Kategoriler
Manşet Altı Sağlık

Sarıyer Belediyesi’den Down Sendromlu çocukları sevindirecek hizmet

11_ayracSarıyer Belediyesi, Sarıyer’de oturan Down Sendromlu çocuklara ücretsiz at biniciliğiyle terapi hizmeti sunuyor. Belediye bu hizmetini Dünya Down Sendromu Farkındalık gününde duyurdu._ayrac

Sarıyer Belediyesi 21.03.2016 Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Sarıyer’deki Down Sendromulu çocuklar için ücretsiz terapi hizmeti sunduğunu duyurdu. Belediye’nin sunduğu imkanlarla Down Sendromulu çocuklar, uzman eğitmenler gözetiminde Sarıyer Belediyesi tesislerinde ata binerek terapi tedavisi görüyorlar.

“HERKES YAŞAMIN İÇİNDE OLMALIDIR”
13

“Trizomi 21” olarakta bilinen ve genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan bir farkındalık olan hastalık özen isteyen bir terapi süreci istiyor. Sarıyer Belediyesi’de Sarıyer’deki Down Sendromlu çocukların ailelerine tedavi sürecinde destek olabilmek için ücretsiz terapi hizmeti sunuyor. Belediye “Herkes yaşamın içinde olabilir ve olmalıdır!” sloganıyla duyurduğu terabi (hipoterabi) hizmetinden ve engelli çocuklara sunduğu diğer hizmetlerden faydalanmak için 444 1 722 Sarıyer Engelli Koordinasyon Merkezi (SEKOM)’a başvurmak yeterli.

“DAHA YAVAŞ BÜYÜRLER AMA ÇOK BAŞARILI OLABİLİRLER”
12

Sarıyer Belediyesi sunduğu at biniciliğiyle terapi hizmetini sosyal medya hesabından şu şekilde tanımlıyor: Daha yavaş büyürler fakat uygun ve doğru zamanda yeterli eğitimin ve desteğin verildiğinde çok başarılı olabilirler.

-Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, alternatif terapiler, oyun grupları gibi alternatif yöntemler aileler tarafından iyice değerlendirilmeli ve doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmelidir.

-Zamanında ve doğru bir eğitimle bu bireyler lise ve hatta üniversite bile bitirebilmekte, hiçkimseye bağımlı olmadan hayatlarını sürdürebilmektedirler.

-Kaslardaki güçsüzlük yüzden fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyarlar. O yüzden bebek doğar doğmaz bir fizyoterapist ile temasa geçip ileriye yönelik destek programı hazırlamak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir