Kategoriler
Eğitim Manşet Altı

Yeni ismi Özel Eğitim Kurumları

Sarıyer’de bulunan bir çok dershaneyi de ilgilendiren dersanelerin sonunun ne olacağını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı açıkladı. Dershanelerle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karardan sonra dershanelerin adının “özel öğretim kursları” adı altında tanımlandığını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Avcı, üç bölümden kurslar oluşturduklarını, herkesin kendi yaş grubundaki kursa gidebileceğini ve bu sınıfların 16 geçemeyeceğini söyledi.

44506

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği karardan sonra değişecek düzenlemeleri anlattı.

Avcı’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘Kursları 4 sınıfta topladık’

“İsteyen tüm öğrenciler takviye kursları alabilecek. Resmi Gazete’de yönetmeliğimiz yarın çıkmış olacak. İlgili yasada dershane diye bir kurum tanımı yok. Gerek anayasa ve gerek diğer yasalarda yapılacak her türlü eğitim ve öğretimin MEB sorumluluğunda yapılması için bir tanım var.

“Biz eğitimden sorumluyuz. Hangi kurum nasıl tanımlanmış, açılma kriterleri nedir bunlar tanımlanıyor yasada. Yeni yönetmelik yarın çıkacak. Açma iznini vermemiz için açılış kriterlerine bakıyoruz. Özel okullar, kurslar, etüt merkezleri için geçerlidir. Biz de özel öğretim kurumlarındaki yeni değişikliklerde kursları 4 sınıfta topladık.

3 bölümden kurs

“Dönüşene veya dönüşmek isteyen her kurum yeni yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde dönüşebilecekler. Dershaneler özel öğretim kursu adı altında tanımlandı. Özel öğretim kurumları hafta için ve hafta sonunda eğitim desteği almak isteyen öğrencilerimize hazırlanmış programlardır. Matematik, fen bilimi gibi gruplar oluşturduk.

“Özel eğitim kursuna dönüşmek isteyenler kurs çerçeve yönetmeliğinde sınıflandırılmış istedikleri 3 bölümden kurs açabilecekler.

Sınıflar 16 kişiyi geçemeyecek

“Talim terbiye kurumu belirledi. Gruplar oluşturuldu. En fazla 3 tanesi için ders verilecebilecek. Matematik, fen bilimleri vs. Aynı kurum aynı binada 3 bilim grubunda kurs açabilecek. Kurslardaki sınıfların mevcudu 16 kişiyi geçemeyecek.

“Herkes kendi yaş grubunda kursa gidebilecek. İlkokul ve ortaokula gidecek öğrencilerimiz de etüt merkezlerinde yararlanacaklar. 12 yaş sınırı koymuştuk, mahkeme iptal etti biz de böyle düzenleme yaptık. Temel liseler de hafta sonu mezun öğrencilere ders verebilir.

“Biz okullarımızda etüt merkezleri açıyoruz, hafta sonu kurslar düzenliyoruz. İlla para vererek eğitim almak istiyorum diyenler özel eğitim kurumlarına gidecek.

“Yaptığımız değişikliklerle ek bir derse ihtiyacı olmaması için çalıştık. Ama illa ekstra ders almak isteyenler özel eğitim kursuna gidecek.”

AYM kararı iptal etmişti

Anayasa Mahkemesi (AYM) dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemeyi 14 Temmuz 2015’te iptal etmişti.

Mahkeme gerekçeli kararında öğrencilerin giriş sınavlarına hazırlık ihtiyacını karşılayacak okul dışı alternatif imkanlar sağlanmadan dershanelerin kapatılmasının eğitim ve öğretim hakkına yönelik ölçüsüz bir sınırlama olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda tüm dershanelerin kapatılmasının özel teşebbüs özgürlüğünü korumasız bırakacağını da belirtildi.

İptal edilen yasada dershanelerle ilgili düzenlemeye göre dershaneler 1 Eylül 2015’e kadar ya özel okula dönüşecek ya da bu tarihten itibaren tüm faaliyetlerine son verecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir