Kategoriler
Eğitim Gündem Manşet

Sarıyerli kadınlar “şiddete karşı” yürüdü!

sariyergazetesi-1 (3)

Sarıyerli kadınlar, kadına yönelik şiddeti protesto etti. Sarıyer Kadın Dayanışması öncülüğünde örgütlenen kadınlar, ellerinde fener ve pankartlarla Sarıyer İlköğretim Okulu’ndan İDO Vapur İskelesi önüne kadar sloganlar atarak yürüdüler…

***

SARIYER GAZETESİ/ELİF ÖZGE YALÇIN

sariyergazetesi-1 (5)

Sarıyerli kadınlar, Türkiye’de kadınlara yönelik işlenen cinayetleri, cinsel tacizleri ve her türlü şiddeti protesto etmek amacıyla Sarıyer Kadın Dayanışması öncülüğünde dün (cumartesi) akşam saat 18.00’de Sarıyer İlköğretim Okulu önünde toplanarak yürüşe geçtiler. Ellerinde fenerler ve “diren kadın”,”hem aşkın hem emeğin yarısı biziz”, “kadına şiddete son”,”çığlığımızı duymadınız” yazılı pankartlarla Sarıyer Meydanına kadar yürüyen kadınlar, attıkları sloganlarla çevredeki vatandaşlardan da yoğun ilgi gördüler. Yoldan geçen araçlar da korna çalarak, yürüyüş yapan kadınlara destek verdiler.

Derya Beyoğlu; “Kadına her türlü şiddeti kınıyoruz”

sariyergazetesi-1 (1)

İDO Vapur İskelesi önünde biten yürüşün ardından meydanda toplanan kadınlara, Sarıyer Kadın Dayanışması adına bir konuşma gerçekleştiren Derya Beyoğlu şunları söyledi: “Yarın 8 Mart Kadınlar Günü. Kadının emeğini sömürenlere karşı baş kaldırdığı ve uğrunda can verdiği gün, kadının var oluşunu bile erkeğe bağlayan, kadını sadece anne olduğunda veya bir erkeğin karısı olduğunda kadın olarak sayan, kadına cinsel obje gözüyle bakan, namus kavramını kadın vücudu üzerinden açıklayan, kadının hayatında ve bedeninde söz hakkı olduğunu sanan, kadını sömüren, tacizi kıyafet üzerinden meşrulaştırmaya çalışan karanık güruhları; tacizciye iyi hal indirimi uygulayan sözde hukukçuları, erkek yanlısı haber yapan sözde medyayı, gerici köhne zihniyeti protesto etmek için ve yüzyıllardır süren mücadele sonunda elde ettiğimiz haklarımızı savunmak için, kadınlığımıza ve haklarımıza yapılan saldırıyı kınamak için buradayız”

sariyergazetesi-1 (2)

Devlet olarak ne yapıyorsunuz?

Beyoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Küçücük kız çocuklarıyız biz, 50 yaşındaki bir erkekle zorla evlendirilen, 13 yaşında 24 tane erkeğin tecavüzüne uğrayan. Gencecik kadınlarız bizler, sevdiğimiz erkek tarafından bıçaklanan, yüzüne kezzap atılan, canlı canlı yakılan, gezide ağacına sahip çıktığı için devlet terörünü yaşayan IŞİD tarafından satışa çıkarılan kadınlarız. Soruyoruz; “Devlet olarak ne yapıyorsunuz?” Bize çözüm diye sunduğunuz; kadınları ayrı otobüse bindirip karma eğitimi erkek- kız diye ayırmak mı? Küçük kız çocuklarına çığlık atmayı öğretmek mi? “Tecavüzcü kürtaj yaptıran kadından daha masumdur, kadın iffetli olacak herkesin içinde kahkaha atmayacak” diyen vekiller mi? “Çalışan kadın fuhuşa hazırlanıyor” diyen mi? Yoksa mecliste kadın vekillere saldıranlar mı?”Siz önce kendi zihniyetinizi düzeltin! Sizin vahşi politikalarınız yüzünden kadın cinayetleri 10 yılda yüzde 1400 arttı, şiddet şiddeti doğurdu. Gölge etmeyin, çekin kirli ellerinizi hayatlarımızdan, bedenlerimizden. Artık susmayacağız! Artık birlikteyiz, meydandayız.

Halay çekerek meydandan ayrıldılar

Öte yandan meydanda yapılan konuşmalardan sonra kadınlar hep birlikte halay çekti. Kadınlar, eylemin ve meydandaki etkinliğin tamamlanmasından sonra olaysız bir şekilde evlerine dağıldı.

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (1) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (2)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (3) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (4)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (5)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (7)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (8) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (9)

sariyergazetesi-1 (8)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (10) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (11)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (12) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (13)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (14) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (15)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (17) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (18)

sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (19) sariyer-kadin- dayanismasi-eylem 1 (20)

SARIYER GAZETESİ/ ELİF ÖZGE YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir