Kategoriler
Manşet Siyaset

AKP, Armutlu’yu Gökçek’in iş arkadaşına ihale etmiş!

“Her şeyi Başbakan’ın talimatıyla yaptım” diyen AKP’li Erdoğan Bayraktar giderayak işi bitirmiş!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, FSM’yi pazarlamış!

Ak Parti hükümeti tarafından riskli alan ilan edilen FSM ve Baltalimanı’ndaki Armutlu bölgesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Öncü Kentsel Dönüşüm Limited Şirketi’ne ihale edildiği ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını da yürüten şirketin, Armutlu’daki 140 hektarlık alanda çalışma yapması için bakanlıktan resmi onay aldığı anlaşıldı.

***

erdogan_bayraktar

AKP’nin Bakanlar Kurulu kararıyla sürpriz bir şekilde riskli alan ilan ettiği Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ile Baltalimanı arasında kalan Armutlu Bölgesi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sessiz sedasız özel bir şirkete ihale edildiği ortaya çıktı. İhalenin; yolsuzluk operasyonu nedeniyle görevinden ayrılan ve “Ne yaptıysam Başbakan’ın onayıyla yaptım, onun her şeyden haberi vardı. Önce Başbakan istifa etsin” sözleriyle gündem yaratan Eski Bakan Erdoğan Bayraktar döneminde yapıldığı anlaşıldı.

FSM’DEKİ DÖNÜŞÜMÜ GÖKÇEK’İN ÇALIŞTIĞI ŞİRKET YAPACAK

Armutlu’nun; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ihale edildiği ve ihaleyi Ankara Çankaya merkezli “Öncü Kentsel Dönüşüm Harita Planlama Mühendislik Limited Şirketi”nin kazandığı ortaya çıktı. Söz konusu şirketin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yakınlığı ile bilinen Adnan Dinçer’e ait olduğu ve şirketin sahibinin dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile hemşeri (Trabzonlu) olduğu görüldü. Öncü Kentsel Dönüşüm Şirketi’nin, AK Partili belediyelerden benzer işler aldığı ve başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Bursa ve İstanbul’da da çeşitli kentsel dönüşüm projelerini yürüttüğü anlaşıldı.

sariyerboyle

SARIYER’E TALİMAT YAZISI GÖNDERDİLER

Riskli ilan edilen Armutlu’nun, AK Partili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından pazarlandığının ortaya çıkması; kurumun Sarıyer Belediyesi’ne gönderdiği bir talimat yazısıyla anlaşıldı. Ayakkabı Kutulu yolsuzluk operasyonu sırasında gözaltına alınan isimlerden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Ayyıldız imzasıyla belediyeye gönderilen Aralık 2013 tarihli yazıda, riskli alan ilan edilen bölgenin Öncü Kentsel Dönüşüm Limited Şirketi’ne ihale edildiği belirtildi. Sarıyer Belediyesi’nden söz konusu şirketin çalışmalarına yardımcı olması istenen talimat yazısında, 140.62 hektarlık alanda yapılacak kentsel dönüşüm çalışması sırasında belediyenin gerekli önlemleri alması ve söz konusu şirkete her türlü bilgi ve belgenin verilmesi istendi.

BELEDİYE, MAHALLE TEMSİLCİLERİNİ BİLGİLENDİRDİ

Öte yandan Sarıyer’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında başından beri “vatandaştan” yana tavır sergileyen CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin, söz konusu gelişmelerden bölge halkını ve temsilcilerini bilgilendirdiği ve bakanlığın bu yazısının belediye tarafından hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı öğrenildi.

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mahalle halkından habersiz, mahalleyi ihaleye vermesi bölge halkının büyük tepkisini çekti. Bölge halkının gelişmeleri büyük bir merak ve kaygıyla takip ettiği öğrenildi.

DERBENT KİME İHALE EDİLECEK?

Öte yandan riskli alan ilan edilen diğer mahalle Derbent’in de ihale sürecinin devam ettiği; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu konuda çok gizli çalışmalar yürüttüğü öğrenildi…

fsm

fsm 4

fsm 3 fsm 2

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir