Kategoriler
Manşet Röportaj

Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği Başkanı Abdülkadir Bilge’den çok önemli uyarılar!

  abdulkadir-bilge3

Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği Başkanı Abdülkadir Bilge;

Ormanlar yalnızca piknik alanları değildir !

***

Doğaya ve çevreye tam anlamıyla hayatını adayan bir isim Abdülkadir Bilge.. Boğaziçi Dernekler Federasyonu İcra Kurulu Üyesi, Sarıyer Kent Konseyi Çevre Sağlık ve Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı, Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği Başkanı olan Bilge, SARIYER OLAY‘ın sorularını yanıtladı…

***

NEVRA YERLİKAYA/ ÖZEL RÖPORTAJ/ SARIYER OLAY

2012 yılında kurulan Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği, kurulduğu günden bu yana birçok gönüllü projeye imza attı. Doğanın ve çevrenin korunmasına yönelik adımlar atan dernek, asıl mesleği eczacılık olan Abdülkadir Bilge başkanlığında günden güne güçleniyor. Doğanın kıyımına yönelik oluşturulan birçok projenin iptalini sağlayan dernek, özellikle ormanların korunması için çalışıyor. Derneğin 3 bin üyesi bulunduğunu belirten Abdülkadir Bilge, “Kentlerin büyümesi neticesinde ormanlara hücum yapılmaya başladılar biz de buna savaş açtık. Doğanın ve çevrenin yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz gelmeyeni de zorluyoruz. Siyasi bir dernek değiliz ve hiçbir yerden maddi beklentimiz olmadı. Doğa ve çevreden başka hiçbir önemli amacımız yok. Çünkü bağımsız olmak ve böyle kalmak zorundayız” diye konuştu.

Büyüklerle mücadele ediyorlar

Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği doğayı korumak için büyük şirket ve kuruluşlarla mücadele ediyor. 2013 yılında inşaat devi Ağaoğlu’nun büyük bir projesini durduklarını vurgulayan Bilge, “Ağaoğlu, bir proje için Fatih ormanını kiralamıştı. Bunu öğrendik ve hemen müdahale ettik. Bizim girişimlerimizle Orman Bakanlığı bu girişimin hatalı olduğunu söyledi ve projeyi durdurdu” dedi. Dernek, Doğuş Grubu’nun Park Ormanı içinde yapmak istediği arenayı da engelledi. “12 bin kişilik bir arena orman içine yapılamaz. Bakir alana 109 adet bungalov ev yapmak istediler. Sarıyer Belediyesi’ne ruhsat işlemleri için geldikleri anda müdahale ettik ve projeyi durdurduk” dedi.

Alzheimer’a da savaş açtılar

Abdülkadir Bilge ve dernek üyeleri sağlık için de savaşıyor. Son dönemde sıkça rastlanan hastalıklardan biri olan Alzheimer’a da savaş açtıklarını belirten Bilge, “Gönüllü hekimlerimizle beraber mahalle taramaları yapıyoruz. Hasta yakınlarına psikolojik destek veriyoruz. Mahalle muhtarlarımızla beraber toplantılar yapıyoruz ve hasta insanları tespit ediyoruz. Nörolog ve psikolog arkadaşlarımızla beraber bu hastalıkla mücadele etmeye çalışıyoruz. Toplum sağlığından da kendimizi sorumlu görüyoruz. Elimizden geleni bu anlamda da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Forest Therapy İstanbul’a gelecek

Abdülkadir Bilge, derneğin sağlık için mücadelesinin devam edeceğini belirterek bugün Çin’de ve Japonya’da hala uygulanan Forest Therapy (Orman terapisi)’nin İstanbul’da uygulanabileceğini söyledi. Bilge, “Orman, sağlığa olumlu etkisi olan alandır. Orman Bakanlığı’na Forest Therapy Projemizi bildirdik sıcak baktılar fakat bürokrasi ağır işliyor. Hızlanma sağlanırsa Belgrad ormanlarında insanların ruh sağlığına büyük katkısı olan orman terapisini hayata geçireceğiz. Eğer bu terapiyi uygulamaya başlarsak insanların stresten kaynaklanan birçok hastalığı son bulacak. Şeker ve kolestrol gibi hastalıklarda yüzde 70 azalma sağlanacak” dedi.

Daha çok vapur seferi

Boğaziçi Dernekler Platformu, vapur seferlerinin sıklaştırılması için savaşıyor. Abdülkadir Bilge bu savaşla ilgili olarak şunları söyledi: “Sarıyer, Karaköy, Kadıköy ve Üsküdar seferleri arttırılmalı. Özellikle hafta sonları aşırı yoğunluk oluyor. Trafik yoğunluğu insanları strese soktuğu gibi zaman kaybı da yaşatıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Vapur İşletmeleri konuyla ilgilenmeye başladı. Bunun için de proje hazırladık. Projede güzergahlar belirlendi, ilçede takviye dolmuş seferleri düşünüldü. Böylece kara taşımacılığı da hafifleyecek. İnsanlar güne simit ve çay eşliğinde denizi izleyerek başlayacak veya akşam işten yorgun dönerken bu keyfi yaşayacak.”

İstanbul’un hatıraları yaşayacak

abdulkadir-bilge2

Boğaziçi Dernekler Platformu’nun İstanbul genelinden 11 üye derneği var. Bütün dernekler İstanbul’un kültür mirasının yaşamasını istiyor. Bu anlamda kültür yolu projesi oluşturduklarını belirten Abdülkadir Bilge, “Buralarda yıllar evvel neler yaşandı bilinmiyor. İnsanların bugün yaşadıkları evlerin ve sokakların tarihini bilmeleri gerekir. Dört yıldır bunun için de çabalıyoruz. Yıllar önce İstanbul’u sahil boyunca gezip tanıtan çingene vapurları vardı. Turizm şirketleriyle de işbirliğine girerek buna benzer tanıtım gezileri yapacağız. İstanbullular yaşadıkları yerin tarihini öğrenecek. Kültür Bakanlığı’nın desteğini henüz alamadık. Bu desteği alırsak kültür çalışmamız hayata geçecek UNESCO‘dan Dokunulmazlık Belgesi alacağız ve tarihimiz ölümsüzleşecek” dedi.

İstanbul’un geleceğini etkileyen projeler

İstanbul’un geleceğinin rant ve para uğruna yok edildiğini ifade eden Bilge,”Uluslararası doğa ve çevre anlaşmaları yapılıyor ve bunların önüne geçilmeye çalışılıyor. Yeni hükümet icraat için 3. hava limanı, Çılgın Kanal İstanbul ve Nükleer Santral için düğmeye basacak. Bu projelerde ÇED raporları yoktur ve usulsüzdür. Güzel ülkemizin rant uğruna doğasına ve çevresine zarar verilmesini önleyecek duyarlı devlet adamlarına ihtiyacımız var” dedi.

“Ormanlar piknik alanı değil”

Abdülkadir Bilge, ormanların piknik yapılan alanlar olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgulayarak”Doğadan başka hiçbir varlığımız yok. Doğaya karşı sorumluyuz. Doğaya ve çevreye zarar verecek olan her girişimin karşısında olacağız. Bu anlamda okullarda da doğa ve çevre bilincine yönelik derslerin olmasını istiyoruz. İnsani gelişmişlik endeksinde 72. sıradayız. Bu eksiğimizi çocuklarımızı eğitmekle kapatabiliriz. Doğanın yenisini almamız mümkün değil. Elimizde olanı korumamız ve sevmemiz gerekir” şeklinde konuştu. Belgrad ormanının endemik yapısı bakımından dünyanın sayılı laboratuvarlarından biri olduğunu da vurgulayan Bilge,”Hafta sonu ziyarete gelen misafirlerimiz bilinçli yönlendirilerek ormanların yalnızca piknik alanı olmadığı, içinde yaşayan canlılarla bir bütün olduğu anlatılmalı. Ormanların yalnızca piknik alanı olmadığını bilmeleri gerekir. ” dedi.

“Belediyenin desteği şart”

Doğanın ve çevrenin korunması için gönüllü olarak çalışmaktan mutlu olduklarının altını çizen Abdülkadir Bilge, “Torunlarımıza daha yeşil ve daha doğal bir dünya bırakmalıyız. Sosyal medyada güncel olan en ufak konular bile ilgi görürken çevre ile alakalı konulara ilgi çok az. Derneğimizin ve platformumuzun farkındalık yaratmak ve doğaya sahip çıkmak için yerel yönetimlerden destek alması şart. Belediye Başkanımız sayın Şükrü Genç’ten bu anlamda destek sunmasını diliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir