Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet Altı

Sarıyer spor kenti nasıl olur?

Sarıyer doğası ve iklimi gereği her türlü sporların yapılacağı bir ilçe. Deniz desen var, sahil şeridi desen var, orman desen var, dört mevsim desen var. Eee niye spor kenti olmasın?

ayrac

Gerek su sporları, doğa sporları, extrem sporları rahatlıkla düzenlenebilecek bir yapıda. Peki, bu sporları yapmak için neler gerekir? Öncelikle anlayış! Sonrasında altyapı, tesisler, malzemeler ve organizasyon gerekmektedir. İlçenin Boğaza ve Karadeniz’e sahilleri, ormanlık alanları ve nüfusu geniş olan bir yapısı olması nedeniyle spor kenti olmaması için hiçbir neden yoktur.

Karadeniz sahilinde su sporları merkezi kurulabilir. Bu merkezin içerisinde kürek, yelken, yüzme, dalma, su topu, sualtı sporları, su kayağı, rüzgar sörfü yapılabilir. Ayrıca eğlence maksatlı aqua parklar, yunus gösteri merkezleri kurulabilir.

Orman alanlarında yürüyüş ve koşu parkurları, kros parkurları, atlı doğa yürüyüşleri, dağ yürüyüşü (trekking), dağcılık, bisiklet, kampçılık, dağ bisikleti, paintball yapılabilir. Sahil şeridinde kay-kay, roller-ball (Paten), amatör kıyı balıkçılığı yapılabilir. Belirtilen bu sporlar haricinde futbol, voleybol, basketbol, hentbol, tenis, atletizm, jimnastik, uzak doğu sporları, güreş, boks, masa tenisi gibi sporlarda yapılabilir.

Bu sporlar için tesislerin yapılması için, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediye Başkanlığı, Milli Emlak Müdürlüğü, Vakıflar İl Müdürlüğü konsorsiyumu gerekir. Bu kurumlar hep birlikte hareket ettiği takdirde gerçekleştirilmesi istenen tesisler yapılır. Bu kurumlar particilik ve çıkar gözetmeden halkın ve şehrin yararına olabilecek projeleri gerçekleştirmek için var gücü ile çalışmalıdır.

Sarıyer halkı adına buradan tüm kurumlara çağrı yapıyorum. Yukarıda belirttiğim sporlar için projelendirme ve tesisleşmeyi tüm kurumların katılımı ile yapılmasını istiyoruz. Kurumların başındakiler İnşallah bu yazımızı okur ve harekete geçerler.

Sevgili okurlarım sağlıkla ve esenlikle kalın…

Cüneyt GÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir