Kategoriler
Manşet Altı Sektörel

Elektrik faturalarında tasarruf sağlayacak proje Boğaziçi’nden

56f52b9518c77360684981fe_ayracBoğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi akademisyen Prof. Dr. Hakan Deliç tarafından geliştirilen “Akıllı Şebeke Sistemi”nin elektrik tasarrufunda çığır açması bekleniyor. _ayrac

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Deliç’in, yenilenebilir kaynakların entegrasyonu ve enerji talebinin yönetimi konularında geliştirdiği proje kapsamındaki akıllı şebekelerle elektrik faturaları düşecek. Proje kapsamında elektrik şebekeleriyle haberleşme teknolojilerinin birleşmesiyle elektrik tüketiminde tasarruf hedefleniyor.

2020 ELEKTRİKTE DÖNÜŞÜM YILI OLACAK

Türkiye’de de haberleşme yeteneğine sahip akıllı sayaçlar geliştirilmesi için firmaların çalıştığını hatırlatan Deliç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından da onaylanan “Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi” kapsamında akıllı şebekeye geçiş sürecinin takviminin belirleneceğini bildirdi.

“ENERJİ MALİYETLERİ AZALACAK”

Akıllı şebeke sisteminin önemli fayda sağlayacağının altını çizen Deliç, “Bu sistemle enerji tüketimindeki tepe noktaları aşağı çekildiği gibi maliyetler azalacak ve elektrik faturaları düşecek. En verimsiz ve en eski oldukları için en çok kirleten santraller kapalı kalacağı için atmosfere salınan gazlarda bir azalma olacak” görüşlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir