Kategoriler
Arşiv

Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakereleri hakkında dijital referandum sitesi kuruldu.


Türkiye Avrupa Birliği müzakerelerini sonlandırmalı mı?


Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ilişkileri 31 Temmuz 1959’da Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığı ortaklık başvurusu ile başlamıştı. Avrupa Ekonomik Topluluğu Bakanlar Konseyi’nin başvuruyu kabul etmesi sonrasında 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara Anlaşması imzalandı. 1959’dan günümüze yaklaşık 58 yıldır Avrupa kapısında bekletilen Türkiye önemli bir yol ayrımına girdi.

Son dönemlerde Türkiye Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini sorguluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016’nın son günlerinde bir konuşmasında “Yıl sonuna kadar bekleriz, yeni yılda kararımızı veririz” demecinin ardından. Türkiye Avrupa Birliği müzakereleri hakkında referandum söylemleri biraz daha artmıştı.

BAŞKANLIK REFERANDUMU AB’Yİ GÖLGEDE BIRAKTI.

Fakat yeni yılın ilk aylarında gerçekleştirilen yeni anayasa referandumu gündemi meşgul etmesi sebebi ile Avrupa Birliği müzakereleri gölgede kaldı. 2017 yılının ikinci yarısında yapılması öngörülen yeni bir referandum için önümüzdeki aylarda gündeme gelmesi bekleniyor.

– DİJİTAL REFERANDUM SİTESİ –

Avrupa Birliği müzakereleri hakkında halkın görüşünü yansıtması amacıyla bir internet / oylama sitesi kuruldu. Sitenin hakkında kısmında oylama hakkında verilen bilgi şu şekilde;

Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ilişkileri 31 Temmuz 1959’da Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığı ortaklık başvurusu ile başlamıştır. Avrupa Ekonomik Topluluğu Bakanlar Konseyi’nin başvuruyu kabul etmesi sonrasında 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara Anlaşması imzalanmıştır. 1959’dan günümüze yaklaşık 58 yıldır Avrupa kapısında bekletilen Türkiye önemli bir yol ayrımına girdi.

Türkiye’de yaşanan başkanlık tartışmalarının yanı sıra gündemi meşgul eden bir diğer konu ise 2016 yılının son çeyreğinde gündeme gelmeye başlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yıl sonuna kadar bekleriz, yeni yılda kararımızı veririz” demeci sonrası Türkiye Avrupa Birliği müzakelerelerini sonlandırmalı mı? sorusu gündeme gelmeye başladı.

2017 yılında yapılması öngürülen referandum için halkın görüşünü yansıtması amacıyla resmi olmayan bir oylama sitesi ihtiyacı hissettik. Bu ihtiyacı gidermesi açısından turexitpoll.com adı ile dijital referandumu başlattık.

Oylamanın hangi tarihe kadar açık olacağı henüz belli değil. Önümüzdeki günlerde bir tarih belirlenecektir. Tüm oylar titizlikle incelenmekte ve tüm şeffaflığıyla yayınlanmaktadır. Sitemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak yayılmasına yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir