Kategoriler
Manşet Röportaj

ÜNLÜ İŞ ADAMI AYDOĞAN CEVAHİR: “15 TEMMUZ’DA BÜYÜK FELAKET ATLATTIK, ÜLKE OLARAK VERİLMİŞ SADAKAMIZ VARMIŞ”

Ünlü iş adamı Aydoğan Cevahir, SARIYER OLAY‘a özel açıklamalarda bulundu. “15 Temmuz’da ülke olarak büyük felaket atlattık, verilmiş sadakamız varmış. ” diyen Cevahir, Sarıyer siyasetini yakından takip ettiğini belirterek; “Belediye Başkanları ya mühendis ya da mimar olmalı. Şehirciliği ve planlamayı çok iyi bilmeli. Sarıyer bu yüzden çok şanslı” dedi.

ÖZEL RÖPORTAJ/ NEVRA YERLİKAYA

Türkiye’nin yakından tanınan ve sevilen isimlerinden ünlü işadamı Aydoğan Cevahir, SARIYER OLAY’a konuştu. Turizm ve inşaat sektöründeki dev yatırımlarıyla bilinen Cevahir, tam bir Sarıyer aşığı. Spordan siyasete kadar pek çok alanda önemli görevler üstlenen başarılı iş adamı Aydoğan Cevahir, gazetemizi ziyaret ederek birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sarıyer sevginiz nereden geliyor?

Sarıyer, İstanbul’un incisi boğazın çok önemli bir pırlanta taşıdır. Bunun değerini bilmemiz lazım. Sarıyerliler şanslı bir yüzük taşıyor. Dünyanın Karadeniz’e açılan tek şehrinden geçen yerinde yaşıyoruz. Çocukluğumdan beri hep buradayım. Bu yüzden Sarıyer’i ve insanlarını çok seviyorum. Sarıyer benim için bir sevdadır.

Spor alanındaki çalışmalarınız nasıl başladı?

1989 yılında ilk resmi dernekçiliğim Yeniköy Spor Kulübü’nde başladı. Ali Düşmez’e hazır bir kulüp bırakarak ayrıldım. Konu açılmışken buradan ona bir eleştirim olacak. Bizim açımızdan Sarıyer’deki amatör kulüpler de çok önemli. Sarıyer’in 38 mahallesi var. Çok sayıda amatör spor kulübü var. Ali kardeşim burada doğan biridir ama maalesef Sarıyer’deki hiçbir amatör kulübe destek sağlamıyor. Bugün ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi destek sağlıyor ama Ali Düşmez maalesef bir şey yapmıyor. Bu konuda biraz daha hassas olması gerekiyor.

ÇOK SAYIDA KULÜPTE BAŞKANLIK YAPTIM

Yeniköy Spor Kulübü başkanlığından sonra Sarıyer’de üç yıl yöneticilik yaptım. İki yıl asbaşkanlık yaptım. Sarıyerspor Kulübü’nde hizmet verdik. Rahmetli Eyüp Odabaşı ile güzel işler yaptık, çok çalıştık. Tarabya, Kireçburnu ve Feriköy’de de başkanlık yaptım. Öte yandan Genç Karadenizli İş adamları Derneği’nin kuruculuğunu yaptım. Sosyal çalışmalar anlamında hareketli bir hayatım oldu, olmaya da devam ediyor. İş ve sosyal yaşamında beşeri ilişkileri güçlü olan biriyim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın bir isim olarak da biliniyorsunuz. Kendisiyle ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Reisle 1980 yılında tanıştım. O dönem Gençlik Kolları Başkanı’ydı. Allah’ın sevgili kullarından biri ki Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bugün Cumhurbaşkanı’dır. Reis’le Cevahir ailesinden ilk ben tanıştım, sonra ailemle tanıştı. Onun insani duruşuna baktım. Refah Partisi olarak değil Recep Tayyip Erdoğan olarak baktım. Kendisine çok büyük saygım var. 2015’de AK Parti ikinci bölgeden milletvekili aday adayı oldum. Genel sekreterlik, yönetim kurulu üyeliği, dernekçilik, başkanlıklar kısaca birçok çalışmada aktif yer aldım.

İSTANBUL’UN TÜM MAHALLELERİNİ İYİ BİLİRİM

Sosyal çalışmalara ve insanlarla her zaman iletişim halinde olmaya büyük önem veririm. İstanbul’un 39 ilçesinde yaklaşık bin mahalle vardır, ben hepsini tanırım, muhtarlarının çoğunu tanırım, telefonları da vardır. Çoğu kez onlarla iletişim halinde olurum. Dostluğa ve kardeşliğe değer veren bir insanım. Türk insanı sıcakkanlıdır, dostluk canlısıdır. Çünkü dostluğun olmadığı yerde; sevgi olmaz, barış olmaz, kardeşlik olmaz. Bu yüzden toplum olarak her zaman birbirimizle sağlıklı iletişim halinde olmalı ve iyi günde de kötü günde de her zaman kenetlenmeliyiz.

Siyaset üzerine konuşursak. Bugün siyasette sizce neler eksik, yanlış gördünüz konular var mı?

Benim gözlemlediğim kadarıyla milletvekilleri, seçildikten sonra Ankara’ya gidiyor ve daha sonra da ne yazık ki geldiği yeri unutuyor. Hem kendisine emek veren, destek olan insanları unutuyor hem de topluma verdiği sözleri unutuyor. Bu şekilde davranan çok sayıda milletvekili var. Oysa milletvekillerinin bu konuda çok daha duyarlı olması gerekir. Sürekli vatandaşlarla iletişim halinde olmaları gerekir. Ben bu konuda kendilerini eleştiriyorum.

AK PARTİ, SARIYER’İ HÜSEYİN ÖZDEMİR YÜZÜNDEN KAYBETTİ

Sarıyer’de de geçmişte pek çok hatalar yapıldı. Eski İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in hataları yüzünden Sarıyer’i AK Parti kaybetmiştir. Hüseyin Özdemir çok başarısız ve Sarıyer’e yakışmayan bir ilçe başkanıydı. Onun yaptığı sayısız hatalar yüzünden göz göre göre Sarıyer, CHP’ye geçti. Bir ilçe başkanı bu kadar çok başarısız ve sorunluyken Ankara’daki hemşerileri onu sürekli korudu. Ben pek çok kez büyüklerimi uyardım, sonra benim dediğim ortaya çıktı ve haklı olduğumu herkes gördü. Hüseyin Özdemir gibi kişilerin siyasette olmaması gerekir.

15 Temmuz darbe girişimi için neler söyleyeceksiniz?

15 Temmuz’da ülke olarak büyük bir felaket atlattık, Allah hepimizi korudu. Ülkemizi karanlık günlere götürmek isteyenlere karşı hep beraber dayanışma içinde olarak mücadele edeceğiz. Bu ülke hepimizin. Türkiye güçlü bir ülke, kimse bizim bileğimizi bükemez.

İş hayatınız nasıl gidiyor, yeni projeleriniz var mı?

Türkiyemiz ve Sarıyerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Şuan hizmet veren otellerimiz var. Biz turizm ve inşaat sektörü alanında faaliyet yürütüyoruz. Ayrıca Afrika’da yaşayan iyi bir dostum var, kendisiyle şu sıralar Fethiye bölgesinde yatırım yapacağız, ortak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Ülkemiz için güzel işler yapmaya ve yeni yeni projeler üretmeye gayret ediyoruz.

AMCAM ÖLÜNCE DENGELER DEĞİŞTİ

Aile işlerimizden bahsedersek, 2015’de amcamız ve aile büyüğümüz İbrahim Cevahir’in vefatıyla Cevahir ailesinde dengeler değişti. O bütün ailenin lideriydi, saygı duyduğumuz bir büyüğümüzdü. Kendisi güçlü bir liderlik vasfına sahipti. Yöneticilik vasfı bambaşka bir şeydir. Ani vefatı aile içinde maalesef tüm dengeler değişti. Babamın sağlık durumu da iyi değil. İkinci kuşak olarak bizler ismimizi devam ettireceğiz.

Turizm sektöründe ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

Turizm alanında otel sektöründe ciddi yatırımları olan bir markayız. Ülkede malum turizm sıkıntısı var. Ancak kendi içimizde özellikle otel personeli sıkıntısı yaşıyoruz. İşi iyi bilen ve eğitimli personel bulamıyoruz. Ben turizmci değilim, bu apayrı bir iştir. Üniversite mezunu turizmci çok az. Beş yıldızlı otellerde üçüncü sınıf personel çalışıyor. Dil bilmek de önemli. İngilizce yerlerde. Personelin çok iyi derecede İngilizce bilmesi şart. Otel sahibi mutfağa girip kontrol ediyor. Oysa bu patronun yapacağı bir iş değil. Çalışanların motivasyonu bozulur. Herkes işini yapsın. Her işi profesyoneller yapmalı. Ancak sektörde çok ciddi şekilde, nitelikli eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bu açığın giderilmesi için turizm okullarına ve kaliteli eğitime önem verilmeli.

Sarıyer’de yaşayan birisi olarak, Sarıyer Belediyesi’nin ve Başkan Şükrü Genç’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Sarıyer’in başkanı Şükrü Genç’tir. Ben şuna inanıyorum. Bir belediye başkanı ya mühendis olacak ya da mimar. Avukat ya da işadamından belediye başkanı olmaz. Çünkü İstanbul imar sorunları olan bir bölge. Şehirciliği ve planlamayı iyi bilmek gerekir. Sarıyer bu anlamda çok şanslı. Çünkü Şükrü Genç, ülkemizin en iyi okulu olan İTÜ’den mezun. Ben şahsen Şükrü Genç’i çok severim.

Son olarak Sarıyerliler’e söylemek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ben tüm Sarıyerlileri ve Sarıyer’i çok seviyorum. Sarıyer için elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Sarıyer Gazetesi ve SARIYER OLAY’ı severek takip ediyorum. Sizler basın olarak Sarıyer’e çok güzel hizmetler veriyorsunuz. Sarıyer’de kendine gazeteci diyen ve mantar gibi türeyenlere gerçek gazeteciliğin ne olduğunu gösteriyorsunuz. Her önüne gelen gazete çıkarıyor. Oysa Gazeteci Bekir Batu, gerçek bir gazetecidir ve mesleğin içinden gelmektedir. SARIYER OLAY’ın kalitesi de zaten gerçek gazeteciler tarafından hazırlandığını herkese gösteriyor. Hepinize teşekkür ediyorum.

Aydoğan Cevahir kimdir?

1961 yılında Ankara’da doğdu.1964’te İstanbul’a bir yıl sonra da İstinye’ye geldi. 1979’da İngiltere’ye gitti. İşletme Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü eğitimi aldı. İngiltere’de International University of Business Administration bölümünden mezun oldu. İnşaat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketi bulunuyor. Sosyal ilişki ve faaliyetlerine önem verdiği için sırasıyla; Yeniköy Spor Kulübü Başkanlığı, Sarıyer Spor Kulübü Asbaşkanlığı, Feriköy Spor Kulübü 2. Başkanlığı, Alibeyköy Spor Klubü Başkanlığı, Kireçburnu Spor Kulübü Başkanlığı ve Tarabya Spor Kulübü Başkanlığı yaptı.

Beşiktaşlılar Cemiyeti Başkan Yardımcılığı, Karadeniz Sanayici İş Adamları Derneği Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği (KASİAD), Herkes İçin Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Asrın Beşiktaşlılar Derneği Asbaşkanlığı, Karadeniz Vakfı Üyeliği ve Şişli Polis Hizmetlerini Geliştirme Destekleme Derneği Üyeliği bulunuyor.

Siyasi çalışmalarda da bulunan ve tam bir Sarıyer aşığı olarak tanınan ünlü iş adamı Aydoğan Cevahir; Sarıyer’de İstinye, Yeniköy, Kireçburnu ve Tarabya semtlerinde oturdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Cevahir ileri derecede İngilizce ve Arapça biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir