak belirlendi.

2002’DEN BU YANA YAZILI VE GÖRSEL BASINDA YOK

Amerikalı Psikiyatri Profesörü Arnold Ludwig’in yazdığı King of the Mountain (Kral Dağı) kitabında 20. yüzyılın en iyi lideri Mustafa Kemal Atatürk olmasına rağmen Türkiye’de hiçbir basın yayım organı bu konu üzerinde durmadı. Sosyal medyada bir kaç sitede yer alan bilgilerden başka kitapla ilgili herhangi bir bilgi yok.

Yazar ile yapılan bir röportajda, Arnold Ludwig “İşin üzerine gittikçe cevaplayamayacağım, beni şaşırtan bir takım sorular ortaya çıkmaya başladı, örneğin 20. yüzyılda neden bu kadar az kadın egemenliği vardı?”

“1,941’den 27’si vardı, yüzdesi yüzde 1,4 idi ve bunların yarısı – en azından yarısı – bazı ünlü politikacıların eşleriydi. Kocalarının karizması ya da onun kızları olmak zorunda kalıyorlardı – kendi başına olan kadınlara bakarsanız, bu yüzde 75 civarındaydı, bu nedenle 20. yüzyılda bir hükümdar haline gelme ihtimaliniz şöyleydi: 100’de 1 oranından az, buna karşı 100’den fazla oran.

. 20. yüzyılda siyasi büyüklük ölçeğinde bulduğun birinci lider, Atatürk’tür” diyor. Ama neden Atatürk’tü sormaya devam ediyor?” Ve Ludwig’in cevapları şöyle: “Hadi Atatürk’ün yaptıklarına bakalım Atatürk’ü çağdaşı olan diğer büyük liderlerin bağlamında al.

O dönemde var olan kaybettiği savaşlar sonrasında ağır yaralar almış Osmanlı imparatorluğun’dan kurucusu olduğu bir ülke yaratmakla kalmadı, Türkiye’de derin bir toplumsal değişime neden oldu demokrasiyi Türkiye’ye, biraz militan bir demokrasi türü de olsa yine de bir demokrasi getirdi. Çoğunlukla Müslüman bir ülke olmasına rağmen, belirli bir tür özgürlüğe yer veriliyor. ” Atatürk hakkında çok yanlış bilgi yaygın, umarım bu kitap Atatürk ve başarıları hakkında insanları biraz daha aydınlatır.

“Amerikalı Profesör Arnold Ludwig’in incelemesine göre; dünyadaki 377 devlet adamı arasından en yüksek puanı Atatürk aldı” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir