Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet Sağlık

İstinye Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Gazi Kiraz, Sarıyer Gazetesi’ne çok özel açıklamalarda bulundu!

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (35) copy

_ayrac

İstinye Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Gazi Kiraz, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Hastane bünyesinde hizmete giren Bahçeköy Sabri Artam Vakfı Toplum Ruh sağlığı Merkezi hakkında ilk kez gazetemize bilgiler veren Kiraz; “Bahçeköy’deki yeni merkezimiz hem hastanemiz için hem de Sarıyer halkı için çok büyük kazanç” diye konuştu.

_ayrac

DERYA ERHAN – MERT CİN / ÖZEL HABER /SARIYER GAZETESİ

Sadece Sarıyer’in değil aynı zamanda İstanbul’un en büyük hastanelerinden birisi olan İstinye Devlet Hastanesi, yeni yatırımlar ve açılışlarla her geçen gün büyüyor. İstinye Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Gazi Kiraz gazetemizin sorularını yanıtladı.

*Toplum ve ruh sağlığı merkezi ne zaman açıldı ve Sarıyer için önemi sizce nedir?

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (60)

15 Ocak itibariyle Sarıyer Bahçeköy bölgemizde toplum ruh sağlığı merkezi açıldı. Toplum ruh sağlığı merkezleri son yıllarda özellikle, üç beş yıl içerisinde Türkiye geneline yayılan ve çok ciddi bir şekilde psikiyatri hastalarına hizmet veren birimlerdir.

Sarıyer bölgesinde ilk kez açılıyor. Daha önce Sarıyer bölgesinde yoktu. Genel sekreterlik geçen sene bize bir görev verdi. Bu bölgede mutlaka bir toplum ruh sağlığı merkezi açılması gerektiğini bildirdiler. Onun çalışmaları 15 Ocakta bitti. Bahçeköy bölgemizde Belgrad ormanındaki sağlık ocağının iki katını aldık. Toplum ruh sağlığı merkezi bizim için bir kazanç Sarıyer’in tercih edilmesi bizim hastanemizin tercih edilmesi çok önemli.

*Toplum ruh sağlığı merkezinde kimler görev yapıyor?

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (36) copy

Bizim hastanemiz bünyesinden psikiyatrist uzmanları var. Psikologlar, Sosyal çalışmacılar ve hemşireler var. Çok donanımlı bir yer.

*Buradaki amaç; sadece psikiyatri hastaları da değil, Bahçeköy’deki psikiyatri merkezinin faydaları?

Merkezde sadece psikiyatri hastaları değil, psikiyatri hastaları artı ailelerine destek veriyoruz. Onları tekrardan topluma kazandırmak için çalışıyoruz. İleri ki dönem psikiyatri hastaları tamamen hayattan kopuyorlar. Toplum için aileler için çok ciddi sıkıntı oluyorlar. Bunlar depresif hastalardır çünkü. Hiç kimseyle irtibatları olmaz. Bu hastaların tekrardan sosyalleşmesi gerekiyor. Toplum ruh sağlığı merkezi bu görevi üstleniyor. Gerekiyorsa ailelerine destek veriyor. Sosyalleştirmek için; geziler, yemekler sergiler düzenleniyor uzun dönemdeki amacımız bu. Sağlık müdürlüğü güzel bir bina tahsis etti. Bizde fiziki alt yapıyı oluşturduk.

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (44) copy

*Toplum ve ruh sağlığı merkezinde kaç kişi görev alıyor, siz ne kadardır görevdesiniz?

Bizim hastanemizden görev alan toplam 12 kişi var. Psikiyatrist hastaları oradan poliklinik hizmeti de alabiliyorlar. Toplum ruh sağlığı merkezimiz Bahçeköy’de tam ormanın içinde konum olarak en iyi merkezlerden biridir. Bizim ev hizmetlerimizde var. Arkadaşlar belli dönemlerde evlere gidip oturdukları yerde ziyaret ediyorlar. Çok talep gelirse önümüzde ki dönemde servis hizmeti düşünülüyor. Koşuyolu eğitim ve araştırma hastanesinden buraya tayin edildim. Burada üç buçuk yıldır görev yapıyorum. Şunu söyleye bilirim ki burada olmaktan gayet mutluluk duyuyorum. Çünkü Sarıyer gerçekten farklı bir yer burada doğa ile iç içe olabiliyorsunuz.

*İstinye devlet hastanesine kaç kurum bağlı?

İstinye hastanesinin üç tane birimi var. Bir ana bina yani burası iki, Ayazağa bölgesinde bize bağlı olan semt poliklinik var. 10 tane uzman hekimimizin 10 tane farklı branşta hizmet verdiği semt polikliniğimiz. Bir de Bahçeköy’de yeni açılan toplum ruh sağlığı merkezimiz var.

*Sizin geldiğiniz dönemden bu döneme kadar teknolojik olarak ne gibi değişiklikler oldu?

Hastanede yenilenmedik bölüm kalmadı. Tıbbi demir başlarımızın en az yüzde yetmişi yenilendi. Genel sekreterliğimiz bakanlığımız bizi çok destekliyor. Burada yapamayacağımız çok az tetkik var.

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (38)

*İstinye Devlet Hastanesi aynı anda kaç hastaya hizmet verebiliyor? 

Merkezimizde 62 tane poliklinik odamız var. 9 yoğun bakım odamız var. 128 hasta yatağıyla hizmet vermektedir. Gelişmiş teknolojiyle donatılmış Erişkin Genel Yoğun Bakım Ünitesi, Diyaliz Ünitesi, modern ameliyathaneleri, gelişmiş görüntüleme teknolojisi, Patoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Endoskopi Laboratuvarı ile tıbbi hizmetlere devam etmektedir.

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (63)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (48)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (49)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (50)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (51)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (52)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (53)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (54)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (55)

İstinye-devlet-hastanesi-bahcekoy-ruh-sagligi-merkezi (46)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir