Kategoriler
Arşiv Eğitim

BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR LİSESİ’NDE “HARAÇ MI” TOPLANIYOR?

behcetkemal

Sarıyer’in en gözde okullarından Behçet Kemal Çağlar Lisesi‘nde öğrencilerden İHH aracılığıyla zorla bağış toplandığı ve vermek istemeyenlerin ise okul yönetimi tarafından tehdit edildiği iddia edildi.

*** 

Yurt Gazetesi‘nin yayınlandığı bir haber Sarıyer’de ve eğitim camiasında büyük ses getireceğe benziyor. Haberde yer alan bilgiler ve ayrıntılar herkesin tepkisini çekecek.

 ***

İşte YURT Gazetesi’nin o haberi;

“Okulda cihat haracı”

Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde İHH, ‘yetim projesi’ adıyla öğrencilerden zorunlu bağış topladı ve bağış yapmak istemeyenler okul müdürü tarafından disiplin cezası ile tehdit edildi.

Ali Cemal KARABUDAK – İstanbul Sarıyer’deki Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi’nde AKP’ye yakınlığı ile bilinen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanı Yardım Vakfı okulda açtığı standla öğrencilerden zorunlu bağış topladı. Okulun çeşitli yerlerine afişler asan İHH yetkilileri, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi adı altında düzenli olarak öğrencilerden her ay 3 TL zorunlu bağış aldı. Bağışlar karşılığında A4 kağıdı ile hazırlanmış göstermelik 90 TL’lik makbuz kesen vakıf yönetiminin topladığı bu paraları nereye aktardığı ise kafalarda soru işareti yarattı.

Bağış Yapmayana Tehdit
YURT’a ulaşan ve isimlerini vermek istemeyen öğrenciler ve velileri, okul müdürü Ayhan Sayar’ın bağış yapmak istemeyenleri “Disiplin cezası uygularım” diyerek tehdit ettiğini öne sürdü. İHH tarafından toplanan paraların Suriye’yi kan gölüne çeviren cihatçı çetelere aktarıldığı iddia ediliyor.

Okulda İHH bürosu!
Gazetemizin ulaştığı fotoğraflar skandalın boyutunu da gözler önüne seriyor. Fotoğrafta Okul Müdürü Ayhan Sayar’ın okulun bir bölümünü İHH yetkililerine tahsis etttiği ve İHH afişleri ile donattığı görülüyor. Öğrencilerden toplanan paraların ayrıldığı masada para sayma makinesi ve pos cihazı bulunuyor. Sosyal medya hesabında profil fotoğrafına Rabia logosu koyan okul müdürü Sayar’ın paylaştığı içeriklerde AKP’ye yakın olduğu dikkat çekiyor.

Mesai Okul Bahçesinde
İHH’ya tahsis ettiği bölüm ve okulda disiplin cezası tehdidi ile zorunlu para toplanıp toplanmadığını iddialarını sormak için defalarca aradığımız okul müdürü Ayhan Sayar’a ulaşamadık. Okul santrali her defasında “Müdür bey yerinde değil, bahçede” yanıtını verdi. Telefonlara çıkmayan Sayar, Cuma günü bütün mesaisini okul bahçesinde geçirdi.

iHH: Allah razı olsun!
Telefonla ulaştığımız İHH’de, adının İbrahim olduğunu söyleyen ancak soyadını vermeyen iletişim birimi yetkilisi konuyla ilgili soruları “Biz yaklaşık 2 yıla yakındır bu proje kapsamında Türkiye’nin her yerinde Eğitim Bir-Sen, Diyanet İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ortak bir çalışma yapıyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayalı bağış topluyoruz. Salit Siyambaş bizim yetim biriminde çalışıyor” diye yanıtladı. İbrahim gönüllü değil zorunlu para toplanmasına ilişkin sorularımızı ise “ Zorunlu para toplayan hangi okul? Okul müdürünün ismini alabilir miyim? Bu tür havadislerin olması üzücü. Biz çocukların yardımseverliğe yönelmesi için bu bağışları topluyoruz. Okul idare heyetleri bize yerler ayarlıyor. Normalde resmi makbuzlarımız var. Ama neden A4 kağıdına basmışlar, onu bende bilmiyorum. Allah razı olsun. İddiaları not aldım. Okula sorarız” diye yanıtladı. İHH İletişim Birimi yetkilisi İbrahim “Toplanan paraların Suriye’deki cihatçılara aktarıldığı iddialarına ne diyorsunuz?” sorusuna ise “Buna sadece gülerim. Gelin sizi Vakfımızda ağırlayalım bu iddiaları yöneticilerimize sorun” dedi.

Cihatçılara iftar verdi!

IHH İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı 1995 yılında Bosna Skandalı’nı izleyen günlerde kuruldu. Süleyman Mercümek’in batık bankalardaki hesaplarında milyonlarca dolar dikkat çekince, Mercümek’in Refah Partisi’nin gayriresmi mutemedi gibi çalıştığı anlaşılmış, hesaplarda bulunan 16,5 trilyon liranın Bosna’ya ulaştırılmadan parti için kullanıldığı anlaşılmıştı. İHH bu paraların toplanmasında etkili bir rol oynadı. İHH’nın zorunlu bağış için kullandığı “Her sınıfın bir yetim kardeşi” projesinin kurucusu ve İHH Vakfı’nın Başkanı Bülent Yıldırım! Hakkında El Kaide’ye para aktardığı iddiasıyla gizli soruşturma yürütülen Yıldırım’ın, Suriye‘nin Rakka bölgesinde Nusra çetelerine iftar yemeği verdiği, örgüte tırlarla silah ve tıbbi malzeme gönderdiği tespit edilmişti. Bülent Yıldırım’ın örtbas edilen “Deniz Feneri” skandalında da adı geçti. İHH, İsrail askerlerinin 31 Mayıs 2010’da 9 kişiyi öldürdüğü Mavi Marmara feribotunu 800 bin dolara İstanbul Deniz Otobüsü A.Ş.’den satın almış ve Gazze’ye hareket etmeden hemen önce tuhaf biçimde geminin bandırasını Türkiye’den Komor Adaları’na taşımıştı.

‘Gerici çetelere kan taşıyorlar’

İHH ve okulda toplanan paralarla ilgili YURT’a konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise, Milli Eğitim Bakanlığı ve İHH gibi derneklerin aşağılıkça işler yaparak çizgiden çıktılarını belirterek şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğtim Müdürleri ve Okul Müdürleri bir siyasi askeriymiş gibi politik olarak kendilerine verilen her rolü yerine getiyorlar ve suç işliyorlar. Bu İstanbul’da son zamanlarda gittikçe artmaya da başladı. Hatta İHH ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sözleşmenin iptali için suç duyurusunda bulunduk ve dava açtık. Sonucunu bekliyoruz. Artık çizgiden çıktılar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara kaynak sağlaması gerekirken, İHH gibi şaibeli derneklerle çocuklar üzerinden kaynak yaratıyor. Para toplamaya hakları yok. IŞİD’ci çeteler dahil gerici, cemaatçi tüm çetelerle işbirliği içindeler. Eğitim Bir Sen’de bunun içindedir. Onlarda sendikacılığı bırakmış, çetelere kan taşımanın derdindeler. Hak hukuk bitmiş durumdadır. Gün gelecek ve biz bunlarla her türlü hesaplaşacağız. Yetim çocuklara yardım yapacaklarına Suriye’de binlerce çocuğu öksüz, yetim bırakmanın vebalinin hesabını versinler.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir