Kategoriler
Gündem Manşet Röportaj

Sarıyer’in en başarılı iş adamlarından Sarıyer Marketler Zinciri’nin patronu İhsan Korkmaz ilk kez Sarıyer Gazetesi’ne konuştu…

ihsan korkmaz-sariyergazetesi1

***_ayracSarıyer Marketler Zinciri’nin patronu sevilen ve başarılı iş adamı İhsan Korkmaz, sektördeki başarılarını ve çalışmalarını Sarıyer Gazetesi’ne anlattı. Bugüne kadar kendisiyle ilgili merak edilen tüm sorulara cevap veren ve Sarıyer’deki projelerini anlatan Korkmaz; “Biz sektörde 50 yıllık bir maziye sahibiz. 11 mağazamızda 8 bin civarında ürün ve 400’e yakın personel ile hizmet veriyoruz” diye konuştu.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer’in en başarılı iş adamları arasında yer alan, Sarıyer’e ve Sarıyerliler’e olan sevgisiyle bilinen, mütevazi yaşamıyla da herkese örnek olan İhsan Korkmaz, gazetemize konuştu. Her gün on binlerce kişinin alışveriş yaptığı Sarıyer Marketler Zinciri’nin sahibi de olan Korkmaz, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

sariyermarket1

 İşte Sarıyer Gazetesi’nin soruları ve iş adamı İhsan Korkmaz’ın verdiği cevaplar;

_ayrac

* Öncelikle Sarıyerlilere kendinizi tanıtabilir misiniz?

1957 yılı Rize doğumluyum. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Sarıyer’de okudum. 50 yıldır perakende sektörünün içindeyim 25 yıldır şirketimde aktif yöneticilik yapıyorum.

* Sarıyer Market’i bize rakamlarla anlatabilir misiniz? Günlük ortalama müşteri sayınız nedir? Personel sayınız ve mağaza sayınız nedir, yaklaşık kaç çeşit ürün satılmaktadır?

Sarıyer market 50 yıllık mazisi olan bir kurum. İstanbul’un değişik semtlerinde 11 mağaza ile hizmet etmekteyiz. Mağazalarımızı her gün 15 bin kişi ziyaret etmektedir. Müşterilerimize 8 bin çeşit ürün ve 400’e yakın personelle hizmet ediyoruz.

*Online alışverişe ne zaman başladınız? Bu klasmanda birçok insan tarafından uluslararası mağazalardan daha önde görülüyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Online alışverişe sekiz yıl önce başladım. Bütün zorlukları yaşayarak, tecrübe ederek bugünlere geldim. Bugün sağlam altyapısıyla servis yapabilen bir servis ağıyla hizmetinizdeyiz. Vizyonumuzda perakende sektörünün lider firmalarından olmak vardı.

*Türkiye’de zorlukla bulunan birçok ürünü marketlerinizde kolaylıkla bulabiliyoruz. Örnek vermem gerekirse zamanında hiçbir yerde bulunamayan Pfanner, Hersheys sizde kolaylıkla bulunabiliyordu. Bu bir pazarlama politikası mı?

Tedarikçilerimiz tarafından yeniliklere ve çeşitliliğe önem veren bir firma olarak biliniyoruz. O sebepten yeni çıkmış ürünleri önce bizimle buluşturuyorlar. Biz de müşterilerimizin seçme şansını çoğaltarak onları mutlu ediyoruz. Ben bu kanaatteyim.

*Sarıyer dışında da şubeler açmaya başladınız, şube sayınızı kaça çıkarmayı planlıyorsunuz? Bundan sonraki hedefiniz Sarıyer Market’i İstanbul’un tamamına yaymak mı?

Şubeleri çoğaltmak tabii ki hedeflerimiz arasında var. Ancak uygun koşullar oluştuğunda nezih semtlerde şubeler açarak toplam şube sayısını ilk aşamada 20’ye çıkartmak istiyoruz.

*Mağazalarınızda çalan müzikler zaman zaman sosyal medyada ilgi odağı oluyor. Müzikler konusunda sizin bir dahliniz var mı?

Mağazalarımızda çalan müzikleri sahibi olduğumuz radyo kanalı üzerinden telif haklarını ödeyerek çalıyoruz. Bu iş için de profesyonel bir kadroyla çalışıyoruz. Müşterilerimizin ruhuna dokunacak parçaları seçmek için özen gösteriyoruz.

*Sarıyer Marketler’de birçok ürünü piyasadaki fiyatın çok çok altında bulabiliyoruz. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Perakende kampanyalar bizim işimizin çok önemli bir parçası. Tedarikçilerimizle beraber hazırladığımız kampanyalarımızdaki temel amaç; müşterilerimizin bütçelerine katkıda bulunmak ve rekabet ortamı yaratmak.

*PERDER yöneticiliği süreciniz nasıl gelişti? Sizce Per-der perakendecilerin sıkıntılarına çare olabilecek mi? Buradaki çalışmalarınız nelerdir?

PERDER (Perakendeciler Derneği) yöneticiliğim 2006 yılından bu güne devam ediyor. Buradaki vizyonumuz tüm üyelerimizi, sağlam bir organizasyon içerisinde, sistematik gelişimlerini tamamlamış güçlü markalar haline getirmek.

*Sarıyer’de kamuoyunun bildiği ve bilmediği birçok sosyal sorumluluk projesi içinde Sarıyer Market’in öncülük ettiğini görüyoruz. Hala yürüttüğünüz ve önümüzdeki dönemlerde hedeflediğiniz sosyal sorumluluk projeleriniz var mı, varsa neler?

Sarıyer bölgesinde bizden talep edilen ve bizim bizzat başladığımız projelerin içinde bulunduk, bundan sonra da bulunacağız elbette. Mesela şu an planlamakta olduğumuz bir orman projemiz var, müşterilerimiz adına birer fidan dikip bir orman oluşturmak istiyoruz.

*Market işinin dışında başka bir sektörde yatırım yapıyor musunuz? Yapmayı düşünüyor musunuz?

İnşaat işiyle de uğraşıyoruz.

*Sizde ve ailenizde güçlü bir Sarıyer sevgisi ve Sarıyerlilik bilinci olduğunu biliyoruz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

İçimizdeki Sarıyer sevgisi hiç bitmeyecek ama üzülerek söylüyorum ki eski Sarıyer’i çok özledim.

*Sarıyer Spor Klubü bu sene büyük bir atılım gerçekleştirdi. Bir üst lig için ciddi çalışmalar yürütüyor. Siz de bu sürece müdahil oldunuz mu? Olmadıysanız ilerleyen zamanlarda olmayı düşünür müsünüz?

Klübümüzün başarılarını alkışlamak için avuçlarımız her daim hazır…

RÖPORTAJIN DEVAMINI SARIYER GAZETESİ’NİN SON SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

“Sarıyer’in en başarılı iş adamlarından Sarıyer Marketler Zinciri’nin patronu İhsan Korkmaz ilk kez Sarıyer Gazetesi’ne konuştu…” için bir yanıt

Gerçekten çok sevilen bir kişidir..resminin arkasında Atatürk’ün resmi olsaydı daha güzel olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir