Kategoriler
Manşet Röportaj

Yaşı kadar kitap yazan Ecem Yıldırım, Sarıyer Gazetesi’ne konuştu!

ecem-yıldırım3

OĞUZHAN İNCE/ SARIYER GAZETESİ / ÖZEL RÖPORTAJ

***

Adı Ecem Yıldırım… Genç bir yetenek. Henüz 24 yaşında olmasına rağmen bugüne kadar tam 24 kitap yazdı, yazmaya da devam ediyor. Kitapları beğeniyle okunuyor ve gelecekte adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Sarıyer Gazetesi olarak Ecem Yıldırım ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

***

Sarıyer Gazetesi sordu, genç ve yetenekli yazar tüm samimiyetiyle cevaplar verdi. İşte o röportaj;

Öncelikle kendinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Ağustos 1991’de İstanbul’da doğdum. İlkokulu Çağlayan İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise Ahmet Buhan Lisesi’nde okudum. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden bölüm birinciliğiyle mezun oldum. Yazmaya çok küçük yaşlardan beri ilgim vardı. Lisede bazen hocalarımın belirlediği bazen de kendi belirlediğim konular üzerine sunumlar düzenlerdim. Medya ve iletişim o yıllarda da ilgi alanımdı. Çevremden ve hocalarımdan da bu bölümü tercih etmek konusunda destek gördüm ve bölümü hem çok severek hem de çok isteyerek okudum. Eğitim hayatım boyunca çok değerli hocalarla yollarım kesiştiği için kendimi çok şanslı hissediyorum bu konuda.

İlk kitabınızı ne zaman yayınladınız?

İlk kitabımı 2009 yılında yayınladım. Ucuz Keman ismini verdiğim bir masal kitabıydı. Her şeyi çok çabuk tüketen, her şeyden çabuk sıkılan ve bir zaman sonra kaybettiği, geride bıraktığı şeylerin hasretini çeken insanlar oluyoruz günden güne. Hatıralarımızdan bahsederken acı tatlı ayırmadan tebessümle anmamızın sebebi budur belki de. Kazandıktan sonra değerini kaybeden bir sürü şeyle dolmaya başladı hayatlar.  Burada anlatılan emektar bir kemanın hikayesiydi. Sahibine hayal ettiği yeteneği verdikten sonra yıpranan ve gözden düşen bir kemanın gözünden kendi hikayesini okudu okuyucu.

Sizi yazmaya teşvik eden kimse var mıydı?Varsa hayatınızdaki önemi nedir?

IMG_0622

İlkokul öğretmenim Gülü Bahadır, hem insan olarak hem öğretmenim olarak kendisinden çok şey öğrendiğim birisidir. Bu satırları okuyup onu tanıyan herkesin yüzünde bir tebessüm oluşturacağına eminim. Yıllar içinde bağımızı hiç koparmadık ve özellikle eğitimim konusunda tüm önemli kararlarımı ona danışmadan almadım. Bana kitap okumayı sevdiren, yazmaya cesaretlendiren ilk o olmuştu. İlkokul ikinci sınıftayken aileme, sınıftaki arkadaşlarıma kendi masallarımı anlattığımı, yazmaya hevesli olduğumu söylemişti. Ailem de bu konuda her zaman yanımda oldu. Lisede münazara yarışmasına hazırlanırken tanıdığım Erdal Çakıcıoğlu hocam da artık yazdıklarımı başka insanlarla paylaşmam gerektiğine inanıyordu ve onun da desteğiyle  henüz lise öğrencisiyken ilk kitabım için çalışmaya başladım.

İlk yazdığınız kitabın ardından çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

Ailem, arkadaşlarım ve merakla kitabın yayımlanmasını bekleyen hocalarımdan güzel tepkiler aldım. Bunun henüz başlangıç olduğu ve ilerisi için daha çok çalışmam gerektiğine dair cesaret ve destek verdiler. Ailem konusunda olduğu kadar arkadaşlarım konusunda da çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Hayatta hep iyi insanlarla kesişti yollarım, arkadaşlarıma bu vesileyle tekrar teşekkür ederim. Yapamayacağıma inanan ve cesaretimi kırmak isteyenler de oldu elbette ama onların varlıklarını da önemsiyorum, daha iyiye giden yolda onlar da aslında istemeden de olsa cesaret veriyor. Eleştiriden asla çekinmem, çevremden kitaplarımı okuyan herkese fikirlerini sorarım. Eleştirinin insanı geliştireceğine inanıyorum fakat içi dolu eleştirinin.

Daha çok çocuklara yönelik yazıyorsunuz,ilerleyen zamanlarda yetişkinler için de romanlar yazacak mısınız?

Çocuklar için elimden daha fazla ne gelebilirse o işin içinde olmaya hazırım. Onlar gelecek günlerimizin teminatı ve aynası. Şu sıralar  bir yetişkin romanının hazırlıkları içerisindeyim.

En sevdiğiniz kitabınız hangisi?

Ucuz Keman, ilk kitabım olması sebebiyle benim için çok özel bir yerde.

Sarıyer bünyesinden bir çok yazar şair çıkarmış bir yer, siz de Sarıyer özelinde bir şeyler yazmayı düşünüyor musunuz?

Sarıyer, ilham verecek birçok güzelliğe sahip olan bir yer. Dilerim bir gün okuyucuyla Sarıyer özelinde bir hikaye paylaşabilirim.

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL RÖPORTAJ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir