Kategoriler
Manşet Siyaset

MHP’den Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e adaylık teklifi

MHP; 2014 yerel seçimlerinde dünyaca ünlü mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’i Sarıyer’den belediye başkan adayı göstermeye hazırlanıyor.

ahmetvefikalp-sariyer-mhp (5)

  Dünyanın en ünlü 100 mimarından birisi olarak bilinen ve “üstad” olarak anılan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e sürpriz teklif… MHP; Prof. Dr. Alp’i Sarıyer’den belediye başkan adayı göstermek için kendisine teklif götürmeye hazırlanıyor. MHP Genel Merkezi’nden “onay” bekleyen Sarıyer İlçe Başkanlığı, Ankara’dan gerekli iznin alınmasından sonra önümüzdeki günlerde ünlü hocayı ikna etmeye çalışacak. Sarıyer’de 2014 yerel seçimlerine güçlü bir adayla girmek isteyen MHP İlçe Başkanlığı’nın, daha önceden parti içinde yaptığı adaylık temayül yoklamasında ünlü mimar Alp, ilk sırada yer almıştı. Prof. Dr. Alp’in MHP’nin Sarıyer adaylığı teklifine nasıl bir yanıt vereceği ise şimdilik merak konusu oldu. MHP Sarıyer İlçe Başkanı Erdal Çoban, ünlü mimarı ikna etmek için çalışacaklarını, camianın onu çok sevdiğini ve büyük saygı duyduğunu söyledi.

Ünlü Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, 1994 ve 1999 yıllarında MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş ve MHP, İstanbul’da en çok oyu onun adaylığı sırasında almıştı. Aynı zamanda Sarıyer Gazetesi‘nde zaman zaman köşe yazıları yazan ünlü mimar, Sarıyer’deki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp kimdir?

ahmetvefikalp-sariyer-mhp (2)

1948 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelen Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Saint Joseph Fransız Lisesini bitirdikten sonra, Robert College Inşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğretime başladı, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’ne geçerek, buradan 1971 yılında “Pekiyi” derece ile Mimar, 1973 yılında da yine “Pekiyi” derece ile Yüksek Mühendis Mimar diplomalarını aldı.
Alp’in diploma çalışması olarak hazırladığı İstanbul Belediyesi Tepebaşı Kültür Merkezi projesi ile görerek yayınlanmış, yine o sırada katıldığı TC Merkez Bankası İdare Merkezi Proje Yarışması’na gönderdiği teklif banka tarafından satın alınmıştır. 

Mezuniyetinden hemen sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde asistanlığa atanan Alp, diğer taraftan da proje ve tatbikat deneyimlerine başlamış, bu arada Yüksek Denizcilik Akademisi Tuzla Kampusü Projesini hazırlamıştır. Alp, 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nce Devlet hesabına Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiştir. 

ahmetvefikalp-sariyer-mhp (1)

Houston, Texas, Rice University’de, 1978 yılında iki yabancı meslektaşı ile beraber Houston için hazırladığı Şehir Merkezinde Sağlıksız Yapılaşma konulu projesiyle Master; 1979 da ise Mimari ve Çevre Psikolojisi alanında, insanlar, binalar ve şehirler arasındaki karşılıklı etkileşimleri, duygusal ve estetik ilişkileri inceleyen Aesthetic Response to Geometry in Architecture başlıklı tez ile de Doktor projelerini almış, tez çalışması birçok uluslararası organda yayınlanmıştır. Alp; İTÜ’deki görevine dönmeden önce de ABD’de 3D/ International mimarlık firmasında kısa süre çalışmıştır.

1982 yılında Çevre Tasarımı Fakültesinin kuruluş çalışmalarına katılmak üzere Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi‘ne davet edilen Alp, burada yedi yıl boyunca ders verdi ve araştırmalar yapmıştır. Üniversitenin kampüs planlama ve inşaat faaliyetlerine katılmış, bu dönemde hazırladığı projelerden bir kısmı işletmeye açılmıştır. Riyadh Diplomatik Beldesindeki TC Büyükelçiliği Kompleksi ve Lojmanlar Grubu, Dhahran’da Rektör Dr. Dakhill Malikhanesi, Jubail Endüstri Şehrinde Villa bunlardan birkaçıdır. Medinede Hacılar Oteli, Ciddede Alışveriş Merkezi, Dhahranda Marina ve Tatil Köyü, Taifte Konut Yerleşmesi projeleri tamamlanmıştır.

1984 yılında doçentliğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 da ise bütün dünyadan mimarlık, şehircilik ve çevrecilik uzmanlarını bünyesinde toplayan ve Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesine alınan (IAA) International Academy of Architecture (Uluslararası Mimarlık Akademisi) profesörlüğüne getirilmiştir

ahmetvefikalp-sariyer-mhp (3)

Dr. Alp, Akademi Konseyinin kendisini görevlendirmesi üzerine 1993 yılında Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu IAA İstanbul Merkezi’ni tesis etti. 

ABD Texas Eyaleti 1986 yılında Dr. Alp’e Profesyonel Mimar lisansı verdi. Aynı yıl Texas Mimarlar Cemiyeti üyeliğine ve bunu takiben Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyeliğine getirildi. 

Eserleriyle bir çok ödül kazanan Prof. Dr. Alp, Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap Yarımadası ve Basra bölgesindeki mimari mevcudiyetini araştırdı. Osmanlının tarihi mirasını belgeleyen “Doğu Arabistan’da Mimari Miras” adlı kitabını 1990 yılında tamamladı. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Türkiye ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre’de çalıştı, Japonya’da mimari proje çalışmaları yaptı. Turgut Özal’ın isteği üzerine, Tokyodaki kültür merkezi ve camii projesini hazırladı. Prof. Dr. Alp, Ukrayna’daki Türk-İslam Merkezi’ni projelendirmek üzere bu ülkeye davet edildi. 

Sürpriz bir şekilde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için MHP’den teklif alan Alp, o ana kadar MHP’yle tek ilişkisi Tokyo’daki Türk Kültür Merkezi projesine destek istemek için kısa bir süre önce Türkeş’i ziyaret etmiş olmasıymış. Alp;“Milliyetçilik benim mimarimde vardı.”diyor.

* Prof. Dr. Alp, MHP’nin Ankara’da yapılacak olan yeni Genel Merkez binasını da projelendirdi. 

* Politikaya MHP İstanbul Belediye Başkanı adayı olarak atılan Prof. Dr. Alp, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

* Ayrıca MHP’li belediye başkanlarının oluşturduğu Yerel Yönetim Birimleri Derneğinin başkanlığını yaptı. Dernek başkanı olarak MHP’nin bazı belediyelerinde çalışmalar yürüten Alp ve teknik ekibi, Erzincan şehir planını da yaptı.

Evli iki çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, iyi derecede İngilizce ve Fransızca, kısmen de Arapça biliyor. 

ahmetvefikalp-sariyer-mhp (4)

“MHP’den Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e adaylık teklifi” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir