Kategoriler
Gündem Röportaj

Hisar’da çıplak ağaç kalmayacak

IMG_1693


MERT CİN/SARIYER GAZETESİ/ÖZEL HABER

Sarıyer Gazetesi olarak Sarıyerlilerle buluşmaya devam ediyoruz, bu kapsamda Sarıyer’in en güzel semtlerinden biri olan Rumelihisarı’ndaydık ve Rumelihisarı Güzelleştirme Derneği’nin yöneticileriyle ile bir araya geldik, Rumelihisarı’nın ve mahalle sakinlerinin sorunlarını konuştuk. Derneğin başkanı Sibel Hanım ve dernek üyesi Deniz Hanım’la gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı sizlere sunuyoruz.

Dernek kaç yılında kuruldu kuruluş amacı nedir? Kısaca açıklar mısınız?

2002 yılında Orhan İpek tarafından kuruldu eski dönemlerde Rumelihisarı Derneği varmış ama zamanla kapatılmış Orhan abimiz de yeniden bir dernek kurmak istedi.Bir takım sorunlarımız oluyordu bunların çözüme ulaşması için gerekliydi, Rumeli Hisarı spor kulübümüz var ama orası spor ağırlıklıydı, Orhan abimiz de bu derneği kurdu. Ben Rumeli Hisar spor kulübünde uzun yıllar çalıştım, Ali Ergenç başkanımız döneminde başladım birkaç dönem onunla çalıştım daha sonra Aydın Acar başkanımız döneminde de çalıştım yani yönetim işlerinden anlıyorum. Dernek başkanımız şehir dışına yerleşme kararı alınca kongreye gittik ve ben başkan seçildim ve dört dönemdir başkanlık yapıyorum derneğe.

IMG_1698

İstanbul Boğazı Belediyeler birliği Boğaziçi imar planı çalıştayını yaptı ve sahil şeridinde bina yüksekliğinin arttırılması ve taban alanlarının genişletilmesi kararı çıktı.Siz deSarıyer’de diğer derneklerle itiraz ettiniz bu karara, sonuç ne oldu peki?

O dönemde Orhan İpek abimiz başkandı ben de yönetimdeydim defalarca Anıtlar Kurulu’na dilekçe verdik.Burada daha önce tarihi bir kayıkhanemiz vardı oranın elden gitmemesini istiyorduk.Sonra İskele Restorant’la yalılar arasındaki bölüm çok kısa bir bölüm yani hiçbir insanın iskeleye geldikten sonra oraya kadar yürüşünü sürdürmesi imkânsız.O dönemde bazı ağabeylerimiz buna itiraz ettiler, biz oraya gittiğimizde bize bir karar vermemiz söylendi Rumelihisarlılar olarak burası yapılsın mı kalsın mı biz tabi imzalar topladık yapılmaması için ama başarılı olamadık.

IMG_1710

Rumelihisarı’yla ilgili ileriye dönük olarak ne gibi projeleriniz var? Neler yapmayı planlıyorsunuz?

En son ramazan ayında derneğimizin girişimiyle burada güzel bir iftar yaptık bütün sahil boyuna masa sandalye atıldı. Sarıyer Belediyesi bir iftar verdi çok başarılı olduk bu konuda daha sonra 25 Temmuz’da burada kahvaltı organizasyonu düzenledik sağ olsun Şükrü Başkanımız da katıldı. Bunun dışında Hisar’ın bir çok sorunu oluyor her semtte olduğu gibi, en basiti yokuşumuzun yapılması lazım kanalizasyon problemimiz var İski ile ilgili sorunlarımız var metro geldi ama aşağıda sahilde  yaşayan insanların ulaşımı zor bunu çözmeye çalışıyoruz. Hisarüstü otobüsü var o hattın hiç olmazsa Salih Bey Sokağı’na kadar indirilip bir kısım yokuşu insanların çıkmasına yardımcı olması için ring seferi yaptırılabilir.Bu arada Muhtarımız Çetin Karayılan’la da iş birliği halinde çalışıyoruz gerektiğinde bir takım konuları o bize pas ediyor, gerektiğinde biz ona pas ediyoruz veya aynı anda çalışıyoruz aynı konu üzerinde bu şekilde çalışıyoruz.  

Doğatepe yapılaşmaya açılıyor bununla ilgili olarak bir girişiminiz var mı?

Muhtarlık ve dernek olarak dilekçe verdik, yapılaşmaya açılmayacağını Doğatepe olarak kalacağını söylediler, zaten orada bir mekan vardı, belki yapılırsa onun yerine İBB’nin kafe tarzı bir tesisi yapılabilinir ama şu anda o da geçerli değilmiş bize verilen cevap böyle.

IMG_1695

Rumeli hisarı sahili çok güzel bir yer ve sahilde göze takılan bir görüntü var giydirilmiş ağaçlar bu fikir kimden çıktı?

Bu olay 2004 yılında Hollanda da ortaya çıkmış bir sanat Yarn bombing (Örgü Patlaması) dış mekandaki objeleri örgüyle giydirme sanatı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi çocukluk arkadaşım var Derya Hoca onunla biz sekiz ay kadar yaptık bu işi bir takım öğrencilerle örgü örerek, Mimar Sinan’ı giydirdik sonra da Rumelihisarı’nda yapalım dedik. Bu aslında masalara sandalyelere kadar uzanan bir sanat ama biz ağaçlarla sınırlı kaldık. Şuanda beş ağaç var giydirilmiş, üç tane daha var hazırlık aşamasında sabahlara kadar çalışıyoruz bu iş için. Birkaç gün içinde onları da giydirmiş olacağız bir ağacı giydirmek nereden baksanız örülen parçaları birleştirmesiyle 8-9 saat sürüyor. Tabi bunları yapmak için İBB’den izin almanız gerekiyor onlar da bize 9. aya kadar izin verdiler, biz bir ağaç diye izin almıştık daha sonra elimizden geldiğince diğer ağaçları da giydirdik. Önümüzde ki yıllarda daha renkli bir Rumelihisarı göreceğiz.

IMG_1696

En son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Buraya bir turnike konulmasını ve boğaz hattı vapurlarının buraya gelmesini istiyoruz çünkü burası özellikle hafta sonları buradaki işletmelerden dolayı çok kalabalık oluyor ve trafikte çok oluyor, hiç olmazsa deniz yoluyla bu trafiği azaltırız diye düşündük. Defalarca dilekçe vermemize rağmen Kadir Topbaşa özel olarak dosya vermemize rağmen hala daha yapılmadı.Umarız kısa sürede bu konuyu da hallederiz.

IMG_1708

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir