Kategoriler
Manşet Sektörel

Şükrü Genç: Öğretmenlere ve Eğitime daha çok önem vermeliyiz.

  zDSC_1688_ayracSarıyer Belediyesi, Öğretmen Okulları’nın 168. kuruluş yıldönümü nedeniyle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, “Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme Politikaları ve Önerileri” panelini gerçekleştirdi._ayrac

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan’ın moderatörlüğünü yapılan panele, Ömer Balıbey, Batuhan Aydagül, Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe ve Selman Behmuaras konuşmacı olarak katıldı.

Bundan 168 yıl önce temellerinin atıldığı Öğretmen Okulları’nın öncelikli amacı, “fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür” insanlarla fikren, bedenen ve ilmen güçlü gençler yetiştirmek oldu. Ayrıca Öğretmen Okulları’nda gençlere, Cumhuriyeti ve bağımsızlığı sonsuza dek savunma sorumluluğu veriliyordu.

“ÖĞRETMENLERE VE ÖĞRENCİLERE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
zDSC_1728

Programın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bizim milli eğitime ve okullara alternatif bir eğitim sistemimiz yok. Bizim temel iki bakış açımız var. Birincisi yaşamı kolaylaştırmak, ikincisi ise yeni yaşam alanları kurmaktır. Eğitime verdiğimiz destekler yaşamı kolaylaştırmak içindir. Okullara, öğretmenlere ve öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çeşitli projeler üreterek bu işin uzmanlarıyla birlikte yol alıyoruz. Eğitim bir toplumun olmazsa olmazı olarak düşünülmelidir.

“EĞİTİM OLSAYDI TÜRKİYE ŞUAN BÖYLE OLMAZDI”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır ‘Eğer eğitilmişseniz, eğitilmiş bir toplumsanız yönetici olursunuz, yöneten olursunuz eğer sıradan insanlar olursanız, birilerinin sizin üzerinde oynandığı toplum olarak kalırsınız’ yani işin özü budur. Eğitim alanında toplumun gelenekleri gibi etkin olabilsek, eğitimi kuvvetli kılsak inanıyorum ki, Türkiye’nin şu anda yaşadığı problemleri bu kadar derin yaşamazdık.’’

“HUZUR VARSA SAVAŞ VE TERÖR KAYGISI OLMAZ”
zDSC_1690

Konuşmasında Sarıyer Akademi’nin nasıl kurulduğunu ve amacını anlatan Başkan Genç; “Tamamen farklı alanlarda yaşayan çocukların Sarıyer Akademi’nin kapısından kol kola girip çıkmaları bizi mutlu ediyor. Toplumsal huzurun olduğu yerde savaş, terör kaygısı olmaz’’ dedi.

BALIBEY, SARIYER AKADEMİYİ TEBRİK ETTİ

Konuşmasına Sarıyer Akademi’nin devlet adına, aile ve çocuklar adına çok önemli ve güzel bir proje olduğunu belirterek tebrik konuşmasıyla başlayan MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, “Sarıyer Akedemi, her kesimden çocuğun dahil olduğu, Robert Kolejle yarışabilecek bir eğitim aldığı, siyaset üstü bir proje. Yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Balıbey, öğretmen okullarının başında bulunduğu döneme de değinerek şöyle konuştu: “1957’de evimizde mandolin çalınırdı. Bu, öğretmen okullarının getirisiydi. Öğretmen okulları Cumhuriyet Dönemi’nde büyük aşamalar kaydetmiştir. Birçok yerde Sarıyer’de dâhil öğretmen okulları açtık daha iyi olacaktı, ama olmadı. Kapanma nedenlerinden biri de öğretmen okullarında okuyan öğrencilerin öğretmenlik mesleğini benimsememesi oldu.’’

“ÇOCUKLARIMIZ BİLGİ ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN”
zDSC_1755

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Danışmanı, Eğitim Bilimler Bölüm Başkanı Zeynep Kızıltepe; Yapılan bilimsel çalışmalar, öğretmenlik mesleğine giren öğrencilerin, bu mesleği başkalarının zoruyla değil de kendi istekleri ile seçtiğini göstermiştir’’ diyerek öğretmenlik mesleğinin tercih edilme sebeplerini, öğretmenlerin neyle motive edildiğine ve sorunlarına değindi. Prof. Dr. Kızıltepe, “Bizler anne-baba ve eğitimciler olarak, çocuklarımızın başarılı olmuş ama insan olamamış, sadece atıl bir bilgi deposu olmuş öğrenciler veya insanlar olmalarını istemiyoruz’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“ÖĞRETMENLERİMİZ DAHA DONANIMLI OLMALI”

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü Selman Behmuaras; ‘’Öğretmenlik kutsal bir meslek diyoruz. Bazen işin kutsallık kısmı ön planda kalıyor, ama asıl vurgulanması gereken konu bunun bir meslek olduğudur. Bu iş meslek olarak doğru yapılması gereken bir daldır. Hammaddemiz insandır. Yeni bir insan yetiştirerek, dünyaya iyi bir vatandaş olarak yetişmesi için çaba harcıyorsunuz. Akademik bilginin yanında öğretmen nitelikleri olarak bazı sıfatlar vardır. Öğretmenler donanımlarını daha üst düzeye çekebilirlerse, öğrencilere daha faydalı olarak görevlerini sürdürülebilirler. Öğretmen okullarının kuruluş amacı da budur’’ dedi.

“KALİTELİ EĞİTİM TALEBİ DİLE GETİRİLMELİ”
zDSC_1655

“Derdi olmayanın davası olmaz” diyen AÇEV Eğitim Danışmanı Batuhan Aydagül ise şu şekilde konuştu; ‘’Çözüm burada değil, çözüm orada. Eğitimle ilgili dertler davaya dönüştürülmedikçe ve bu davanın peşinden vatandaş, öğretmen, veli, öğrenci kaliteli eğitim talebini dile getirmedikçe biz ağzımızla kuş tutsak, siyaset ve siyasetçinin gündeminde eğitim olmayacak. Ben eğitim reformu üzerine çalışıyorum. Bizler, yapısal değişim için çalışıyoruz. Nitelikli bir eğitim, yapıcı diyalog ve eleştirel bakışı ele alıyoruz. Her sınıfta iyi bir öğretmen olsun ve gelin o öğretmene destek olalım ki, biz oraya hep birlikte varabilelim.

Panel, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, meclis üyeleri, muhtarlar, öğretmenler ve Sarıyerli vatandaşların interaktif katılımı ile devam etti. Sonrasında, Belediye Başkanı Şükrü Genç, panelistlere teşekkür ederek, plaket takdim etti ve günün anısına toplu fotoğraf çekildi.

“Şükrü Genç: Öğretmenlere ve Eğitime daha çok önem vermeliyiz.” için bir yanıt

Öğretmen okulu mu kaldı?
Güldürmeyin beni hepsini imam hatip yaparak bütün öğretmenlerin imam olması gündemde..
İsterseniz MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine bakınız.
matematik fe bilgisi öğretmeninden değil imam hatip ve din kültürü öğretmenlerinden bahsediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir