Kategoriler
Gündem Manşet

Maslak Park Ormanı ranta mı açılıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam’dan Maslak Park Ormanı hakkında önemli uyarılar…

CHP İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam İBB Meclisinde dile getirdi ve serzenişte bulundu: Çok vahim bir durum  İstanbul’un ortasında kalan son yeşil alanlardan olan 1 milyon 480 bin m2 alan büyüklüğündeki Maslak Park Ormanı ranta ve betonlaşmaya kurban gitmeden acilen önlem alınsın ve bu plan durdurulsun!

İstanbul’un ortasında kalan son yeşil alanlardan olan ve 1 milyon 480 bin m2 alan büyüklüğünde ki Maslak Park Ormanının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılaşmaya (İmara) açılacağına dair plan yapmasına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç karşı çıktı, Başkan Kadir Topbaş’da karşı çıksın” çağrısında bulunan ve konuyu İBB Meclis gündemine taşıyan İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı önergesinde İBB Başkanı Kadir Topbaş’a çağrıda bulunarak önergesinde şunlara değindi ve şu soruları sordu;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Aralık ayı toplantılarında İBB Meclisinin CHP’li Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Hüseyin Sağ’ın imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

İstanbul’un ortasında kalan son yeşil alanlardan biri olan 1 milyon 480 bin m2 alan büyüklüğünde olan Maslak Park ormanının yapılaşmaya (İmara) açılacağı basına yansımıştır. Burası aynı zamanda AVM’lerin yoğun olduğu Zincirlikuyu – Maslak aksında yer alıyor. Yine AVM kaynaklı trafik yoğunluğu olan güzergâhta trafik akışı sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar devam ettiği ve ulaşımı olumsuz etkilediği de malumdur.

Ayrıca bölgede bulunan stadyum nedeniyle özellikle müsabaka oynanan günde olağanüstü hal görüntüsü oluştuğu ise başka bir gerçektir. Seyrantepe bölgesinde yapımı devam eden hastane bitip hizmete başladığında, belirttiğimiz yoğunluk sebebiyle hastaneye ulaşmanın da mümkün olamayacağı öngörüsünde bulunmak gerekir. Bölgede ikamet eden ve/veya iş yapan esnafın 24 saat boyunca zaman zaman sadece ambulans sireni duyarak günlerini geçireceği daha bugünden bellidir. Bu kapsamda;

  1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlandığı belirtilen 1/5000 ve 1/1000’lik planlara belediye başkanı olarak herhangi bir itirazınız var mıydı? Varsa hangi konudadır? Sonucu nedir?

  2. Anılan planlama İstanbul’un 1/100.000 Çevre Düzeni Planına (ÇDP) uygun mudur? Değilse idareniz tarafından yapılan işlemler nelerdir? Detayları nedir?

  3. Anılan yerin kent ormanı, kent parkı yapılması ve/veya mevcut durumunu koruması için herhangi bir girişiminiz var mıdır? Varsa nedir? Detayları nedir?

  4. Sarıyer Belediye Başkanlığı tarafından; Çevre duyarlılığı, ana planlara aykırılığı, yeni bir yeşil katliamına önayak olmamak gibi ve ayrıca yukarıda saydığımız diğer Saikler nedeni ve gerekçeleri ile ruhsat vermediği bu yere İBB Başkanı olarak ruhsat verecek misiniz? Verecekseniz dayanağınız nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir