Kategoriler
Arşiv Gündem Manşet Röportaj

BİR DÖNEME DAMGASINI VURAN EFSANE İL BAŞKANI ŞİNASİ ÖKTEM;”İKTİDAR OLMAK İSTİYORSAK ÖRGÜTE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

CHP’nin efsane eski İl Başkanı Şinasi Öktem yeniden vekillik yolunda…

sinasioktem (2)

 *** 

CHP’nin İstanbul’daki en etkili isimlerinden eski İl Başkanı Şinasi Öktem, İstanbul 2. Bölgeden meclise girebilmek için siyasi çalışmalarına başladı. Ümraniye’de bir dönem Belediye Başkanlığı yapan ve 23. Dönem milletvekili de olan Öktem, bir kez daha siyasetteki tecrübesini ve birikimlerini meclise taşımak istiyor.

*** 

6 yıl boyunca CHP İstanbul İl Başkanlığı yapan Öktem, teşkilatın sesini meclise taşımanın önemine dikkat çekiyor ve iktidara ulaşmanın yolunun mutlaka ama mutlaka örgütten geçtiğine inanıyor; “Eğer gerçekten iktidar olmak istiyorsak örgütümüze mutlaka sahip çıkmalıyız” diyor…

 ***

sinasioktem1 (8)

Geçmişte parti içinde “ön seçim yapılması” konusunda büyük mücadele veren ve bu mücadelesi nedeniyle o dönemlerde zaman zaman şimşekleri üzerine çeken Şinasi Öktem, bir kez daha parti içindeki ön seçimin önemine dikkat çekiyor. Bu yüzden de teşkilatlara ve örgütteki her bireye büyük değer veriyor.

ÖRGÜTÜMÜZE MUTLAKA DEĞER VERİLMELİDİR

İstanbul 2. Bölgeden milletvekili adaylığı için kolları sıvayan deneyimli eski İl Başkanı Şinasi Öktem, il ve ilçe örgütlerini partilerin kaderini ve iktidarların geleceğini belirleyen vazgeçilmez bir unsur olarak görüyor. “İktidar olmanın yolu örgütle kenetlenmeden geçer” diyen Öktem, bu konuda şunları söylüyor; “

“CHP örgütü yarım da olsa bu önseçime katılmalı, yüzlerce arkadaşım çıkmalı, aday olmalı, tecrübe kazanmalı, örgüt de varlığını hissetmeli. İnsan psikolojisinde en önemli bir şey vardır, “değer verilmek”. Değer verildiğini hissettiğinizde siz daha farklı bir birey olursunuz. Şimdi örgütümüze değer verilecek örgütümüz de buna göre sandığa sahip çıkacak, örgütümüz siyasi çalışmalarını yapacak ve ben seçtim diyerek, çorbada benim de tuzum var deyip mutlu olacak ve seçilenler de partiyi kolay kolay bırakıp gidemeyecekler.”

İKTİDARA ANCAK HALKIMIZLA YÜRÜRÜZ

sinasioktem1 (7)

“CHP’nin bir tane çıkış yolu var. Biz kurucu idarenin bize açtığı yoldan yürüyerek ancak halkın desteğini alabilecek bir siyasi gücüz. Biz ancak halkımızın desteğiyle iktidara yürüyebiliriz. Halkımızın partideki temsilcisi örgüttür. Her bölgede ortalama 70 bin üye var. 1. Bölgede 120 bin civarında parti üyesi tarafından temsil edilmekteyiz, bu üye yapılanması sorgulanabilir, yargılanabilir üyeler eksiktir fazladır bunların hepsi mümkündür ama bir şey unutulmamalı ki bu üye yapısından çıkan delegeler, Merkez Yönetim Kurullarını, Parti Meclisini, Genel Başkanı seçmektedirler. Üyeler ve Delegeler partinin Merkez Yönetimini ve Genel Başkanını seçiyor, milletvekillerini mi seçemiyor?

Milletvekili,  Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeliklerine gelindiğinde mi bizim partinin örgüt yapısı, üye yapısı tartışmaya açılıyor. Üyeler mahalli delegelerini, mahalli delegeler ilçe ve il delegelerini, il delegeleri il Başkanlarını seçiyor, kurultay delegelerini seçiyor onlar da gidip genel başkanı seçiyorlar bu üyeler milletvekillerini de seçebilirler. Bunun mücadelesini çok uzun zamandan beri veriyoruz. 2007 seçimlerinden önce yaptığımız Conrad Oteli toplantısında o zaman ki Genel Başkanın da olduğu merkez yönetim kurulunun da parti meclisinin ve İstanbul milletvekillerinin hepsinin dahil olduğu toplantıda ben o dönemin il başkanı olarak örgütümün görüşlerini dile getirdim ve bu partinin tek yolunun ön seçim olduğunu hatta kontenjanlar kullanılarak bugün fermuar sistemi dediğimiz sistemi önererek ön seçim talebinde bulunduk.”

ÖN SEÇİM YAPILMALI, KONTENJAN DA KULLANILMALI

sinasioktem1 (5)

Sözlerinin büyük bölümünü örgütün partideki önemine değinerek sürdüren Şinasi Öktem sözlerine şöyle devam etti; “ 6 sene İl Başkanlığı yaptım, ön seçim talebinde bulunduk diye örgütümüz baştan aşağı ben dahil ağır bir şekilde cezalandırıldı. Şimdi aynı yöneticiler üyelerin oy kullandığı, hakim denetiminde ön seçim istemektedirler, demek ki hukuk,  hem parti içi hukuk herkese bir gün lazım oluyor, bu anlayışla bu mücadeleden gelen bir anlayış olarak biz bu ön seçimde diretiyoruz. Ön seçim olmalı, bu kadar kontenjan da kullanılmamalı yüzde 5 kontenjanla yetinilmeli. Bir başlangıçtır hiç değilse 90 yıllık partinin bir yerden parti içi demokrasiyi işletmeye başlamasıdır. Ön seçim bir kültürdür, bugün eksiklikleri, fazlalıklar, haksızlıklar olabilir, birçok hak eden arkadaşım aday olamaz, seçilemez bunların hepsi olabilir bunların içerisinde biz de olabiliriz ama bir mücadeleyi başlatmış oluruz.”

ÖRGÜT İLE MİLLETVEKİLLERİ İÇ İÇE OLUR

“Örgütle partiyi yönetenler ve örgütle milletvekilleri arasında bir iç içelik olur. Bir milletvekilinin örgütün ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarfetmesinin bir anlamı yok, nasıl olsa onu örgüt seçmiyor, dolayısıyla üyelerin değer kaybı oluyor,  parti gözünde üyeler değer kaybedince parti de üyeler gözünde değer kaybediyor, delegeler için de aynı şey söz konusu ve dolayısıyla da halk için de aynı şey söz konusu, üyelerinin gözünde değer kaybetmiş bir partinin halkın gözünde değer bulacağını düşünmek kadar herhalde siyaset bilimine aykırı bir şey olamaz.”

KOMİSYONA KATILMADAN PARTİYİ TERK EDİYORLAR

sinasioktem1 (9)

“Gittikleri mahallelerde oturdukları evlerde, lokallerde, kafelerde hep bir partiliyle karşılayacaklar. Ve partili de diyecek ki ‘Niye istifa ettin?’ Hangi köşkün, bilmem neresinden kimin önerisiyle listeye koyduğun, milletvekili komisyon toplantısına bile katılmadan partisini terk ediyor, başka partiye geçiyor. Hiçbir partilinin ona hesap sorma şansı da olmuyor, imkanı da. Çünkü yaşadığı yerler ayrı, var olduğu dünya ayrı, düşünceler ayrı…”

4 MİLLETVEKİLİ GİTSE 600 BİN EMEK GİTMİŞ SAYILIR

“Emek sömürüsü ortadan kalkacak, kim CHP’nin merkez yoklamasıyla oluşan milletvekillerinin arkasında etkin oluyor? Bu soruya zaman zaman cevap bulmakta zorlanıyoruz” diyen Şinasi Öktem, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ercan Cengiz bu partide niçin milletvekili olduğuna birilerinin cevap vermesi lazım. Ercan Cengiz kimdi ki hangi siyasi sosyal faaliyetleriyle hangi sosyal demokrat duruşuyla hangi devrimci duruşuyla hangi ilerici yurtsever duruşuyla bu partide milletvekili oldu, sonra da ihanet edip gitti? Bu sorunun cevabını kim verecek hesabını kim verecek? Örgüt seçerse örgüt verir.

Bu son 10-15 yılda oluşturulan milletvekilleri listesinin hem eski yönetim dönemin de hem bugünkü yönetimde patır patır nasıl döküldüklerini hepimiz gördük. Bizim o ilk ön seçim istediğimiz ve bunun için cezalandırıldığımız dönemde bile aday olarak seçilen birçok milletvekili partiyi terk etti. Milletvekili 150 bin civarı oy ile seçiliyor, 4 tane İstanbul milletvekili partiyi terk ettiğinde 600 bin oy ediyor, bu 600 bin emektir 1 oy için bu örgüt, bu parti, bu insanlar, partiye oy verenler, muhtarlar, delegeler, memurlar herkes çalışmaktadır, “onun için tek yol ön seçimdir”.

GENEL MERKEZİN DE KONTENJANI OLMALI

“Biz fermuar sistemine de razıyız, hiç değilse yarısı örgüt tarafından temsil edilecektir ayrıca genel merkezin birtakım kontenjanları kullanmasını da haklı buluyoruz” diyen Öktem, bu konudaki görüşlerini şöyle ifade ediyor. “Önümüzdeki süreçte siyasi gelişmeleri değerlendirmek elbette ki parti yönetiminin daha bilinçli yapacağı bir iştir, onu elbette ki tabandaki arkadaşım çok yakından göremez, Dışişleri Bakanı olacak arkadaş belki bizim örgütten çıkmayabilir, İçişleri Bakanı olacak arkadaş bizden çıkmayabilir,  bunlar için genel merkezin kontenjan kullanmasından da daha doğal bir şey yoktur, biz bunu bir parti sorumluluğu ve olgunluğuyla içtenlikle destekliyoruz”.

Şinasi Öktem kimdir?

sinasioktem1 (6)

1955 yılında Gümüşhane’de doğdu. Ümraniye Lisesi’ni bitirdi, 1976 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1971’de CHP Üsküdar Gençlik Örgütü’ne üye olarak siyasi yaşamına başladı. 1980 yılına kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nde İlçe Delegesi, İl Delegesi, Kurultay Delegesi, Gençlik Kolu Sekreterliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1978-1980 Ümraniye Halk Evi Kurucu Sekreterliği, 1988 – 1989 Sosyal Demokrat Halkçı Parti Ümraniye Kurucu İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ümraniye’nin Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçe olduğu dönemde 1. Dönem 1989–1994, Ümraniye’nin seçilmiş ilk ilçe Belediye Başkanı oldu. 1995 yılında genel başkanın talimatıyla Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane Milletvekili Adayı oldu. 2000-2002 yıllarında CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı yaptı. 2002-2007 yıllarında iki dönem üst üste kongre kazanarak CHP İstanbul İl Başkanlığı görevini en uzun süre yapan il başkanı oldu. Yirminin üzerinde ilçe binası ve Şişhane’de bulunan il binasının satın alınmasını organize etti. 2005 yılında CHP 13.Olağanüstü Kurultayı’nda Kurultay Başkanlığı yaptı.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti ve İstanbul 1. bölge 8. sıradan aday olarak seçimlerden TBMM 23. dönem Milletvekili olarak çıktı. Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu’nda görev aldı. Anadolu Bilim Kültür Cem Vakfı Kurucu Başkanlığı, Filiz Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Halen Öktem Bağcılık ve Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı olarak Trakya Bölgesi’nde çiftçilik ve bağcılıkla uğraşmaktadır. Evli, iki çocuk babası.

 SARİYERGAZETESİ.COM/ ÖZEL RÖPORTAJ – ELİF ÖZGE YALÇIN

“BİR DÖNEME DAMGASINI VURAN EFSANE İL BAŞKANI ŞİNASİ ÖKTEM;”İKTİDAR OLMAK İSTİYORSAK ÖRGÜTE SAHİP ÇIKACAĞIZ”” için bir yanıt

DEMOKRASİYE İNANIYORSAK. Önce Parti içi Demokrasinin Hayata Geçirilmesi gerekmektedir.
Parti içinde ÜYE TABANININ SÖZ, YETKİ ve KARAR sahibi olması gerektiğini savunmayanların, KONTENJAN, ATAMA ve DAYATMALAR olması gerektiğini de ifade edenlerin İKTİDAR HEDEFİ de YOK Demektir.
Kendi partisi içinde DEMOKRASİ uygulamayanların ÜLKEYE DEMOKRASİ getirmesi veya getireceğini söylemesi HALK NEZDİNDE CİDDİYE ALINMAZ. Böyle bir parti de HALKA GÜVEN VEREMEZ.
HALKA GÜVEN VERMENİN, HALK TARAFINDAN SAHİPLENİLEREK İKİTDARA YÜRÜMENİN YOLU, öncelikle CHP içinde DEMOKRASİNİN kurumsallaşmasını sağlamak ve ardından da ÜLKEDE DEMOKRASİYİ SAĞLAMAK İÇİN MÜCADELE ETMEKTEN GEÇMEKTEDİR.
BUNUN DA YOLU;
Partinin en alt tabanındaki üyeden itibaren MİLLETVEKİLLERİNE, PM ÜYELERİNE, MYK ÜYELERİNE ve GENEL BAŞKAN Sayın KILIÇDAROĞLU da dahil ADAY OLMAK İSTEYEN herkesin, PARTİ TÜZÜĞÜ’nün 58. Maddesinin C Bendinin 1. ve 4. Fıkralarının işletilerek, HAKİM DENETİMİNDE tüm ÜYELERİN KATILIMI ile ÖNSEÇİM yapılmasını kabul etmekten geçmektedir.
Hiç bir MİLLETVEKİLİMİZ, CHP Üyelerimizden daha değerli değildir.
Hiç bir MİLLETVEKİLİ, Halkımızın istem ve taleplerinin üstünde değildir.
Lütfen DEMOKRASİ SAVAŞINDA, gerektiği şekilde YERİMİZİ ALALIM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir