Kategoriler
Kültür-Sanat Manşet Röportaj

İBRAHİM BALCI; “SARIYER, KÖY OLMAKTAN KURTARILAMADI”

ibrahim balci

_ayrac

Sarıyer’in yaşayan tarihi, bugüne kadar ilçemizle ilgili tam 18 kitabı yayımlanan araştırmacı – yazar ve aynı zamanda Sarıyer Spor Kulübü Eski Başkanı İbrahim Balcı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sarıyer Gazetesi sordu, yaşayan tarih İbrahim Balcı yanıtladı;

_ayrac

MERT CİN/ ÖZEL RÖPORTAJ/ SARIYER GAZETESİ

Kendinizi tanıtır mısınız?

6 Mayıs 1934 yılında Rize’de doğdum, babamın denizci olması nedeniyle İstanbul’a yerleştim. İlkokul 1.sınıfı Rize’de 3 ay Valilik İlkokulu’nda okudum. Daha sonra Sarıyer İlkokulu’na devam ettim. Babamın ölmesiyle 4. sınıfta ayakkabı boyacılığı ve balıkçılık yaptım. Eve geldikten sonra balığa çıkardım. Bir gün okula gittiğimde ilkokul hocam üstün leş gibi balık kokuyor deyince üzüldüm ve bir daha okula gitmedim. Hiçbir kitabıma şu okulu bitirdim diye yazamadım ama ben bu açığı çok çalışarak kapattım.

Kaç kitap yazdınız ?

Şu ana kadar yayınlanan 18 tane kitabım var. Tamamı da Sarıyer ile ve Sarıyerlilerle alakalı kitaplar. Yazmaya devam ediyoruz, kaç tane olur bilemem.

Yeni yazdığınız yayımlanacak olan kitabınız var mı ?

Var var. Yeni bir romanım var. Basım sırası bekliyor. O kitapta sosyal bir konuyu işledim. Sarıyer ile ilgisi yok. Sarıyer dışında yazdığım ilk kitap olacak, bir başka üzerinde çalıştığım kitap var. Yine Sarıyer ile alakalı eski bir abimiz şair Şekerci İbrahim’in biyografisi var, yakında o da çıkacak ve 20 kitabı tamamlayacağız; ama yine de boş durmuyorum bilgi belge toplamaya devam ediyorum. İnşallah önümüzdeki sene milli mücadelede büyük hizmetleri olan Milis Binbaşı rütbesini alan Mehmet Ragıp Efendi’nin hayatını yazacağım biyografik olarak. İnşallah ondan sonra yine yazmaya devam ederiz.

Size göre Sarıyer tarihi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir ?

Öncelikle Sarıyer’in tanınması lazım şunu saptadım ben. Sarıyerliler bile Sarıyer’i yeteri kadar tanımıyor. Sarıyer tarihini bilmek lazım, Sarıyer nereden nereye gelmiştir sosyal ve coğrafi durumu nedir? Sarıyer’in tarih içindeki yeri nedir? Öncelikle Sarıyerlilerin bunu bilmesi lazım ki ondan sonra dışardakiler zaten öğrenir. Yapmış olduğum tespitlere göre Sarıyerlilerin büyük çoğunluğu bunu bilmiyor. Aslında genel olarak bilinmiyor çünkü üzerinde pek durulmamış bakir bir yer Sarıyer. Mesela Kuzey Ormanları Sarıyer’dedir, bugün sürekli gündemdedir, köprü ayaklarının yapımı sırasında büyük bir bölümü ne yazık ki tarumar edilmiştir. Belgrat Ormanları buradadır. Belgrad Ormanları içerisinde ki İstanbul’un su depoları su kemerleri ve bentler oradadır İstanbul’un en büyük sağlıklı yaşam alanı yine oradadır. Avrupa’nın en büyük arberetumu Sarıyer’dedir. Onun dışında mesire yerleri var, Emirgan’da Emirgan Korusu var Remi Lale Bayramı’nın yapıldığı yer olan Sarı Köşk’ü vardır. Çağ değiştiren Rumeli Hisarı vardır. Bu kale enteresan dünya üzerinde en çabuk bitirilen kaledir 4 ay 15 gün gibi kısa bir sürede bitirilmiştir.

Kalenin inşaatında 7 bin işçi 2 bin duvarcı ve bin 700 marangoz çalışmıştır. Kalenin bir an önce bitirilmesi içinde başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere Zağanos Paşa, Çandırlı Halil paşa sırtlarında taş taşımışlardır çalışanları yüreklendirmek için bunun dışında Cenevizlilerden kalan iki önemli yapıtımız var Kilyos’da süt arazileri 3 tanedir ve Zekeriyaköy ile Uskumruköy arasında ki Uvidus Kulesi’dir. Hala görkemini muhafaza etmektedir. Bunun dışında İstanbul’u düşmanlardan koruma amacıyla yapılan 7 kaleden 4 tanesi Sarıyer sınırları içindedir Kilyos Kalesi, Rumeli Feneri Kalesi, Garipçe Kalesi ve Büyük Liman’daki Küçük Kale diğer 3 tanesi Anadolu yakasındadır. Sarıyer, İstanbul’un su merkezidir. Türkiye’nin en sulak yeri membaa su çıkan yeridir. Ama sular yeteri kadar değerlendirilmiyor. Nedeni de şaşal su çıkaranların 1970’ten bu yana yapmış oldukları propagandadır oysa bugünkü Sarıyer’in çeşmelerinden akan sular temiz sudur, içilebilinir sudur, kaynak suyudur. Ama vatandaşlar bunu bilinmiyor para verip su alıyorlar. Bu konuyla alakalı olarak da ‘Sarıyer suları ve çeşmeleri’ kitabım vardır. Sarıyer’in eksikliği, Sarıyer İstanbul’un merkezine uzak bir yer olmasıdır.

Eskiden Sarıyerliler Taksim’e gidecekse ‘Taksim’e gidiyorum’ demezdi ‘İstanbul’a gidiyorum’ derdi. Beşiktaş’a, Eminönü’ne gidecekse yine ‘İstanbul’a gidiyorum’ derdi. Bunun nedeni de şudur: o zaman vasıta yok denecek kadar az vapur iki saatte gidiyor Eminönü’ne otobüs üç saatte gidiyor yani bu nedenledir ki Sarıyer bakir kaldı. Sarıyer üzerine fazla çalışan olmadı, yazı yazan olmadı. Rahmetli Osman Celal Kaygılı’dan başka Sarıyer hakkında detay yazı yazan hemen hemen yok gibi bir şey. Muhtelif yerlerde var ama bölük pörçük bir araya toplanmış değil o nedenle Sarıyer bakir kaldı. Sarıyer’in gezilmesi, tozulması, yazılması lazım. Geçen sene yayımladığım ‘Gün Boyu Sarıyer’de Dolaşmak’ son kitabımdır.  Sarıyer’in Aşiyan’dan Kısırkaya’ya kadar yapmış olduğum geziden ortaya çıkanlardır ve Sarıyer’in tanıtımına büyük katkılar sağlamaktadır. Sarıyer’e ilgisi olanların okuması gereken bir kitaptır.

ibrahim-balci

Bir dönem Sarıyer Spor’da başkanlık yaptınız şuan Sarıyer Spor’u nasıl görüyorsunuz?

Bizim gibi sporun içinde yoğrulmuş insanlar uzun yıllarda kulüpte yöneticilik yapanlar elbette kulüpten kopamazlar dolayısıyla ilgilerini de esirgemezler. Ben 1950’lerden beri Sarıyer Spor’un içindeyim. 1958’de yönetim kuruluna girdim. Aralıklı olarak hemen hemen 18 sene devam ettim. 2 dönemde has bel kadar 2007-08, 2008-09 sezonlarında başkanlık yaptım yani bir şeyler yapmaya çalıştık. Şimdi öncelikle Sarıyer Spor Kulübü futbolda büyük aşamalar kaydetmiş bir kulüptür. Profesyonelliği 1956’da tescil edilmiş, uzun yıllar şampiyonluk için mücadele etmesine rağmen bunu ancak 1962-63 sezonlarında yakaladı ve yeni kurulan Türkiye ikinci ligine yükseldi. Orada da çokça mücadele ettikten sonra tekrar üçüncü kümeye düştü.

Üçüncü kümede iki sene mücadele ettikten sonra tekrar ikinci kümeye çıktı 1981-82 sezonunda şampiyon olarak 1.lige yükseldi. 1.ligde 12-13 sezon boyunca mükemmel performans gösterdi. 3 defa 4. Oldu. 1 defa 5. Oldu. 7. oldu 8. Oldu. Fakat her kulüpte düşüş olduğu gibi burada Sarıyer’de de oldu.Takım ritmini kaybettikçe seyirci azalır, seyirci azalınca maddi güç sıfırlanır sonunda altından kalkılamaz bir hal alır bu durum yeterince transfer yapılamayınca takım küme düşer ki bizde bunu yaşadık. Fakat 2 yıl aradan sonra 1996-97de tekrar 2. ligde şampiyon olarak 1.liğe çıktık. Ama başarılı olamadık ve tekrar düştük. Ondan sonra düşüş devam etti. Bugünkü adıyla 2.ligde kırmızı ve beyaz gruplara

düştük ve halan daha ordayız. Geçen sezonki takımımız başarılı bir takımdı fakat bu kadroyu bozdular ve bu sene neler olacağını izleyip göreceğiz.

Sizce Türkiye nereye gidiyor 7 Haziran seçimleri şimdi önümüzde 1 Kasım seçimler siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aklıselim Türkiye’nin iyiye doğru gitmesini istiyor. Fakat ben iyiye gittiğini görmüyorum. Türkiye siyaset arenasında bir kişide tasallutu altına girmiş. O ne isterse o oluyor. Dünyanın hiçbir yerinde bir siyasetçi siyasete cumhurbaşkanı, başbakan olsa dahi bu kadar müdahil olmaz.  Siyasi partiye bu kadar baskı yapmaz, halkına bu kadar baskı yapmaz. Abdülhamit dönemini yaşıyoruz. Her gün bir baskın her gün gazeteci kovma, her gün holdinglere vurma, iş sahiplerine baskı… Bu olacak iş değil siyasi irade sahipleri parti başkanları gereken önemi gösterse de mücadeleyi verse de plan yok inşallah kaosa gitmeyiz.

Sarıyerlilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sarıyerlilerin bu güzel semtin kıymetini bilmeleri lazım. Sarıyer’i sevmeleri lazım, ‘Sarıyer’e nasıl katkı sağlarım’ diye düşünmeleri lazım. Şimdi baktığınız zaman her tarafımız deniz ve orman ama hala Sarıyer köy olmaktan kurtulmuş değil. Sarıyer’in insanlarının kendilerine çeki düzen vermeleri lazım Sarıyer’i yaşanılır bir yer haline getirmekten kaçınmamaları lazım. Sarıyer hepimizin ve bütün ülke insanlarının semtidir. Burayı yaşanılabilinir bir haline getirmek hepimizin görevi demek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir