Kategoriler
Arşiv Eğitim Gündem Manşet

Yurt Gazetesi’nin Behçet Kemal Çağlar Lisesi’yle ilgili haberine Okul Müdürü Ayhan Sayar’dan cevap; “İddialar ve suçlamalar yalan”

yurt gazetesi

***

YURT Gazetesi’nde geçtiğimiz günlerde “Okulda cihat haracı” başlığıyla yayınlanan habere konunun muhatabı olan Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nden cevap geldi. Okul Müdürü Ayhan Sayar tarafından söz konusu gazeteye gönderilen cevap düzeltme ve tekzip metninde söz konusu iddialar yalanlandı ve şöyle denildi.

 ***

Okul Müdürü Ayhan Sayar’ın söz konusu haberi yayınlayan basın kuruluşlarına gönderdiği açıklama metni aynen şöyle;

1- “Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi Müdürü Ayhan SAYAR hakkında “İstanbul Sarıyer’deki Behçet kemal Çağlar Anadolu Lisesi’nde AKP’ye yakınlığı ile bilinen İnsan Hak ve Hürriyetleri(İHH) İnsani Yardım Vakfı okulda açtığı stantla öğrencilerden zorunlu bağış toıpladı. Okulun çeşitli yerlerine afişler asan İHH yetkilileri,”Her sınıfın Bir Yetim Kardeşi var”projesi adı altında düzenli olarak öğrencilerden her ay 3TL zorunlu bağış aldı. Bağışlar karşılığında A4 kağıdı ile hazırlanmış göstermelik 90’TL lik makbuz kesme vakıf yönetiminin topladığı bu paraları nereye aktardığı ise kafalarda soru işareti yarattı.

2-Bağış Yapmayana Tehdit

Yurta ulaşan ve isimlerini vermek istemeyen öğrenciler ve velileri, okul Müdürü Ayhan Sayar’ın bağış yapmak istemeyenleri Disiplin cezası uygularım diyerek tehdit ettiğini öne sürdü.İHH tarafından toplanan paraların Suriye’yi kan gölüne çeviren cihatçı çetelere aktarıldığı iddia ediliyor.

3-Okulda İHH bürosu!

Gazetemizin ulaştığı fotoğraflar skandalın boyutunu da gözler önüne seriyor. Fotoğrafta Okul Müdürü Ayhan Sayar’ın okulun bir bölümünü İHH yetkililerine tahsis ettiği ve İHH afişleri ile donattığı görülüyor. Öğrencilerden toplanan paraların ayrıldığı masada para sayma makinesi ve pos cihazı bulunuyor. Sosyal medya hesabında profil fotoğrafına Rabia logosu koyan okul müdürü Sayar’ın paylaştığı içeriklerde AKP’ye yakın olduğu dikkat çekiyor.

4-Mesai Okul Bahçesinde

İHH’ya tahsis ettiği bölüm ve okulda disiplin cezası tehdidi ile zorunlu para toplanıp toplanmadığını iddialarını sormak için defalarca aradığımız okul müdürü Ayhan Sayar’a ulaşamadık. Okul santrali her defasında “Müdür bey yerinde değil, bahçede” yanıtını verdi. Telefonlara çıkmayan Sayar, Cuma günü bütün mesaisini okul bahçesinde geçirdi.İfadeleri yer almıştır.

A-1- 2013-2014 eğitim öğretim yılında başlayıp 2014-2015 eğitim öğretim yıllarında da  devam etmesi için “Her sınıfın Bir yetim kardeşi var” kampanyasının Milli Eğitim Bakanlığı 25/09/2014 ve 13/10/2014 tarihli  yazılarıyla;  aynı zamanda İHH, Diyanet işleri başkanlığı ve Eğitim bir sen tarafından ortaklaşa tüm Türkiye’de birçok kurumda yürütülen “her sınıfın bir yetimi var ” projesi kapsamında okullarda eğitim gören öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever ve duyarlı vatandaş olarak yetişmelerine katkı sağlayacağı, öğrenciler arasında sevgi, saygı ve kardeşlik bağlarını güçlendireceği yönündeki yazısıyla 80 ilimize bildirmiştir. Bizde okul olarak dünya yetimlerine sahip çıkma adına bu projeye pek çok kurum gibi dahil olduk. Başkanlığımda kurmuş olduğum komisyonda okulumuzdan bir müdür yardımcısı bir rehber öğretmen ve okulumuz sosyal sorumluluk kulübü öğrencileri yer almaktadır. Bunlarda 30 civarında öğrencidir. Ben bir defa bu projeye başlarken bilgilendirmek için bir defada on beş yetime sahip olduktan sonra teşekkür etmek için herkesin huzurunda törende bu konuyla ilgili konuştum. Bunun dışında projeyi tamamıyla öğretmenlerimiz ile ağırlıklı olarak öğrencilerimiz sürdürmüştür. Tamamen gönüllü olan 15 sınıfımız ayda 90 TL vermeyi kabul edince ilk ay (nisan) toplanan parayla ben ,müdür yardımcım ve sosyal sorumluluk kulübü öğrencileri ile İHH fatih şubesine 90 TL’yi   götürdük ve 15 yetimimiz ile ilgili dökümanları ve ayrıca bize verilen makbuzları aldık. Henüz ikinci aylıklarımızı tamamlayamadık ve mayıs ödemesini de yapamadık.
A-2- İkinci bir husus olan  öğrencileri disiplin cezası vermekle tehdit ettiğime ilişkin doğru ve mesnetsiz iddiadır. Okulumuzda 24 sınıf varken gönüllü olan 15 sınıf yetim almayı kabul etmiştir. Biz eğer tehdit etseydik 24 sınıf 24 yetim olurdu. Ayrıca nisan ayında ilk aylığımızı ödedik ancak henüz mayıs ayını ödeyemedik çünkü parayı tamamlayamadık tehdit etseydik eğer bu da çoktan olurdu kaldı ki bu işin gönüllülükle yürütüldüğünü daha projenin başında vurguladık. Ayni zamanda 2 kez genele yaptığım konuşma dışında hiç bir öğrenci ya da sınıfla konuyla ilgili bir demecim ya da baskım olmamıştır. Çünkü projeyi öğretmenleriyle öğrencilerim yürütmektedir.
A-3- Haberde yer alan İHH’ya özel oda tahsis ettiğim, orayı afişlerle donattığım, para sayma makinesi ve pos makinesi bulundurduğumuz iddiası ki gazetede yer alan resimden bahsediliyor tamamen iftiradır tamamen gerçek dışıdır. Okulumuzda böyle bir oda olmayıp resimdeki yer ise okulumuzun bir bölümü değildir İHH nin Fatih’deki merkezidir. Okulumuzda böyle bir oda yoktur ve de İHH mensuplarını da okulda hiç görmedim.
A-4- Cuma günü yani 08.05.2015 tarihinde defalarca aranmama rağmen görüşmekten kaçmam iddiasıdır. Ben bir takım sendikaların nöbet eylemi yapmalarından ötürü ve öğretmen yetmezliği mağduriyet oluşturmasın diye sık sık teneffüslerde tüm idareci arkadaşlarımla nöbetçi öğretmenlerimize yardım ediyor hatta bizler de nöbet tutuyoruz. Dolayısıyla okul müdürü olarak makamda oturarak mesai bitirmek benim işim değildir. Amacım özellikle teneffüs saatlerinde okulun tamamına hakim olma adına koridorlara ve bahçeye tam hakim olmaktır. Kaldı ki odada oturarak müdürlük yapmak doğru değil ve okula hakim olmak mümkün değildir. Okuldaki Memurun o gün bana söylediği yurt gazetesinin beni bir defa aradığı ve kendisinin ise benim bahçede olduğumu söylediğidir. Ben başka bir şey bilmiyorum.

Anlayamadığım bir diğer husus ise adı geçen gazetenin benim facebook hesabıma kadar bilgi sahibi olmasıdır. Benim facebook hesabımda yer alan rabia logosundan ve hesabımın içerikleri hakkında yorum yaparak bu gazete neyi amaçlamıştır? bu durum kafa karışıklığı uyandırmaktadır. Bunu hangi hak ve cüretle yapmıştır bunu da anlamış değilim. Ayrıca izni alınmadan resmi yayınlanan okulumuz öğrencisi ki 17 yaşındadır bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenmiştir. İzni alınmadan bir gence ve onun arkadaşlarına nasıl bir zarar vereceği düşünülmeden yapılan bu habere karşı gerekli adımları da ayrıca atacağız.  

Yayından doğan tazminat haklarımı saklı tutmak kaydıyla; Yukarıdaki tekzip metninin tarafınıza tebliğinden itibaren 3 gün içerisinde yayınlanmasını ve aynı süre içerisinde haber arşivinizdeki bu gerçeğe aykırı haber metninin kaldırılmasını; Cevap ve düzeltme hakkımın kullandırılmaması veya yasaya aykırı kullandırılması halinde yargı yoluyla bu hakkımı kullanacağımı, bundan doğacak her türlü yükümlülüğün tarafınıza tahmil olunacağını ayrıca ihtar ederim. 11/05/2015

Ayhan SAYAR       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir