Kategoriler
Siyaset

Mehmet Deniz; “Muharrem ayı tüm dünyaya barış getirsin”

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Muharrem ayının ilk günü nedeniyle bir mesaj yayınladı, bu ayın tüm insanlığa ve müslümanlara barış getirmesini diledi.

mehmet deniz

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Muharrem ayının ilk günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Muharrem ayının önemine dikkat çeken Deniz, bu ayın tüm insanlığa ve Müslümanlara barış getirmesini temenni etti. 

İşte CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in “o” mesajı;

”1400 yıl önce Arap topraklarında peygamberimizin ölümünden sonra  başlayan masumlarla Yezid’in iktidar savaşı; peygamberimizin torunları olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in ellerinden alınan hakları, güçlü olan Yezid’in eline geçmiştir. Kerbela olayı  Hz. Hüseyin’in tek başına bırakıldığı gündür.

Hz. Hüseyin’in 72 kişilik ordusu sadece çocuklardan ve kadınlardan oluşuyordu. Şam’da davet alan Hz. Hüseyin yola çıktığında Yezid’in ordusuyla engellenerek Kerbela çölünde çoluk çocuk, kadın yaşlı demeden Hz. Hüseyin’i ve yanındakileri  tutsak alan Yezid ordusu aç susuz çöllerde bıraktılar. Muharrem’in 10. Günü Hz. Hüseyin’in başı kesilerek şahadeti gerçekleşti.

Müslümanlar Muharrem ayın 10. Günü Türk topraklarında Hz. Hüseyin’e olan bağlılıklarını 12 gün muharrem orucunu tutmak suretiyle dünyaya mazlumların ve mağdurların sesi olmuştur. Aleviler bu orucu tutarken 12 gün su içmez, et yemekleri yemez ve soğan doğramazlar. Erkekler sakal tıraşı olmazlar. Bu bir matem orucudur. Cem evlerinde 12 gün boyunca Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Hz. Ali ve bütün masumlar anılır ve mersiyeler okunur.

Orucun son gününde aşure çorbası yapılır. Kerbela’dan sağ kurtulan Hz. İmam Zeynel Abidin için şükür kurbanları kesilir. Muharrem ayı tüm Müslümanlara ve  bütün dünyaya barış ve huzur getirsin.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir