Kategoriler
Manşet Röportaj

”Hedefimiz en iyi oyuncuyu yetiştirebilmek”

voleybol


SARIYER GAZETESİ HABER MERKEZİ/ÖZEL HABER/MERT CİN

Sarıyer Gazetesi olarak Sarıyer’de yeni kurulan Beyaz Martı Spor Kulübü’nü sizin için ziyaret ettik. Kulübün kurucuları Recep Ergül, Ersin Şenyurt, Bülent Akatay,  kulübün sloganı ise ”Çocuklar Hayallerine Uçuyor” 27 Mart 2015’te kurulan  çok yeni bir takım Beyaz Martı, şimdilik sadece küçükler futbol ve küçükler voleybol kategorilerinde faaliyet gösteriyorlar. Sarıyer’de farklılık yaratmayı planlıyorlar biz de voleybol kategorisi ile ilgili olarak Recep Ergül’le yaptığımız röportajı sizlere sunuyoruz.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Adım Recep Ergül Beyaz Martı Spor Kulübü’nün kurucu üyelerindenim ayrıca voleybol takımının baş antrenörüyüm. 35 yıl voleybol oynadım hala daha bilfiil içindeyim, antrenörlüğümde 27–28 yılı buluyor, alt yapılarda üst yapılarda birçok kulüpte çalıştım.En son olarak 1. ligdeki Sarıyer Belediyesi’nin kurucu antrenörüydüm alt yapılarda birçok kulüpte çalıştım hepsinde başarılı olduk, birçok antrenörle çalıştım.

Çalışma şekliniz ve çocuklarla velilere yaklaşımınız nasıl?

Diğer antrenörlerden beni ayıran özelliğim çocuğa davranış şeklim, onların anlayacağı dille anlatmam.Velilerle ailelerle bire bir irtibata geçip onları da işin içine katarak çalışma sürdürmeye çalışıyorum o yüzden hem diğer kulüplerle hem de diğer hocalarla farkımız var.

voleybol1

Sizin için önemli olan başarı mı yoksa çocukların gelişimine katkı sağlamak mı?

Bunlar birbirlerinin tetikleyen şeyler çocuğun gelişimine katkıda bulunursanız ister istemez başarıda gelir zaten.

Sarıyer Belediyespor 1.ligde, Beyaz Martı Spor için o takımın bir alt yapısı diyebilir miyiz?

Onlar birinci ligde, biz alt yapı olarak devam ettiğimiz için bizden çıkan her oyuncu yaşı geldiği zaman istediği kulüpte bizim iznimizi alarak oynayabilir. Tabii ki Sarıyer Belediyesi 1. ligde devam ederse ve bu çocuklar o dönemlere yetişirse onlar da faydalanacaktır.

Sarıyer denildiği zaman futbol geliyor hep akla, peki Sarıyer’de voleybola ilgi var mı?

2009 yılına kadar sadece alt yapılarda faaliyet oldu burada.Üst yapılara çıktığımız zaman destek olmadığı için tekrar tekrar kapatmayla karşılaştık veya düşmek zorunda kaldık.2009 yılında Sarıyer Belediye takımını kurduktan sonra bir başarı sağlandı birinci lige kadar çıktı. O başarı voleybola daha çok ilgi duyulmasını sağladı, şuan bakıldığı zaman alt yapılara önem veriliyor hangi kulüp olursa olsun.

Başlıksız-4

Çocukları takımınıza kazandırmak için ne yapıyorsunuz?

Çeşitli yerlerde sosyal mecrada paylaşımlarda bulunuyoruz reklam yapıyoruz, tanıtım yapmaya çalışıyoruz çevremizi kullanıyoruz bazı kurumlardan yardım alıyoruz.Pankart afiş sağlıyoruz onlar sayesinde de yavaş yavaş tanınıyoruz, şuan tatil döneminde oldukları için insanlar çok fazla ilgilenmeyebilir okullar açıldığı zaman bu oyuncu sayısı da artacaktır. Özellikle sosyal mecrada çok güzel tepkiler alıyoruz buda bizi memnun ediyor ve geri dönüşü de güzel oluyor.

Kulüp daha yeni kuruldu, tam olarak temel hedef nedir?

Kaliteli oyuncu yetiştirmek en iyi performansa sahip çok kaliteli oyuncu yetiştirmek


Başlıksız-6

Voleybol takımı bünyesinde kaç yaş grubu var?

Üç ayda bunu hazırlamak zor ama önümüzde ki dönemde sezon için 2002 – 2003 küçükler kategorisinde katılmaya hedefliyoruz, zamanla diğer yaş gruplarını da açmayı planlıyoruz ama önemli olan katılım

En son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bunu öncelikle yazmanızı istiyorum beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf öğretmenlerinin çocukları spora yönlendirmesi gerekiyor. Bu işin başı okullar en çok da okularda beden eğitimi öğretmenlerine iş düşüyor. Ben de, Vehbi Koç Vakfı Lisesi beden eğitimi öğretmeniyim.Özellikle ilköğretimdeki beden eğitimi öğretmenlerine, sınıf öğretmenlerine çok iş düşüyor. Çocukları spora yönlendirsinler sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir nesil için hangi sporu yaptığı önemli değil biz kendi kulübümüz açısından söylemiyoruz önemli olan spor yapması çocuğun.

vaatler20150806025853

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir