Kategoriler
Manşet Sağlık

Sarıyer Belediyesi sağlık çalışanları ; “Daha kaç şehit vereceğiz”

sariyer-belediyesi-saglik1 (1)

***
Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek isteyen sağlık çalışanları bugün yurt genelinde eylemler düzenledi. Bu acı olayın anısına Sarıyer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü çalışanları da bir bildirge yayınladı.

***

Dr. Armağan Eren tarafından meslektaşlarını temsilen hazırlanan bildirge şöyle;

1 Haziran g(ö)rev bildirisi;

“Saygıdeğer Halkımız, değerli hastalarımız ve çalışma arkadaşlarımız;
Bugün 1 Haziran 2015… Bu tarihin herhangi bir önemi yok, sıradan bir gün. Ama bugün yastayız.
İki gün önce, sağlık camiasından bir şehit daha verdik. Samsun’da bir hekim öldürüldü. Dr. Kamil Furtun…
Görevi sırasında, hasta yakını sanılan bir kişi tarafından kendince bir sebeple katledildi. Ne sebep önemli idi, ne de haklı olup olmadığı. Bir hukuk devletinde adalet kişilerce sağlanmaz. Bir hukuk devletinde sistemin yetersizlikleri ya da kişilerin tavırlarından kaynaklanan sorunlar bireysel olarak ve daha kötüsü kısasla, can alma ile çözülmez.
Bugün Dr. Kamil Furtun’u kaybettik, dün Dr. Ersin Aslan’ı, önceki gün bir hemşire arkadaşımızı ve daha nice adını hatırlayamadığımız sağlıkçı arkadaşımızı.

Şehit vermeye devam ediyoruz, ama artık somak lazım “Kaç kişi daha?”, kaç şehit daha vereceğiz bu yozlaşma bitene kadar? Bu sorunun çözülmesi için bizim de mi “Ölmemiz lazım?”
Sokaklarda anlamsız tartışmalar, caddelerde yol verme kavgaları ile ölümler gerçekleşmekte iken, halkımızı ne denli sinirli, stresli ve iletişimsiz hale geldiğinin farkındayız. Ama biz, tüm ülke olarak; birbirimizi anlamaya, birlikte yaşamaya muhtacız. Biz birbirini seven, acısını-tatlısını birlikte yaşayan bir millettik. Birbirine silah çeken, görevini yaparken içgüdüleri ve keyfiyeti ile inşa hayatına son veren bir topluluk değildik. Ne zaman düşman olduk?
Canınızı kurtarmak için yemin etmiş, sağlığınız için hayatımızdan bir şeyler vermeye hazır olan biz sağlıkçılar, artık bu soruna duyarlı olunmasını istiyoruz. Kanun yapıcının ve hizmet sunucusu olan kurumlarımızın bize “can güvenliği” sağlamasını istiyoruz. Daha önemlisi halkımızdan bize destek olmasını ve çığlığımızı duymasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir