Kategoriler
Manşet Manşet Altı Siyaset

…Ve Kılıçdaroğlu açıkladı; “İstanbul adayımız SARIGÜL”

CHP’nin İstanbul adayı belli oldu. ABD’de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine ‘İstanbul adayımız belli. Mustafa Sarıgül önümüzdeki hafta büyük ihtimalle adaylığını açıklar. Olmazsa bu ay içinde adaylığını açıklarız’’ dedi.

163499_507781825946580_583751729_n (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ABD’yi ikna edebilmek için çıktığı tura başladı. 1976 yılından beri Washington’ı ziyaret eden ilk Genel Başkan Kılıçdaroğlu katıldığı bir toplantı da Sarıgül’ün adaylığını açıkladı.

Vatan‘dan İlhan Tanır‘ın haberine göre Washington’da Kılıçdaroğlu, Beyaz Saray Milli Güvenlik Konseyi’nin Avrupa işlerinden sorumlu ismi Karen Donfried ile görüşecek. Kılıçdaroğlu ayrıca Washington’da kamuya açık iki konuşma yapacak. Washington’ın önde gelen ve Demokratlara yakınlığı ile bilinen Brookings Institüte’de Pazartesi sabahı bir konuşma yapacak olan Kılıçdaroğlu, Çarşamba günü ise Johns’ Hopkins Üniversitesi‘nde bir konuşma yapacak ve bu iki konuşması sonrası da sorulara cevap verecek, Washington’ı ikna etmeye çalışacak.

Bu iki kurum dışında ise Kılıçdaroğlu, Obama yönetimine en yakın düşünce kuruluşu ünvanlı Center for American Progress ile ABD’nin Türkiye eski büyükelçileri olan Morton Abramowitz ve Eric Edelman’ın konuğu olarak Bipartisan Policy adlı düşünce kuruluşunda basına kapalı iki ayrı görüşme yapacak.

‘Mustafa Sarıgül İstanbul adayı’

Kılıçdaroğlu, Pazar akşamı, CHP’nin Washington temsilciğinin açılışını resmen yapmak üzere, temsilciliğin verdiği bir resepsiyona katıldı. Bu resepsiyonda, ilk kez, Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, soru üzerine ‘İstanbul adayımız belli. Mustafa Sarıgül önümüzdeki hafta büyük ihtimalle adaylığını açıklar. Olmazsa bu ay içinde adaylığını açıklarız’’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bunun yanısıra, Wall Street Journal gazetesi ile de bir mülakat yaptığı ve bu mülakat esnasında, Kılıçdaroğlu’nun gazeteciye ‘’eğer biz iktidarda olsa idik, o krizin olmasına izin vermezdik’’ şeklinde bir cevap verdiği aktarıldı.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır’ın da bulunduğu küçük bir halkada Vatan’ın sorularına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, gezinin amacı olarak şunları söyledi: ‘’Washington’da bir boşluğu doldurmak üzere bulunuyoruz, bu ziyaretin uzun bir zaman sonra geldiğinin farkındayız.’’ Kılıçdaroğlu ayrıca, konuşmalarında ve Washington ziyaretlerinde ‘gezi protestolarının ağırlık taşıyacağının’ altını çizdi, ve bu gezinin de, dünyanın diğer şehirlerine yapılan geziler gibi, yeni CHP’yi tanıtmak amaçlı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir