Kategoriler
Gündem Manşet

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ DİDEM ENGİN: “KADINIYLA ERKEĞİYLE EŞİT BİR TÜRKİYE İÇİN YORULMAK BİLMEDEN ÇALIŞACAĞIZ”

didem-engin-sariyer-gazetesi11-1

_ayrac

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, hükümeti kadınların toplumsal yaşama katılımları konusunda gerekli çabayı göstermemekle suçlayarak, “Son 14 yılda kadınlar maalesef hayatın her alanda yok sayılmaya çalışıldı” dedi.

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, geçtiğimiz hafta özel bir yayın evi tarafından basılan ve çeşitli okullarda öğrencilere okumaları için tavsiye edilen, Nasreddin Hoca’yı iki teyze kızıyla evli bir figür olarak gösteren ve kamuoyunda büyük tepki yaratan kitabı, Milli Eğitim Bakanı’na yönelik bir soru önergesi yoluyla gündeme getirmiş ve bu kitap vasıtasıyla çok eşliliğin olağan ve sevimli bir şeymiş gibi gösterilmek istendiğini savunmuştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, emekçi kadınların yaşadığı sıkıntıları gündeme getirmek ve 1857 yılında insanca çalışma koşulları için mücadele ederken hayatını kaybeden tekstil işçisi kadınları anmak adına belirlenmiş uluslararası bir gün olduğunu söyleyen Didem Engin, “Ne yazık ki geçmişten bugüne dek kadınların hak mücadelesine baktığımızda, kadınların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda halen eşit vatandaş haline gelemediğini görmekteyiz” dedi.

Hükümeti kadınların eşit vatandaşlık taleplerini görmezden gelmekle eleştiren Didem ENGİN, “Kadınlar okumak istiyor, çalışmak istiyor, siyasette söz sahibi olup dünyayı barışla, umutla iyiliğe, güzelliğe dönüştürmek istiyor” dedi.

didem-engin32

HÜKÜMETİN CİNSİYETÇİ POLİTİKALARININ TAKİPÇİSİYİZ

Çeşitli soru önergeleri ve basın açıklamaları yoluyla hükümetin kadın politikasını sık sık gündeme getiren Didem Engin, geçtiğimiz Ağustos ayında yazılı soru önergesi ile, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Polis Akademisi Başkanlığı’nın vermiş olduğu 2000 kişilik komiser yardımcısı öğrenci ilanında kadınlara sadece 200 kişilik bir hak tanınmasını eleştirerek kadın erkek eşitliğini yaşama geçirme açısından özel sektöre öncü olması gereken Hükümetin, bu ilanı ile alenen eşitsiz tutum sergilediğini belirtmişti.

AKP iktidarı süresince kadıların şiddetin bir numaralı mağduru haline gelmesini de Meclis gündemine taşıyan Didem Engin, kadına yönelik şiddetin kadınların hayatında ne denli önemli bir zorluk olduğunun farkında olarak İçişleri ve Adalet Bakanları’na bu konudaki sorumluluklarını hatırlatan çeşitli soru önergeleri vermişti. İçişleri Bakanı’na Belediyeler Kanunu’nda yer alan sığınmaevi açma görevini yerine getiren belediyeleri soran Didem Engin, gelen yanıtı da kamuoyu ile paylaşmıştı. Ülkemizde nüfusu 100 bini geçen ve kanunen sığınmaevi açması gereken 201 belediye bulunuyorken bu görevi yerine getiren belediye sayısının yalnızca 31 olması, 70 ilimizde halen sığınmaevi bulunmamasını eleştiren Didem Engin, “Burada temel görev, sorumluluğu belediyelerin üzerine atarak sorumluluktan kaçmaya çalışan iktidardadır” diyerek hükümete sorumluluklarını hatırlatmıştı.

Yine toplum vicdanını yaralayan iyi hal indirimlerini de Meclis gündemine taşıyan Didem Engin, Adalet Bakanı’ndan bu konuda yapılan çalışmaları istediğinde Adalet Bakanlığı’nın kaç davada iyi hal indirimi verildiğini dahi bilmediği ortaya çıkmıştı.

didem-engin1

Son olarak yaşadığı tecavüz sonucu intihar eden lise öğrencisi Cansel Buse‘nin yaşadıklarını Meclis Genel Kurulu’nda dile getiren Didem Engin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na bu tür taciz, tecavüz, şiddet olaylarını önlemek için somut bir Eylem Planı yapılması gerektiğini hatırlatmıştı.

Ayrıca annelerin sıklıkla dile getirdikleri bir diğer haksızlık konusu olan ve kamuoyunda “analık borçlanması” olarak bilinen düzenlemenin sigortalı olmadan önce doğum yapan kadınları da kapsayacak şekilde düzeltilmesi gerektiğini de Meclis çatısı altında dile getiren Didem Engin, bu sorunu çözmek için Cumhuriyet Halk Partisi olarak Meclis Başkanlığı’na verilen Kanun Teklifinin hayata geçirilebilmesi için bütün partilerin desteklerini beklediklerini açıklamıştı.

Didem Engin yaptığı çalışmalarla Hükümetin kadın politikalarının takipçisi olmaya devam edeceğini belirtti. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İnsan topluluğu, bir ulus erkek ve kadın denilen iki cins insanlardan oluşmaktadır. Olabilir mi ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim, diğerini göz ardı edelim de, kitlenin tamamı ilerlemiş olabilsin? Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Şüphe yok, ilerleme adımları, dediğim gibi iki cins tarafından beraber, arkadaşça atılmak ve gelişme sahalarında ve yenilikle birlikte mesafe almak gereklidir” sözünü hatırlatan Didem Engin “Biz de, kadınıyla erkeğiyle eşit, barış içerisinde bir Türkiye için yorulmak bilmeden çalışmaya devam edeceğiz” diyerek tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir