Kategoriler
Manşet Siyaset

AK Parti’de Şükrü Genç’e “dişli” rakip aranıyor!

Sarıyer’deki sokak anketlerinde ibrenin Şükrü Genç’i göstermesi, AK Parti’de “güçlü aday” arayışlarına neden oldu. Şükrü Genç hakkında, “Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın düşmesi de tüm umudunu bu davaya bağlayan Ak Parti’deki bu arayışları iyice hızlandırdı. Son kulislere göre Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan’ın Sarıyer’e kaydırılması bile gündemde…

SARIYER-BELEDIYE-BASKANI-SUKRU-GENC

Yerel seçimlere sayılı aylar kala AK Parti’deki aday arayışları hızlandı. CHP’den mevcut Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Sarıyer’den yeniden aday gösterilmesine kesin gözle bakılırken, yaşanan son gelişmeler de Başkan Genç’in elini iyice güçlendirdi.

ŞÜKRÜ GENÇ’İN RAKİBİ KİM OLACAK?

Sarıyer’de gerek CHP, gerekse AK Parti tarafından yapılan tüm sokak araştırmalarında mevcut belediye başkanı Genç’in açık ara önde çıkması, AKP’deki güçlü rakip arayışlarına ivme kazandırdı. AK Parti içindeki bazı çevreler Sarıyer’i Sedat Özsoy, Selami Uzun, Şems Çakıroğlu ve Nurettin Çelik gibi isimlerle alabileceklerini düşünürken, kimileri de bu isimlerin dışında çok daha güçlü ve tanınır bir kişinin aday gösterilmesini istiyor. Öyle ki Sarıyer’e adı geçen isimler arasında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş da var.

ŞÜKRÜ GENÇ’E YARGIDAN MÜJDE!

Öte yandan AK Parti ve CHP içindeki bazı muhaliflerin tek umudu Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç hakkında “Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla açılan ve İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaydı. Şükrü Genç’in yeniden aday gösterilmemesi için siyasi malzeme konusu yapılmak istenen dava, bazı yandaş gazeteler tarafından “Şükrü Genç yolsuzluk ve rüşvetten Ağır Ceza’da yargılanıyor” denilerek kamuoyuna çarpıtılarak duyurulmuştu. Oysa davanın içeriği yazıldığı gibi rüşvet ve yolsuzluk değil sadece “Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek veya yaymak” suçlamasını kapsıyordu. O da Şükrü Genç’in bilgisayarında tespit edilen, internetten indirildiği anlaşılan ve bazı basın yayın organlarınca da haber olarak yayınlanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’e ait dinleme kayıtlarını içeren konuşma metnini içeriyordu.

ŞÜKRÜ GENÇ KARŞITLARINA AĞIR CEZA ŞOKU!

Ancak ne var ki İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi söz konusu davanın dün (7 Kasım) görülen ilk duruşmasında, Şükrü Genç’in dosyasını daha hafif suçlara bakan Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderme kararı aldı. Aynı konuda başka davalarda daha önceden verilmiş emsal beraat kararlarının bulunması da Şükrü Genç’e bu yargılamadan beraat yolunu açmış oldu. Mahkeme ayrıca, diğer 14 sanık hakkında görülen davanın seçimlerden sonraki bir tarih olan 16 Nisan 2014’e bırakılmasına da karar verdi. İşte bu kararlar, Şükrü Genç’in yüzünü güldürürken gerek AK Parti gerekse CHP içindeki bazı muhalifler açısından tam bir şok etkisi yarattı. Şükrü Genç’i bu dava üzerinden yıpratmak ve hatta adaylığına engel olmak isteyenler, yargıdan gelen son dakika haberiyle tam bir hayal kırıklığı yaşamış oldu.

EGEMEN BAĞIŞ BEYOĞLU’NA, DEMİRCAN SARIYER’E

İşte Sarıyer’de yaşanan tüm bu gelişmeler Şükrü Genç’in elini çok daha güçlendirirken, AK Parti içindeki güçlü aday arayışlarını iyice arttırdı. Şimdi AK Parti kulislerinde, sürpriz senaryolar üretiliyor. AK Parti İl Başkanlığı’nda konuşulan son senaryoya göre AB Bakanı Egemen Bağış’ın Beyoğlu’na, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da Sarıyer’e kaydırılması gündemde…  Bakalım tüm bu senaryolardan sonra hangi şanslı isim Ak Parti’nin adayı olacak…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir