Kategoriler
Gündem Manşet

Mecliste “gerizekalı” polemiği!

sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (1)

_ayrac

Sarıyer Belediye Meclisi’nde bugün yine renkli ve hareketli anlar yaşandı. AK Partililer ve CHP’liler arasında zaman zaman karşılıklı sataşmaların yaşandığı mecliste, Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya’nın kullandığı “gerizekalı” kelimesi ilginç polemiklere neden oldu.

_ayrac

IRMAK USTA- GİZEM GERİM/ SARIYER OLAY

Sarıyer Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ikinci oturumu Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Pazartesi günü yapılan ilk toplantıya göre biraz daha sakin geçen mecliste, zaman zaman sinirler gerildi, tansiyon yükseldi.

COŞKUN’DAN FSM’DE İFTAR DAVETİ

Belediye Meclisi öncesinde konuşan Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun yarın (cumartesi) FSM’de yeni yapılan camii önünde Sarıyer Belediyesi tarafından iftar verileceğini söyleyerek, herkesi bu iftara katılmaya davet etti.

sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (6)

DARÜŞŞAFAKA’DA İMAM HATİP POLEMİĞİ

Mecliste ilk sözü CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Sevim Çelebi aldı. Kendisi de Darüşşafaka Mahallesi’nde yaşayan Çelebi, mahalleye yapılacak İmam Hatip Lisesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çelebi; “13 Mayıs’ta Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nce alınan bir kararla ilgili huzurlarınızdayım. Bu karara göre Darüşşafaka Mahallesi’nde bulunan İstinye Lisesi ve Anadolu lisesi alanına yani 16 dönümlük bir alana İmam Hatip Ortaokulu, yurt ve camii yapılması kararı alınmıştır. Ancak bu kararı isteyen kurumlar Sarıyer Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü imiş. Ve bu karar kamu yararı gözetilerek alınmış bir karardı. Ancak bu karar alınmadan önce orada yaşayan halka hiçbir fikir sorulmamıştır. Çünkü Darüşşafaka’da 3 tane lise bulunmaktadır, nüfusun yoğun olması sebebiyle bizim bir anaokulumuz yoktur, bir ilköğretimimiz yoktur, bir ortaöğretimimiz yoktur. Servislerle öğrencilerimizi başka semtlere göndermek zorunda kalıyorduk şimdi sormak lazım Sarıyer Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü hiçbir araştırma ve soruşturma yapmadan bunu neye göre belirlemişlerdir ve kamu yararı denilerek ne kastedilmiştir. Uygulamalı camide öğrencilerimize nasıl bir eğitim verilecektir?

sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (3)

DARÜŞŞAFAKA CAMİSİ OLMAYAN TEK MAHALLE

 

nurettin-celik1CHP’li Çelebi’nin ardından söz alan AK Partili Grup Sözcüsü Avukat Nurettin Çelik, “Bu mahalle camisi olmayan tek mahalledir. Oradaki olay ihtiyaçtır. Biz önce iğneyi kendimize batırmalıyız diye düşünmekteyim, orada Sarıyer Belediyesi’nde bu imar çalışması sonucu çıkan bir yeri vardı ve biz oraya tuttuk bir üniversiteye tahsis ettik. Evet doğru ihtiyaç, niye üniversiteye tahsis ettik bunu orada da kullanabilirdik ” diye konuştu.

GERİZEKALI SÖZÜ GERGİNLİK YARATTI

Öte yandan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Gökan Zeybek‘in mecliste yaptığı konuşma sırasında sokak isimlerinin belirlenmesi ve mahalle sınırlarının değiştirilmesi konusunda muhtarların da bilgi sahibi olduğunu söylemesine, toplantıyı izleyen Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya’dan tepki geldi. Kendilerinin bilgilendirilmediğini kasteden Muhtar Özkaya; “Biz gerizekalı mıyız” diyerek Zeybek’e sert çıktı. Özkaya’nın sözü üzerine mecliste bulunan CHP’li Nihal Nevruz arka sıraya dönerek “Siz kime geri zekalı dediniz” diye sordu. Bunun üzerine Zekeriyaköy Muhtarı Özkaya; “Ben kendime gerizekalı diyorum” diyerek karşılık verdi. Mecliste yaşanan “gerizekalı” polemiği sırasında Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak ile meslektaşlarının Özkaya’yı sakinleştirmeye çalışması dikkat çekti.

sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (2)  sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (4) sariyer-belediye-meclisi-gerizekali1 (5)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir